Data publikacji:

Jaki grzebień do płytek 30 × 60 wybrać?

Układanie płytek, zarówno na podłodze, jak i ścianie, tylko z pozoru wydaje się prostym zadaniem. Wiele problemów napotkać można, układając je na właściwie przygotowanym i wyrównanym podłożu. Jednak w starszym budownictwie bardzo często zdarza się, że glazurę czy terakotę ułożyć trzeba na podłożu krzywym. Wówczas pojawia się szereg trudności związanych z odpowiednim przyleganiem i wyrównaniem poszczególnych elementów. Aby możliwie najlepiej przygotować się do tego typu prac, niezbędne jest wyposażenie się w szereg niezbędnych i profesjonalnych narzędzi. Jednym z nich jest paca, której rozmiar uzależniony powinien być od wielkości płytek. Jaki grzebień do płytek 30 × 60 cm oraz innych popularnych rozmiarów wybrać?
jaki grzebień do płytek 30×60

Co jest potrzebne do profesjonalnego ułożenia płytek?

Aby wybrane płytki ułożone były bezproblemowo, trwale, równo i efektownie, poza wybranym modelem i wzorem oraz klejem niezbędne jest wykorzystanie kilku niezbędnych narzędzi i akcesoriów. Żeby wymierzyć długość potrzebnych płytek oraz odmierzyć, w którym miejscu wymagane będzie cięcie, niezbędna jest miarka, najlepiej z blokadą. By układane elementy ułożone były równo i tworzyły spójną płaszczyznę, z pewnością przyda się też poziomica. Równe linie wyznaczające kierunek układania danego ciągu glazury zapewni natomiast sznur traserski.
Zazwyczaj nie udaje się również obejść bez docinania płytek, do czego przydadzą się szczypce i obcęgi lub gilotyna. Dla uzyskania mniej regularnych kształtów idealnym urządzeniem będzie wycinarka. Nakładanie kleju możliwe jest za pomocą kielni oraz pacy, która z jednej strony wykończona będzie gładką i prostą krawędzią, a z drugiej natomiast będzie mieć grzebień. Do dociśnięcia płytek warto użyć gumowego młotka. Przy nakładaniu pomiędzy płytkami fug sprawdzi się paca z pianki i gumy. Do zdjęcia nadmiaru masy dobrze będzie użyć natomiast gąbki do fugowania. Na tym etapie przydatne też będą krzyżyki.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze grzebienia do płytek?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli grzebieni do płytek, których ceny kształtują się na bardzo różnym poziomie. Odpowiednia paca z zębami powinna być wykonana ze stali nierdzewnej i być dopasowana do gabarytu układanych płytek. Warto zwrócić uwagę również na rękojeść, która przytwierdzona jest do płytki z grzebieniem.
Dobrze jest wybrać model, który idealnie przylegać będzie do dłoni poprzez wyprofilowanie i solidny sposób wykonania. Wygodna i spełniająca swoje zadanie paca z grzebieniem powinna mieć uchwyt z powłoką antypoślizgową. W sprzedaży można również spotkać grzebienie wykonane z tworzyw sztucznych, takich jak plastik. I chociaż tego typu produkty kuszą niewielką ceną, są to akcesoria bardzo podatne na wyszczerbienie zębów, nierównomierne rozmieszczanie na płytce kleju oraz pęknięcia. Warto więc zainwestować w pacę wykonaną w sposób solidny i trwały.

Jaki grzebień do płytek 30 × 60 cm będzie najlepszy?

Prostokątne płytki o wymiarze 30 × 60 cm stały się w ostatnich czasach bardzo popularne. Dzięki takiemu wymiarowi i umiejętnemu układaniu poszczególnych elementów z wykorzystaniem właściwych narzędzi praca przebiega sprawnie i efektownie. Jaki grzebień do płytek 30 × 60 cm wybrać? Podczas odpowiedniego doboru rozmiaru pacy pod uwagę należy wziąć stan podłoża oraz wyżłobienie spodu płytek.
W przypadku gdy podłoże jest wyrównane, do położenia płytek w rozmiarze 30 × 60 cm sprawdzi się grzebień z zębami o szerokości 12 mm oraz długości 20 mm. Co prawda, tego typu pace przeznaczone są do płytek o maksymalnej długości 50 cm, jednak przy odpowiednio przygotowanym podłożu taka paca bardzo dobrze zda egzamin. W sytuacji kiedy podłoże jest krzywe, do nakładania zaprawy klejowej wybrać można grzebień o większych wymiarach, np. 15 × 20 cm, który dedykowany jest zazwyczaj płytkom kwadratowym o boku długości 60 cm.  

O czym pamiętać przed rozpoczęciem prac?

Wybór odpowiedniego rozmiaru i ciekawego wzoru płytek oraz kwestie związane z tym, jaki grzebień do płytek 30 × 60 cm będzie najlepszy, to nie jedyne rzeczy, o których należy pamiętać przed przystąpieniem do właściwych prac.
Podłoga pod nowe płytki powinna być przygotowana w sposób staranny. Podłoże najpierw należy odkurzyć oraz usunąć zabrudzenia i plamy, które mogłyby wpłynąć na gorszą przyczepność kleju. Często zdarza się jednak, że na danej płaszczyźnie występują nierówności lub ubytki. W takim przypadku przed przystąpieniem do układania płytek niezbędne jest przygotowanie masy szpachlowej zgodnie z dołączoną do niej instrukcją oraz wypełnienie nią ubytków i wyrównanie podłoża. Wszelkie prace rozpocząć można dopiero wtedy, gdy naniesiona masa solidnie zastygnie.
Bardzo wygodnym i skutecznym rozwiązaniem na idealne wyrównanie i przygotowanie podłoża do ułożenia płytek jest zastosowanie specjalnej masy samopoziomującej. Produkt ten sprawdzi się zarówno w przypadku płytek, jak i wykładzin, paneli oraz powierzchni z ogrzewaniem podłogowym. Użycie mieszanki samopoziomującej jest bardzo proste. Rozrobiony produkt wystarczy rozlać na powierzchni podłoża w danym pomieszczeniu, a produkt samoistnie wyrówna wszelkie ubytki i nierówności, wykorzystując do tego siłę ciężkości.  
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!