Data publikacji:

Jak drapak dla kota wybrać? Sprawdź, jakie wymagania powinien spełnić

Porządny drapak dla kota to rzecz, której nie może braknąć w domu futrzastego pupila. Jaki drapak dla kota wybrać, by odpowiadał jego potrzebom? Nie każdy drapak zaspokoi wszystkie wymagania pupila, dlatego warto wiedzieć, jakie cechy powinien mieć dobry drapak. Najlepsze drapaki to te, z których kot zechce korzystać, a nie te, które jedynie dobrze wyglądają. Sprawdź nasz artykuł, a wybierzesz idealny model.
jaki drapak dla kota wybrać

Dlaczego drapak dla kota jest istotny?

Zakup drapaka to inwestycja, z którą nie wolno zwlekać. Odruch drapania jest u kotów naturalny i nie da się zabronić kotu drapać. W ten sposób czworonóg ściera pazury, pozostawia swoje zapachy, odreagowuje napięcie oraz wyraża ekscytację. Nie bez przyczyny w chwilach radości lub gniewu od razu podbiegają do drapaka. Jeśli kot nie będzie miał do dyspozycji dedykowanego drapaka, zacznie drapać kanapę, tapicerowane meble, tapety lub dywan. Nie można tego mieć mu za złe.
Porządny drapak dla kota, a nawet kilka drapaków, pozwolą Ci poradzić sobie z tym problemem. Jeżeli będzie to model zaspokajający wszystkie potrzeby pupila, nawet nie spojrzy on na kanapę. Warto podkreślić, że dobry drapak dla kota jest przy okazji świetnym miejscem do zabawy i odpoczynku, dlatego kot stanie się szczęśliwszy. Urozmaicenie przestrzeni to ważna rzecz w momencie gdy zamierzasz adoptować małego drapieżnika.

Jakie wymagania powinien spełniać drapak dla kota?

Podstawową rolą drapaka jest, rzecz jasna, zapewnienie przestrzeni do drapania. Wydaje się to oczywiste, ale wbrew pozorom nie każdy drapak spełnia te wymagania. Powierzchnia do drapania powinna być na tyle duża, by kot mógł swobodnie się rozciągnąć. To pomaga mu nie tylko zedrzeć pazurki, ale również zadbać o mięśnie. Niektóre drapaki dla kota mają bardzo niskie słupki z chropowatym materiałem, na których nijak kot się nie wyciągnie. Owszem, może spróbować je drapać, ale nie da mu to takiej satysfakcji, co wysoki drapak z dużą powierzchnią do drapania. Efektem często jest to, że zamiast kosztownemu drapakowi, kot poświęca uwagę… kanapie.
Nie można zapomnieć także o innych potrzebach kota. Co oprócz powierzchni do drapania powinien mieć porządny drapak dla kota? Drapak to przy okazji świetne miejsce do zabawy i odpoczynku, dlatego warto wybrać model z podestami oraz domkami, w których kot może się schować. Naturalną potrzebą czworonoga jest wspinanie się jak najwyżej, by zapewnić sobie lepszą obserwację, więc jeden wysoki drapak dla kota w domu to wręcz obowiązek. Alternatywą mogą być wysokie regały lub dostosowane dla kota półki, które spełnią tę samą rolę. Pamiętaj jednak, że wszystkie meble powinny być przykręcone do ściany – polujące koty to wyjątkowo żywiołowe zwierzęta.
Dobrym pomysłem jest też, by drapak miał choć jedną wygodną leżankę. Będzie to dobre miejsce do wypoczynku po polowaniu lub posiłku. Koty odpoczywają przez większą część dnia, więc miękka leżanka, w której zwinie się w kłębek, stanie się jego ulubionym miejscem snu. Oprócz tego drapak może mieć również mniej stabilne kładki czy hamaki, które pozwolą kotu ćwiczyć koordynację ruchową oraz ciche skradanie się do ofiary.

Jaki drapak dla kota? Drapaki stojące

Najpopularniejszym typem drapaków są te stojące, ustawiane bezpośrednio na podłodze. Najprostsze modele mają jeden niewysoki słupek oraz niewielki podest do leżenia. Drapak ten świetnie sprawdzi się jako egzemplarz dodatkowy, ale nie zaspokoi podstawowych potrzeb futrzaka. Znacznie lepszym wyborem jest drapak typu tuba, wysoki na około 85 cm lub więcej. Wieża dla kota ma bardzo prostą budowę, ale doskonale odpowiada kocim potrzebom. Dookoła tuby o średnicy około 40 cm znajduje się materiał, na którym kot może tępić pazurki, a wysokość drapaka jest na tyle duża, że bez problemu wyciągnie się na nim nawet duży maine coon. Oprócz tego wieża dla kota ma trzy kryjówki, w których kot może się schować, oraz leżankę umożliwiającą obserwację otoczenia.
Alternatywą dla wież są multifunkcyjne drapaki dla kotów. Wykonane są z wielu wąskich słupków oraz obitych pluszem podestów, które stanowią niejako plac zabaw dla kota. Różnego rodzaju drabinki, domki, leżanki rozlokowane na różnych poziomach idealnie sprawdzą się podczas zabaw oraz polowań. Niektóre drapaki wielofunkcyjne mogą sięgać aż do sufitu – wówczas warto je zabezpieczyć, np. przykręcając do ściany lub sufitu. Dostępne są również modele rozporowe, zaciskane pomiędzy podłogą a sufitem. Drapaki wielofunkcyjne mocno urozmaicają przestrzeń, dlatego są lubiane przez koty, jednakże mogą nie spełniać podstawowego zadania. Słupki konstrukcyjne są zazwyczaj bardzo wąskie i krótkie, zatem kot nie ma możliwości swobodnego wyciągnięcia się i drapania na większej powierzchni. Warto więc oprócz takiego drzewka wybrać dodatkowy drapak, np. wieżę, słupek lub drapak podłogowy.

Drapaki podłogowe i ścienne

Wieże i drapaki multifunkcyjne są doskonałym wyborem, ale mają sporą wadę – są stosunkowo drogie. Ceny dobrych modeli rozpoczynają się od około 200 zł. Za 20–30 zł kupisz jednak drapak, który stanie się świetną alternatywą lub uzupełnieniem drapaka stojącego. Mowa o drapakach podłogowych, wykonanych najczęściej z wielu warstw kartonu. Takie drapaki są uwielbiane przez domowych pupilów i dają im wiele satysfakcji. Nie zajmują wiele miejsca, więc mogą być rozlokowane w kilku pomieszczeniach. Niektóre drapaki podłogowe pełnią również rolę leżanki lub kryjówki. Przed zakupem upewnij się jednak, że drapak jest odpowiednio duży – powinien mieć taką pozycję, by kot mógł drapać karton, stojąc bezpośrednio na drapaku. W innym przypadku drapak będzie się przesuwał po podłodze.
Ciekawym rozwiązaniem są również drapaki ścienne. Są to właściwie usztywnione maty z sizalu, czyli materiału, którym pokrywane są również wieże dla kotów. Ścienne drapaki dla kota zawiesisz nie tylko na płaskiej ścianie, ale również na narożnikach ścian, kanap czy mebli. To miejsca szczególnie uwielbiane przez koty. Jeżeli Twój pupil niszczy meble w tych miejscach i nijak nie daje się oduczyć, powieszenie w tym miejscu drapaka może być skutecznym rozwiązaniem problemu.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik