Data modyfikacji:

Jaki klej do płytek wybrać?

Różnego typu płytki ceramiczne, kamienne oraz gipsowe, są używane od setek lat do ozdabiania i urządzania wszelkiego typu wnętrz. Cieszą się on niesłabnącą popularnością dzięki praktycznie nieskończonej różnorodności wzorów, kształtów i kolorów, pasujących do dowolnej i nawet najbardziej fantazyjnej aranżacji. Położenie glazury w kuchni lub łazience nie jest specjalnie skomplikowanym zajęciem, wymaga ono jednak odpowiednich przygotowań. Musimy przygotować pomieszczenie, a także odpowiednie materiały. Radzimy zatem, jaki klej do płytek najlepiej kupić.
Jaki klej do płytek wybrać?
Dla większości osób najbardziej ekscytującym etapem wykończenia lub remontu wnętrza jest proces jego planowania, wybór odpowiednich kolorów, materiałów, akcesoriów oraz elementów wystroju. Pomysły te trzeba jednak prędzej czy później wcielić w życie. W przypadku, gdy chcemy zaoszczędzić lub dysponujemy ograniczonym budżetem często decydujemy się na samodzielnie wykonanie większości prac, które nie wymagają specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Do czynności tego typu można też, wbrew mniemaniu wielu osób, zaliczyć kładzenie płytek. Dotyczy to zarówno glazury w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz, np. na tarasie lub schodach do naszej posesji.
Niezwykle ważny w tym przypadku jest wybór dobrego kleju do płytek. Amatorów może jednak odstraszać ogromny wybór dostępnych w sklepach produktów tego typu. Wielu z nich ma więc poważne problemy z odpowiedzią na pytania typu „Jaki klej do płytek na ogrzewanie podłogowe?” czy też „Jaki klej do płytek na zewnątrz wybrać?”. Przyjrzyjmy się zatem dokładnie cechom oraz oznaczeniom preparatów do mocowania płytek. Wiedza ta pozwala szybko zidentyfikować klej najbardziej odpowiadający potrzebom.

Podział klejów do płytek

Sprzedawane w sklepach kleje do płytek wyraźnie dzielone są przez producentów na różne kategorie, w zależności od przeznaczenia składu oraz cech fizycznych. Informacje na ten temat znajdują się na opakowaniu oraz w opisie produktu. Zdecydowana większość preparatów dostępna jest pod postacią suchych mieszanek. Przed użyciem musimy połączyć je z wodą, zgodnie z proporcjami podanymi w instrukcji wytwórcy. Niektóre kleje dostępne są jednak pod postacią łatwej w użyciu zaprawy, gotowej do użycia tuż po otwarciu opakowania. Poza tym kupimy też bardziej specjalistyczne kleje dwuskładnikowe, które łączymy tuż przed użyciem.

Jaki klej do płytek – skład

Jeżeli chodzi o chemiczny skład klejów do płytek, rozróżniamy trzy podstawowe kategorie produktów – cementowe, żywiczne i dyspersyjne.
Kleje cementowe są oznaczane na opakowania literą „C”. Ich głównym składnikiem jest zwykły biały lub szary cement, który jest wzbogacony różnymi dodatkami, w zależności od przeznaczenia preparatu. Będą to więc specjalne środki chemiczne spowalniające lub przyśpieszające proces wiązania, polimery nadające zaprawie elastyczność lub wypełniacze mineralne. Jest to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj kleju, używany zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Przed użyciem produkty te miesza się z modą lub dedykowanymi rozpuszczalnikami.
Kleje żywiczne rozpoznamy dzięki wyraźnie zaznaczonej na opakowaniu literze „R”. Są one dostępne najczęściej pod postacią wieloskładnikowych mieszanek, których dokładny skład jest tajemnicą producenta. Podstawą preparatów są żywice epoksydowe i poliuretanowe, które gwarantują zaprawie dużą elastyczną, odporność na działanie wody, wilgoci, środków chemicznych oraz zmian temperatury. Cechy te sprawiają, że są to świetne kleje do płytek na zewnątrz.
Kleje dyspersyjne poznamy dzięki literze „D”. Są to w większości produkty dystrybuowane w postaci wspomnianej już gotowej do użycia zaprawy. W składzie spoiwa znajdziemy mieszankę związków organicznych, polimerów oraz wypełniaczy. Największą zaletą produktów z tej rodziny jest ich wysoka elastyczność.

