Data publikacji:

Ile farby na m2? Jak określić wydajność farby?

Wybierając farby do dowolnych powierzchni oraz materiałów, zwracamy uwagę nie tylko na ich kolor, wytrzymałość i skład, ale również na ich wydajność. Parametr ten ma kluczowe znaczenie w określeniu opłacalności produktu, a także tego, jak dużo czasu poświęcimy na malowanie. Wydajne farby są poszukiwane zwłaszcza podczas dużych prac wykończeniowych, np. odświeżania ścian, sufitów, elewacji lub dużych konstrukcji wykonanych z drewna, takich jak tarasy, pomosty czy altany i domki ogrodowe. Jak zatem skutecznie określić wydajność farby?
ile farby na m2

Czym jest wydajność farby?

Wydajność farby określa to, jaką ilość produktu zużywamy do całkowitego pokrycia danej powierzchni, której wielkość jest z reguły wyrażana w metrach kwadratowych. Jeżeli znamy dokładną wydajność używanej emulsji, możemy bez problemu określić, ile puszek lub wiader produktu będziemy musieli kupić. Pozwala to uniknąć zbędnych wydatków, a także sytuacji, w których nabywamy droższe farby wykonywane na zamówienie i okazuje się, że nie sprowadziliśmy ich wystarczającej ilości. 

Rodzaje farb a ich wydajność

Wydajność farb różni się w zależności od ich rodzaju, kluczowy wpływ ma tutaj ich skład, który przekłada się na ich właściwości fizyczne, takie jak czas schnięcia i przyczepność, a także kolor i strukturę lub wykończenie. 
Z reguły najbardziej wydajne są farby olejne, które dzięki doskonałemu kryciu oraz dużej gęstości bardzo łatwo pokrywają malowane powierzchnie. Przeciętnie ich jeden litr wystarcza na ok. 12–15 metrów kwadratowych. Mniej wydajne będą farby akrylowe, lateksowe oraz różnego rodzaju mieszanki emulsyjne. W ich przypadku jeden litr wystarczy na 8–12 metrów kwadratowych jednej cienkiej warstwy. Najbardziej wydajne są bejce, stosowane do zabezpieczenia drewna – jednym litrem produktu pokryjemy nawet do 20 metrów kwadratowych powierzchni. 
Są to bardzo przybliżone wartości, ponieważ na wydajność produktów wpływają też używane narzędzia malarskie, temperatura, a także rodzaj stosowanego rozpuszczalnika. 

Jak określamy wydajność farby?

Każde opakowanie farby zawiera obowiązkowo informację o tym, jak dużą powierzchnię pokryjemy jednym litrem produktu. Warto pamiętać, że jest to idealna wartość, która zakłada, że farbę nakładamy w idealnych warunkach, na dobrze zabezpieczonych i zagruntowanych powierzchniach. Przedstawiona liczba określa zazwyczaj wyłącznie pojedynczą warstwę farby, podczas gdy w większości przypadków do idealnego krycia potrzebne będą dwie lub trzy warstwy. 
Jak obliczamy malowaną powierzchnię? Oczywiście najlepiej robić to przy pomocy miarki, czasami możemy zaokrąglać uzyskiwane liczby np. w pomieszczeniach o bardziej skomplikowanej kubaturze. W przypadku pokojów lub elewacji mnożymy wysokość i szerokość powierzchni każdej ze ścian, a następnie je sumujemy. Uzyskaną wartość dzielimy przez wydajność produktu, wynik mnożymy jeszcze przez liczbę planowanych warstw produktu (najlepiej stosować się do zaleceń producenta). Nie zapominajmy, aby każdą sumę zaokrąglać w górę, dzięki czemu zostawiamy sobie zapas emulsji. Dysponując uzyskanym wynikiem, możemy wybrać odpowiednią liczbę opakowań farby. 
Czołowi producenci farb oferują na swoich stronach internetowych specjalne kalkulatory, które nie tylko przyspieszą proces obliczania ilości farby na m2, ale także zasugerują konkretne produkty danej marki, które znajdziemy na półkach sklepowych. 
Zdjęcie: Envato Elements