Data publikacji:

Jaki grzejnik do pokoju 25 m2 wybrać?

Trudno wyobrazić sobie współczesny dom lub mieszkanie bez wydajnego ogrzewania. Zapewnienie komfortu cieplnego wszystkim domownikom powinno być jedną z podstawowych zasad spełnionych podczas budowy lub remontu domu. W znacznej większości za ciepło w domu odpowiadają grzejniki, które bywają nazywane także kaloryferami.
grzejnik do pokoju 25m2
Grzejniki pełnią nieocenioną rolę w każdym domu, ponieważ są odpowiedzialne za utrzymanie komfortowej temperatury. Decydując się na zainstalowanie tego typu systemu w swoim domu, warto wziąć pod uwagę kilka czynników, które mają znaczący wpływ na wydajność ogrzewania i zadowalające efekty.
Jedną z podstawowych czynności, jakie należy wykonać przed zakupieniem grzejnika do pomieszczenia, jest obliczenie, jaki z dostępnych na rynku modeli grzejników będzie odpowiedni dla danego pomieszczenia. Do takich obliczeń niezbędna jest informacja o wielkości pokoju oraz informacje o dostępnych na rynku grzejnikach.
Jaki grzejnik do pokoju 25 m2 będzie najlepszym wyborem, jak dokonać najlepszych obliczeń, gdzie umieścić grzejnik oraz na jaki rodzaj grzejnika się zdecydować? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w artykule poniżej.

Przed zakupem grzejnika – co warto wiedzieć?

Chociaż grzejnik to jeden z podstawowych elementów, jaki musi być uwzględniony w trakcie planowania i budowy domu, to jego wybór wcale nie jest taki łatwy i oczywisty, jak początkowo może się wydawać. Aby wybrać odpowiednie grzejniki do swojego domu, warto zastanowić się i przeanalizować najbardziej kluczowe kwestie.
Aby dobrać idealny grzejnik, należy patrzeć na każde pomieszczenie w domu w sposób indywidualny. Pomieszczenia rozłożone są na planie domu w różny sposób, dlatego dobór grzejnika powinien być zależny od specyfikacji danego pomieszczenia. Na wybór grzejnika wpływ ma obecność okien w pomieszczeniu oraz ich liczba, a także liczba drzwi.
Drugą kluczową kwestią jest określenie optymalnej temperatury, jaka ma w danym pomieszczeniu panować. Najlepszym rozwiązaniem, zalecanym przez wielu ekspertów, jest utrzymywanie w pokojach mieszkalnych temperatury nie wyższej niż 21 stopni Celsjusza.
Ważne jest także rozplanowanie umiejscowienia grzejnika, ponieważ ma to duży wpływ na utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu. Już na etapie planowania rozkładu pomieszczeń warto zastanowić się, czy grzejnik będzie umieszczony na wolnej ścianie, czy na ścianie z oknem.
Zdecydowanie najważniejszym punktem, jaki należy przeanalizować, jest moc grzejnika. Ten parametr jest zależny od powierzchni pomieszczenia, dlatego aby wybrać optymalną moc grzejnika, należy znać wielkość pokoju.

Gdzie najlepiej umieścić grzejnik?

Rozplanowanie umieszczenia grzejników w pokoju to niezwykle ważny punkt, dlatego warto zrobić to już na początku projektowania wnętrza. W wielu domach spotkać można znany i powielany od lat schemat montowania grzejników tuż pod oknem. Czy takie umiejscowienie kaloryfera jest prawidłowe?
Umieszczenie grzejnika pod oknem wydaje się być najlepszym rozwiązaniem, ponieważ w tym miejscu w najlepszy sposób zostanie wykorzystana moc cieplna. Montaż grzejnika w innym miejscu niż pod oknem także jest możliwy, jednak w tym przypadku warto wybrać model o nieco większej mocy grzewczej, co pozwoli zachować komfort cieplny w pomieszczeniu.

Rodzaje grzejników – czy typ grzejnika ma wpływ na wydajność ogrzewania?

Obecnie na rynku znaleźć można wiele modeli grzejników, które różnią się od siebie wielkością, mocą grzewczą, przeznaczeniem oraz, co najważniejsze, rodzajem. Podstawowa klasyfikacja grzejników pozwala podzielić je na cztery podstawowe rodzaje: grzejniki członowe, grzejniki konwektorowe, grzejniki ścienne oraz grzejniki płytowe. Czym wyróżnia się każdy z tych modeli oraz który z nich najlepiej sprawdzi się w pokoju?
Grzejnik członowy to niewątpliwie najpopularniejszy rodzaj grzejnika, który wykonany jest najczęściej z żeliwa lub aluminium. Takie grzejniki znaleźć można w znacznej większości domów, ponieważ świetnie się sprawdzają do ogrzewania domowej przestrzeni. Zaletą tego typu grzejników jest możliwość dodawania kolejnych członów, co pozwala na szybkie dostosowanie grzejnika do potrzeb domowników. Decydując się na montowanie grzejnika żeliwnego, warto pamiętać, że ze względu na swoją masywność i dużą wagę, nie powinien być umieszczany na cienkich ścianach o małej wytrzymałości.
Grzejniki konwektorowe – to modele kaloryferów bez osłon. Takie grzejniki do prawidłowego działania wykorzystują efekt konwekcji, który polega na cyrkulacji powietrza powstałej poprzez różnice temperatur. Takie grzejniki są wyjątkowo lekkie, dlatego mogą być umieszczane na cienkich ścianach o małej wytrzymałości.
Grzejniki płytowe, jak wskazuje nazwa, wykonane są z płyt, dzięki czemu mogą być umieszczane pojedynczo lub tworzyć podwójne konfiguracje grzejników. Z kolei grzejniki ścienne są dobrym wyborem do pomieszczeń z ocieplonymi ścianami zewnętrznymi.

Jaki grzejnik do pokoju 25 m2?

Każdy grzejnik dostępny na rynku posiada swoją specyfikację, która mówi o tym, do jakiego pomieszczenia taki grzejnik sprawdzi się najlepiej oraz jaką funkcję może pełnić. Aby dopasować grzejnik do danego pomieszczenia, warto wziąć pod uwagę jego metraż. Jaki grzejnik do pokoju 25 m2 jest najlepszym wyborem?
Aby dobrać najlepszą moc grzejnika do pomieszczenia o powierzchni 25 m2, można skorzystać z podstawowego przelicznika:
  • dla pomieszczeń dobrze izolowanych zaleca się grzejniki o mocy od 70 do 100 W/m2,
  • w pomieszczeniach ze średnią izolacją sprawdzą się grzejniki o mocy od 100 do 150 W/m2,
  • w słabo izolowanych pomieszczeniach zaleca się umieszczenie grzejników o mocy od 150 do 200 W/m2.
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Patrycja Wojas
    Patrycja Wojas

    Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!