Co na myśl przywodzi kolor pomarańczowy? Zachodzące słońce w nadmorskim kurorcie, aromat cytrusów dojrzewających na Santorini, smak brzoskwiniowego ciasta w upalne, letnie popołudnie. Barwa pomarańczowa dodaje więc energii, kojarzy się z wakacjami, zabawą i soczystymi owocami. Dlaczego więc nie zaprosić jej do swojego wnętrza i nadać mu nieco słonecznego wyrazu? W poniższym artykule podpowiadamy więc, jaki kolor pasuje do pomarańczowego? Które z dodatków wzbogacą aranżację? Czym się sugerować, podczas zestawiania ze sobą poszczególnych barw? Zapraszamy do lektury!
Kolor pomarańczowy we wnętrzu to ciekawe rozwiązanie dla osób chcących wzbogacić wnętrze akcentem przykuwającym spojrzenie. Trzeba pamiętać jednak, że ta barwa nie należy do najłatwiejszych w dekorowaniu pomieszczeń. Użyta w nadmiarze przemieni oryginalny salon lub sypialnię w niezbyt gustowne pomieszczenie. Jaki kolor pasuje zatem do pomarańczowego i pozwoli na modną aranżację wnętrza?
Pamiętaj, że największe znaczenie będą mieć odcienie łączonych ze sobą kolorów. Przed przystąpieniem do dekorowania wybranego przez nas pomieszczenia, zastanówmy się, w jakim stylu chcemy je urządzić.
Modne odcienie pomarańczowego mogą się bowiem skrajnie od siebie różnić. Co pięknie zaprezentuje się w stylowym wnętrzu?
Gdzie najlepiej zaprezentuje się pomarańczowy kolor? To barwa stworzona do pomieszczeń pełniących różnorodne funkcje. W nieco ciaśniejszych pomieszczeniach lepiej postawić jednak na jasne odcienie, które optycznie powiększą przestrzeń.
Jadalnia z obszernym, białym stołem, wygodnymi krzesłami, drewnianą podłogą i dodatkami w soczystych kolorach pozwoli wykreować przestrzeń sprzyjającą wspólnemu biesiadowaniu. Bardzo oryginalnie wyglądać będzie między innymi zastawa w energetyzującym, pomarańczowym kolorze. Zamiast niej możesz też wybrać neonowy obrus czy wazon ze świeżymi, ściętymi kwiatami.
Czy na kolor pomarańczowy także można postawić w trakcie urządzania kuchni? Jak najbardziej! Ta energetyzująca barwa sprawi, że serce naszego domu zyska na przytulności. Pomarańczowe zasłony lub ściany w kolorze dyniowym wzbogacą wnętrze zaaranżowane w stylu rustykalnym i wiejskim.
Gdzie nie może zabraknąć energetyzujących barw? Oczywiście w pokoju dynamicznego nastolatka! Pomarańczowa tapeta, meble czy dodatki nadadzą pokojowi charakteru. Ten intensywny kolor przypadnie do gustu zarówno dziewczynkom, jak i chłopcom.
W przestrzeni dla dorastającej nastolatki świetnie zaprezentują się odcienie pastelowe, łososiowe czy lekko wpadające w róż. Połączone z białymi lub szarymi dodatkami zaprezentują się lekko i stylowo. Chłopcom przypadną do gustu zestawienia bardziej ze sobą kontrastujące. Pomarańczowe, neonowe fronty mebli dziecięcych idealnie współgrać będą z czarnymi dodatkami (takimi jak na przykład pościel) i klasycznymi, białymi ścianami.
Kolor pomarańczowy w stylowym salonie także będzie strzałem w dziesiątkę. Jakimi zasadami kierować się jednak podczas aranżowania wnętrza, by posłużyło nam latami? Postaw na oryginalne dodatki utrzymane w soczystych odcieniach. Stylowy, morelowy wazon, pomarańczowy dywan, ozdobne poduszki czy brzoskwiniowa sofa sprawią, że nasz pokój dzienny nabierze unikalnego charakteru. Miłośnikom aranżacji nawiązujących do lat 60. czy 70. mogą przypaść do gustu nieco odważniejsze zestawienia opierające się na podobieństwach (czerwień i pomarańcz) lub przeciwieństwach (zieleń i pomarańcz).
Wydaje ci się, że biuro, gdzie znalazły się pomarańczowe akcenty, nie będzie sprzyjać efektywnej pracy? Nic bardziej mylnego! Postaw jednak na przygaszone, nieco ciemniejsze tony – ceglastą, dyniową lub wpadającą w brązy. Takie odcienie zostały stworzone z myślą o eleganckich wnętrzach utrzymanych w stylistyce loftowej.
Jaki kolor pasuje do pomarańczowego? Wszystko zależy od naszych indywidualnych upodobań. Dzięki tej owocowej barwie możemy wykreować wnętrza nie tylko wyglądające na skąpane w promieniach letniego słońca. Pomarańcz to – wbrew pozorom – całkiem uniwersalny odcień, który przypadnie do gustu miłośnikom minimalizmu i prostych form, ale też osobom lubiącym aranżacyjne szaleństwa.
Autorka: Anna Mlonka