Data publikacji:

Jaki grzebień do płytek wybrać? Jaki grzebień do płytek jest najlepszy?

Każdy remont, zwłaszcza wykonywany samodzielnie, wymaga wiele cierpliwości, zaangażowania i zaopatrzenia się w odpowiednie narzędzia. Nawet w przypadku najlepszej jakości materiałów, brak właściwie dopasowanych akcesoriów może spowodować brak zadowalających efektów, a nawet zniszczenie produktów wybranych do wykończenia. Jednym z zadań, które wymaga odpowiednio dopasowanych przyborów i właściwych narzędzi, jest układanie płytek. Wśród niezbędnych akcesoriów znajdują się m.in. kielnia, poziomica, szczypce, obcęgi i paca, która powinna być ściśle dopasowana do wymiarów glazury i terakoty. Jaki grzebień do płytek wybrać i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
jaki grzebień do płytek

Czym jest grzebień do płytek?

Grzebień do płytek nazywany jest również pacą i jest to narzędzie służące do równomiernego nakładania kleju, na którym następnie mocowane są do podłogi lub ściany płytki. To proste narzędzie, które zbudowane jest z prostokątnej płytki w kształcie prostokąta, z jednej strony posiadające krawędź gładką, a z drugiej ząbkowaną. Po odwrotnej stronie przymocowana jest rączka, za pomocą której możliwe jest operowanie grzebieniem.
Grzebień do płytek występuje w różnych rozmiarach, które związane są z wielkością ząbków znajdujących się przy jednej z krawędzi. Ma to ścisły związek z przeznaczeniem akcesoriów. Grzebienie o większych ząbkach dedykowane są płytkom o większych formatach.
W sprzedaży można spotkać się z grzebieniami do płytek wykonanymi z różnych materiałów. Najlepsze, choć zarazem najdroższe, są narzędzia wykonane ze stali szlachetnej. Są precyzyjne i trwałe. Natomiast wersje wyprodukowane z plastiku natomiast szybko się zużywają, szczerbią lub pękają. Jaki grzebień do płytek wybrać? Podczas zakupu warto też zwrócić uwagę na rękojeść akcesorium. Powinna być dobrze wyprofilowana i wykonana z solidnego materiału pokrytego warstwą antypoślizgową. Znacznie ułatwi i usprawni to prace podczas wykonywania remontu. 

Dlaczego grzebień do płytek jest taki ważny?

Grzebień do płytek umożliwia nakładanie zaprawy klejowej pod płytki we właściwej ilości i równomiernie. Dzięki niemu na całości spodniej danego elementu szybko i precyzyjnie rozmieszczony zostaje klej, który pokrywa całą powierzchnię i dopasowywany jest dokładnie do fabrycznie rozmieszczonych rowków. Dzięki temu płytka zostaje przyklejona do podłoża w sposób prawidłowy, bez wybrzuszeń i nierówności, w sposób dopasowany do pozostałych, już przyklejonych elementów.
Dzięki zastosowaniu grzebienia do płytek można wyrównać krzywe ściany i zamaskować niedoskonałości podłoża. Przyklejone płytki tworzą jednolitą powłokę, nie odpadają, a wypełnianie szczelin między nimi właściwą spoiną jest znacznie prostsze i efektowniejsze. Praca z grzebieniem jest bardzo prosta. Gładką krawędzią grzebienia rozprowadza się daną warstwę kleju, natomiast zębatą – równomiernie rozprowadza i rozczesuje.

Jaki grzebień do płytek wybrać w zależności od ich rozmiaru?  

Podczas doboru właściwego grzebienia do wielkości płytek obowiązuje jedna podstawowa zasada. Im większe są płytki i bardziej nierówne podłoże, tym wyższe zęby powinien mieć grzebień do nakładania zaprawy klejowej. Do płytek o krawędzi długości poniżej 10 cm oraz mozaiki najwłaściwszy będzie drobny grzebień o zębach w rozmiarze 3 mm.
Niewielkie płytki o krawędzi długości 10–20 cm wymagać będą grzebienia o wysokości zębów 6 mm. W przypadku gdy jeden z boków płytki jest wyraźnie dłuższy, ale nie przekracza 20 cm, nadal odpowiednią pacą będzie typ 6 mm. Tak będzie np. w sytuacji gdy płytka ma wymiar 20 × 40 cm lub 15 × 60 cm itd.
Jeżeli płytki mają wymiar 30 × 30 cm, ale ściany są równe i nie wymagają dodatkowego sztukowania, wystarczy paca o wymiarach zębów 6,5 × 13 mm, gdzie pierwszy wymiar określa szerokość jednego wypustka. Jeżeli jednak podłoże nie jest równe, lepszą opcją będzie wybór grzebienia o zębach długości 8–10 mm. Płytki o szerokości 30 cm i długości 60 cm najbezpieczniej będzie przykleić przy pomocy pacy z grzebieniem 12,5 × 20 mm.

Płytki wielkoformatowe – jakiego grzebienia użyć?

Płytki wielkoformatowe stały się bardzo popularne i chętnie używane są w aranżacjach wnętrz w różnym stylu. Do takich płytek zaliczyć można modele kwadratowe o wymiarach 60 × 60 cm, a także prostokątne 60 × 120 cm. W tym przypadku odpowiednim grzebieniem do nakładania zaprawy klejowej będzie paca z ząbkami o wielkości 15 × 20 mm. Jeżeli podłoże jest krzywe, dodatkowo powinien zostać zastosowany klej o bardzo dobrej jakości, charakteryzujący się większą elastycznością i bardzo dobrą przyczepnością.

Jakie narzędzia potrzebne są jeszcze do układania płytek?

Do nakładania porcji kleju na grzebień potrzebna będzie również kielnia. Aby na bieżąco móc monitorować odpowiednio równy poziom położonych płytek, nieocenionym narzędziem okaże się poziomica. Podczas wyznaczania prostych linii na podłożu pod płytki przydatny bywa też sznur traserski.
Aby dokładnie wymierzyć, a następnie przyciąć pod wymiar poszczególne płytki, warto wyposażyć się również w miarkę z blokadą oraz szczypce, obcęgi oraz gilotynę. W przypadku precyzyjnego wycinania różnych kształtów najlepiej poradzi sobie natomiast wycinarka.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!