Data modyfikacji:

Jaki kolor ścian do mebli dąb rustykalny wybrać?

Meble w kolorze dębu rustykalnego wyróżniają się szlachetną, ciemną barwą. Jest to kolor dający wrażenie eleganckiego i stonowanego. Jaki kolor ścian do mebli dąb rustykalny wybrać, by podkreślić ich wyjątkowość?

Kolory pasujące do drewna

Niejedna osoba zachodzi w głowę, jaki kolor ścian będzie najlepszy do drewnianych mebli bądź takich w kolorze drewna. Przed rozpoczęciem poszukiwań tego idealnego odcienia, powinniśmy zadać sobie pytania o to, jaki chcemy uzyskać efekt. Czy w pomieszczeniu tym chcemy wypocząć i zrelaksować się? A może kolor ścian ma ożywić wnętrze? Pozwólmy myślom napływać i zapisujmy swoje spostrzeżenia. Warto również zwrócić uwagę na oświetlenie pomieszczenia – czy naturalnego źródła światła jest wystarczająco wiele? Jeśli pokój sam w sobie nie jest bardzo jasny, nie dodawajmy mu ciężkości w postaci ciemnych ścian. Kolory ścian pasujące do drewna to przede wszystkim takie, które nie są za ciemne.

Jakie kolory pasują do mebli dębowych?

Kolor ścian do drewnianych mebli może być klasyczny, taki jak: biały, jasnoszary, kremowy. Uważajmy z takimi kolorami jak ciemnoszary czy ciemne, głębokie brązy. Mogą one przytłoczyć wnętrze. Kolor ścian do mebli dębowych w salonie nie musi jednak ograniczać się do bieli, kremów i jasnoszarego. Jeśli chcemy wprowadzić odrobinę koloru, świetnie z meblami dębowymi komponować się będą barwy delikatnie przydymione, takie jak zieleń w odcieniu sage green. Kolor ten świetnie komponuje się z kremami, a także brązami. Pięknie prezentować się zatem będzie zestaw mebli dębowych, ściana w odcieniu sage green i kremowe dodatki, na przykład zasłony czy poduszki. Chcemy jeszcze więcej koloru? Świetnie, w takim razie dodajmy jeszcze coś w odcieniu brudnego różu. Paleta kolorów nadal będzie spójna i pasująca do mebli dębowych.

Jaki kolor ścian pasuje do mebli dębowych w salonie?

Coraz śmielej wkraczamy z kolorem w nasze wnętrza. I dobrze – odkąd pandemia stała się częścią naszej codzienności, a wraz z nią faktem stało się częstsze przebywanie w domu całej rodziny, pragniemy, by dom stał się zarówno oazą, jak i źródłem inspiracji oraz energii. Uważajmy jednak na jaskrawe kolory na całej ścianie – po ciężkim dniu mogą stać się one męczącym, dodatkowym bodźcem. Stawiajmy raczej na dodatki w kolorze – mogą być to kolorowe półki, ramy luster i ramek do zdjęć, świeczniki czy doniczki. Dodatki można wymieniać i komponować według własnych potrzeb, a nawet stworzyć dwa zestawy – jeden kolorowy, a drugi stonowany – i stosować je wymiennie. W ten sposób relatywnie małą ilością rzeczy stworzymy niepowtarzalny klimat w domu. Dodatki grają wówczas główne skrzypce, natomiast kolorami ścian i mebli tworzymy solidną bazę.

Jaki kolor ścian do brązowych mebli w kuchni?

Ciemne meble w kuchni tworzą już same w sobie mocny akcent całego pomieszczenia. Możemy ożywić wnętrze wąskimi płytkami w kolorze brudnego różu, przydymionej mięty czy niebieskiego.
W kuchni kolor szary może nie sprawdzić się – zazwyczaj w kuchennej przestrzeni nie umieszczamy zbyt wiele dodatków. Szare ściany w kuchni mogą zagrać, jeśli wybierzemy płytki ścienne w kolorze. W przeciwnym razie efekt może nie być udany. Połączenie szarego i ciemnych mebli może sprawiać wrażenie wręcz smutnego pomieszczenia. Jeśli planujemy meble kuchenne w kolorze ciemnego drewna i neutralny kolor ściany, dobierzmy płytki w bardziej nasyconym kolorze. Przykładem może być wspomniana jasnoszara bądź kremowa ściana, ciemnobrązowe meble i płytki w kolorze brudnego różu.
W przypadku kolorowych płytek możemy również z sukcesem wkomponować wzór do pomieszczenia. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele rodzajów płytek we wzory. Takie płytki stanowią wówczas najsilniejszy akcent w pomieszczeniu.
Dobrym pomysłem będzie również połączenie odwrotne – ściana w kolorze i neutralny kolor płytek. Jest to bezpieczne połączenie, które nie przytłoczy ilością barw, ale i nie będzie sprawiać wrażenia smętnego pomieszczenia. Wyobraźmy sobie zatem ścianę w kolorze zgaszonej zieleni, ciemnobrązowe meble kuchenne i kremowe płytki. Z pewnością w takiej kuchni przyjemnością będzie gotowanie oraz rodzinne spędzanie czasu.
W opisany powyżej sposób, czyli poprzez dobieranie do brązu mebli koloru „nasyconego” oraz koloru-bazy, możemy dobierać i bawić się kolorami, aż odnajdziemy swoje idealne połączenie.
Butelkowa zieleń czy głęboki turkus są ciemnymi odcieniami, więc jeśli myślimy o tych kolorach, pilnujmy, by nie pojawiły się na całej powierzchni ścian, a na przykład punktowo w postaci płytek w najbardziej narażonych na zabrudzenia miejscach.
Dodatkowym wariantem może być wprowadzenie do pomieszczenia akcentów w kolorach miedzi, chromu czy mosiądzu. Dodają one sznytu całemu pomieszczeniu. Miedź, chrom i mosiądz mogą obecne być w armaturze, klamkach oraz lampach. Zdecydowanie się na jeden rodzaj akcentów w całym pomieszczeniu sprawi wrażenie przemyślanego, dobrze zaprojektowanego wnętrza.
Zachęcamy, by całość dopełnić elementem natury, takim jak kwiat doniczkowy czy pietruszka w doniczce. Pomieszczenie zyska dodatek, który nie naruszy naszej estetyki. Przebywanie w kuchni czy salonie posiadającym rośliny jest o wiele przyjemniejsze. Roślinność domowa może jednocześnie tworzyć element dekoracyjny, jak i praktyczny. Coraz częściej hodujemy zioła i warzywa w domach. Przybliża nas to do natury, której częścią przecież jesteśmy, a naszym wnętrzom dodaje świeżości i „tego czegoś”.
Zdjęcie: Envato Elements