Data publikacji:

Jaki grzebień do płytek 120 × 60 wybrać?

Remont to zawsze bardzo długi i trudny temat. I chociaż ostateczna wizja danego pomieszczenia jest klarowna, aby uzyskać efekt, potrzebne jest wykonanie wielu prac. Aby było to możliwe, niezbędne są różne narzędzia i akcesoria, w których ilości i rodzajach można się niekiedy pogubić. Jedną z prac, która wymaga odpowiedniego przygotowania, jest układanie płytek. Wśród niezbędnych akcesoriów znajduje się kilka istotnych pozycji, z których jedną z ważniejszych jest grzebień. Narzędzie to występuje w różnych rozmiarach i typach, w zależności od rozmiaru płytek, jakie mają docelowo znaleźć się na podłodze lub ścianie. Jaki grzebień do płytek 120 × 60 cm wybrać?
jaki grzebień do płytek 120x60

Jakie narzędzia potrzebne są do układania płytek?

Same płytki i klej nie wystarczą, by uzyskać profesjonalny i wymarzony efekt nowego wnętrza. Niezbędny jest jeszcze szereg akcesoriów, które pomogą całość prac wykonać poprawnie i efektownie.
Aby płytki ułożone zostały równo, potrzebna jest poziomica, która na każdym etapie pozwoli wykryć wszelkie nierówności ułożonych elementów. W szerszej perspektywie, choćby dla zachowania równej linii układania, odpowiedni będzie też sznur traserski. Wyznaczy on linię, do której równane będą płytki. Nigdy niestety nie jest tak, że ciąg kilku płytek glazury idealnie pokrywa się z długością danej przestrzeni. Żeby móc to wymierzyć niezbędna jest miarka zwijana, najlepiej z blokadą.
Gdy już potrzebny wymiar płytek zostanie wyliczony, potrzebne jest ich docięcie. Tu przydadzą się szczypce do cięcia po linii prostej oraz obcęgi. Jeżeli ciętych będzie dużo płytek, warto też zaopatrzyć się w gilotynę. Do bardziej skomplikowanych kształtów oraz bardziej precyzyjnych i bezpieczniejszych cięć świetnie posłuży też wycinarka.
Aby gotową płytkę przykleić do danej powierzchni, niezbędna będzie specjalna paca z jedną stroną gładką a drugą ząbkowaną. Narzędzie to popularnie nazywane jest grzebieniem. Drugi rodzaj pacy to tzw. fugownica – gumowe narzędzie do nakładania spoiny pomiędzy płytkami. Kielnia natomiast posłuży do nanoszenia zaprawy na pacę.

Co to jest grzebień do płytek?

Grzebień do płytek to rodzaj pacy służący do nakładania kleju na podłoże oraz równomiernego rozprowadzania go pod kładzioną następnie płytkę. Jest to proste akcesorium zbudowane z prostej płytki, wykonanej najczęściej ze stali nierdzewnej lub plastiku, oraz przymocowanej z jednej strony rączki. Płytka zazwyczaj ma kształt prostokąta z jednej strony zakończonego w sposób gładki i prosty, natomiast z drugiej strony ma wykończenie zębate.
W sprzedaży dostępne są różne rodzaje grzebieni do płytek. Jaki grzebień do płytek 120 × 60 cm, a jaki do małych o boku zaledwie 15 cm wybrać? Ogólna zasada doboru tego typu narzędzi mówi, że im płytki mają większy format i bardziej nierówne lub krzywe jest podłoże, tym zęby grzebienia powinny być wyższe.

Dlaczego dopasowanie odpowiedniego grzebienia do płytki jest takie ważne?

Wiele osób samodzielnie kładących płytki popełnia duży błąd, nakładając klej jedynie w niektórych miejscach płytki z przekonaniem, że w momencie dociśnięcia do ściany produkt sam rozprowadzi się w sposób równomierny. Jest to jednak myślenie błędne, które powoduje, że płytki zazwyczaj odpadają lub ułożone zostają nierówno.
Zaprawa klejąca powinna pokrywać całą powierzchnię płytek. Dzięki zastosowaniu grzebienia możliwe staje się równomierne nałożenie kleju i w odpowiedniej jego ilości w stosunku do wielkości płytki. Uzyskać można wówczas właściwe mocowanie i wysokość płytek w odniesieniu do podłoża. W przeciwnym wypadku istniałoby ryzyko przerw lub pozostawienia pęcherzy powietrza, odpadnięcia płytek lub rozmieszczenia ich względem siebie nierówno.

Jak grzebień do płytek 120 × 60 cm będzie najlepszy?

Płytki o wymiarze 120 × 60 cm zaliczane są do produktów wielkoformatowych. Z jednej strony za pomocą elementów o takiej wielkości dane pomieszczenie można ukończyć szybciej, z drugiej jednak wymagają one znacznie więcej uwagi i ostrożności. Niewątpliwie jednak pomieszczenia wyłożone płytkami wielkoformatowymi są dziś opcją bardzo popularną i efektowną.
Jaki grzebień do płytek 120 × 60 cm wybrać? W tym przypadku sprawdzi się narzędzie, które doskonale pasuje również do układania elementów w rozmiarze 60 × 60 cm. Warto więc wybrać grzebień, którego ząbki mają wymiary 15 × 20 mm. Pozwoli to na rozprowadzenie właściwej ilości kleju i odpowiedniej dla tak dużych płytek oraz zastosowanie wyżłobień, które pozwolą na odpowiednio mocne ich przytwierdzenie do podłoża.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze grzebienia do płytek 120 × 60 cm?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli grzebieni do płytek, które kupić można w różnych cenach. Należy jednak zwrócić uwagę, by narzędzie wykonane było ze stali szlachetnej. W sprzedaży dostępne są również atrakcyjne cenowo akcesoria wykonane z plastiku, jednak nie sprawdzają się one tak dobrze, jak tradycyjne pace, i znacznie szybciej ulegają wyszczerbieniom oraz złamaniom.
Istotna jest również rękojeść przymocowana do pacy. Dobrze jest wybrać model, którego rączka będzie dobrze wyprofilowana, dopasowana do dłoni oraz będzie mieć właściwości antypoślizgowe. Znacznie ułatwi i usprawni to pracę, zwłaszcza w przypadku płytek wielkoformatowych. 
Odpowiedni grzebień w przypadku płytek wielkoformatowych powinien iść w parze z właściwie dobranym do tego gabarytu klejem. Przy takich rozmiarach warto wybrać produkt o zwiększonej elastyczności i przyczepności.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!