Jaki klej do płytek – właściwości fizyczne

Kleje do płytek dzielone są również ze względu na ich kluczowe właściwości fizyczne, a więc siłę spoiwa, odkształcalność, szybkość wysychania i spływania zaprawy. Warto pamiętać, że cechy te nie są zależne do rodzaju kleju, tak więc np. produkty cementowe mogą być zarówno szybkoschnące, jak i wolnoschnące. Aby uniknąć niespodzianek, zawsze należy zapoznać się z opisem kleju.

Siła wiązania spoiwa

Jeżeli chodzi o siłę wiązania kleju do płytek, rozróżniamy dwie kategorie produktów. Pierwszą z nich są standardowe klej o normalnej sile wiązania. Zidentyfikujemy je dzięki oznaczeniu „C1”. Kleje mocno wiążące posiadają oznaczenie „C2”. Produkty te przeznaczone są do użycia z ciężkimi płytkami, które wykonane są z materiałów takich jak kamień lub odznaczają się dużą grubością. Zazwyczaj chodzi w tym wypadku o glazurę kładzioną na ściany i inne powierzchnie, bardzo często też elewacje budynków.

Odkształcalność spoiwa

Kolejną ważną cechą jest odkształcalność kleju do płytek. Ma ona duże znaczenie w przypadku, gdy glazurę kładziemy w miejscu narażonym na wilgotność i duże skoki temperatury. Pod wpływem ciepła lub zimna zaprawa minimalnie zwiększa lub zmniejsza swoją objętość. Jeżeli nie jest odpowiednio elastyczna, prowadzi to do jej pękania i odpadania płytek.
Standardowe kleje o odkształcalności większej niż 5 mm rozpoznamy dzięki oznaczeniu „S2”. Są one przeznaczone do uniwersalnego użytku we wnętrzach. Preparaty o podwyższonej odkształcalności, w przedziale od 2,5 do 5 mm, mają oznaczenie „S1”. Osoby zastanawiające się, jaki klej do płytek na ogrzewanie podłogowe wybrać, powinny szukać właśnie produktów tego typu. To samo dotyczy sytuacji, gdy kładziemy glazurę np. na tarasie lub balkonie.

Szybkość schnięcia i sposób spływania spoiwa

Ostatnimi czynnikami wpływającymi na przeznaczenie klejów jest szybkość ich schnięcia oraz sposób spływania. Ta pierwsza cecha jest dość oczywista, szybko wysychająca zaprawa przyśpiesza proces kładzenia płytek, ale pozostawia niewiele miejsca na ewentualne poprawki. Stopień spływania zaprawy klejowej jest związany bezpośrednio z jej gęstością oraz przyczepnością. Preparaty o zmniejszonym współczynniku spływania sprawdzają się podczas pracy na pionowych powierzchniach oraz używania grubej i ciężkiej glazury.
Wytwórcy klejów także tutaj stosują oznaczenia literowe, które ułatwiają identyfikację cech poszczególnych preparatów:
  • kleje z oznaczeniem literą „F” – produkty szybkowiążące;
  • kleje z oznaczeniem literą „E” – produkty o wydłużonym czasie schnięcia, które zachowują właściwości i wilgotność nawet do pół godziny po nałożeniu;
  • kleje z oznaczeniem literą „T” – produkty o zmniejszonym współczynniku spływania.
  • Zdjęcie: Envato Elements