Data publikacji:

Jaki grzebień do płytek 60 × 60 wybrać?

Rozpoczęty remont lub budowa domu wiąże się z koniecznością wyboru podstawowego sprzętu, który umożliwi wykończenie wnętrz we właściwy sposób. Niemal w każdym domu znaleźć można pomieszczenie, którego podłoga wykończona jest płytkami. To wyjątkowo wygodne i praktyczne rozwiązanie, które swoje zastosowanie znajduje głównie w pomieszczeniach, gdzie podłoga narażona jest na częste zachlapania i zabrudzenia. Płytki najczęściej umieszcza się więc w kuchniach, łazienkach, garażach, spiżarniach lub w innych tego typu pomieszczeniach.
grzebień do płytek 60x60
Układanie płytek bez wątpienia nie jest łatwym zadaniem, dlatego najlepszym możliwym rozwiązaniem jest powierzenie go w ręce fachowca. Położenie płytek wymaga dużej dawki cierpliwości oraz dokładności i precyzji, ponieważ naprawienie powstałego błędu bywa problematyczne.
Chociaż położenie płytek to trudne zadanie, to wiele osób świadomie chce podjąć się go osobiście. Jest to możliwe, jednak zanim rozpocznie się cały proces, warto wiedzieć, jakie narzędzia i materiały są konieczne do prawidłowego położenia płytek.
Podstawowy zestaw do układania płytek zawiera m.in. klej, gąbki do fugowania, maszynkę do płytek, obcęgi glazurnicze, gumowy młotek do glazury, szlifierkę kątową, poziomicę, pacę do fugowania oraz grzebień do płytek. Poniższy artykuł z pewnością podpowie, jaki grzebień do płytek 60 × 60 wybrać, dlatego warto się z nim zapoznać przed wyborem odpowiedniego sprzętu.

Grzebień do płytek – czym jest?

Płytki w pomieszczeniach to idealny sposób wykończenia, ponieważ są estetyczne, łatwe w utrzymaniu w czystości oraz wyjątkowo trwałe. Aby cieszyć się dobrze wyglądającymi płytkami, warto zadbać o ich prawidłowe ułożenie. Do ułożenia płytek niezbędny jest odpowiednio dopasowany grzebień, jednak wiele osób nie wie, czym tak właściwie jest to narzędzie oraz do czego służy.
Grzebień do płytek to specjalistyczne narzędzie, które służy do równomiernego nakładania kleju. Idealna warstwa kleju na płytce sprawia, że przykleja się ona w odpowiedni sposób i tym samym tworzy trwałą konstrukcję. Zbyt duża ilość nałożonego kleju może wpływać na wysokość położonej płytki, a to z kolei sprawia, że cała powierzchnia nie prezentuje się dobrze i może szybko ulec zniszczeniu.
Jak dobrać grzebień do płytek? Takie pytanie często zadają sobie osoby, które chcą pierwszy raz spróbować swoich sił w układaniu płytek. Wybór odpowiedniego grzebienia do płytek wbrew pozorom nie jest tak trudny, jak początkowo może się wydawać. Aby dobrze dopasować grzebień do płytek, należy znać ich rozmiar oraz metraż powierzchni, na której mają być położone.
Przed zakupem grzebienia warto sprawdzić także wysokość jego zębów, ponieważ to także ma duży wpływ na rozmiar całego narzędzia. Dobra praktyka, powielana przez wielu profesjonalistów, mówi, że im większe płytki oraz im bardziej krzywa jest podłoga, tym dłuższe powinny być zęby grzebienia.
Korzystanie z grzebienia do płytek jest niezwykle proste i intuicyjne. Jego gładka strona służy do nałożenia i rozprowadzenia warstwy kleju na pojedynczej płytce, a stroną z zębami należy rozczesać klej i tym samym zdjąć jego nadmiar.

Grzebień do płytek – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Wybór odpowiedniego grzebienia do płytek to wciąż dla wielu osób trudna decyzja, dlatego warto wiedzieć, na jakie jego cechy należy zwrócić szczególną uwagę.
Najlepszym wyborem, ze względu na wygodę podczas korzystania, są grzebienie z antypoślizgową rączką. W oczywisty sposób ogranicza to możliwość wyślizgnięcia się narzędzia podczas pracy i tym samym zmniejsza ryzyko uszkodzenia płytek. Ważną cechą jest też wygoda, dlatego przed zakupem grzebienia warto sprawdzić, jaki rodzaj rączki jest najwygodniejszy. Układanie płytek zazwyczaj zajmuje sporo czasu, dlatego komfort podczas pracy jest bardzo ważny.
Istotne aspekty, na które należy zwrócić uwagę, to jakość wykonania grzebienia oraz tworzywo, z jakiego został zrobiony. Grzebień to narzędzie często wykorzystywane podczas pracy, dlatego, aby służyć przez długi czas, musi mieć dobrą jakość. Dużą popularnością cieszą się grzebienie ze stali szlachetnej, dlatego warto zdecydować się na taki model.

Na jaki grzebień do płytek 60 × 60 się zdecydować?

Płytki o wymiarach 60 × 60 uznawane są za płytki wielkoformatowe. Taki rodzaj płytek świetnie się sprawdza do wykończenia zarówno podłóg, jak i ścian. To wyjątkowo praktyczne rozwiązanie, szczególnie w miejscach narażonych na częste zabrudzenia, ponieważ takie płytki w łatwy sposób można wyczyścić.
Układanie płytek w takim rozmiarze nie jest łatwe, ponieważ wymaga umiejętności oraz, co najważniejsze, odpowiednio dopasowanego sprzętu. Jednym z podstawowych narzędzi do układania takich płytek jest grzebień. Jaki grzebień do płytek 60 × 60 sprawdzi się najlepiej?
Aby zagwarantować wygodę podczas pracy, warto zdecydować się na grzebień o wymiarach 15 × 20 mm. To optymalny rozmiar grzebienia dla takiej wielkości płytek, dzięki czemu praca z jego użyciem jest efektywna i komfortowa.

Grzebień do płytek – czy jest drogi?

Wybierając grzebień do płytek, wiele osób zastanawia się, ile kosztuje takie narzędzie. W tym przypadku często cena idzie w parze z jakością, dlatego dobre grzebienie, które charakteryzują się solidnym wykonaniem oraz dobrą jakością materiałów, mogą być nieco droższe.
Najlepszym wyborem, który jest zalecany przez profesjonalistów, jest grzebień wykonany ze stali szlachetnej. Taki materiał jest bardzo wytrzymały oraz zapewnia wygodną i bezpieczną pracę.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!