Data publikacji:

Jaki narożnik do salonu? Jaki narożnik do salonu wybrać?

Idealny narożnik powinien być praktyczny, służyć przez wiele lat i pasować do wnętrza. Wybór zależy od wielkości salonu, liczby domowników i sposobu, w jaki lubią spędzać czas. W sklepach meblowych znajdziesz narożniki, które z łatwością zestawisz z innymi elementami pokoju, tworząc spójną aranżację. Nowoczesne i klasyczne, stonowane lub kolorowe, wykonane z różnych materiałów – szeroka oferta sklepów może przyprawić o zawrót głowy. Jaki narożnik do salonu sprawdzi się najlepiej właśnie u ciebie?
jaki narożnik do salonu wybrać

Jaki narożnik do salonu wybrać? Czym kierować się, podejmując decyzję?

Salon z narożnikiem jest dla większości z nas azylem, miejscem, w którym relaksujemy się po trudnym dniu, oglądamy telewizję, czytamy dziecku książkę czy przyjmujemy gości. Od tego, jaki narożnik do salonu wybierzesz, będzie zależała jakość twojego wypoczynku. Siedząc codziennie na niewygodnym meblu, szybko nabawisz się bólu kręgosłupa. Komfort to tylko jeden z aspektów, jakie musisz wziąć uwagę, kupując ten ważny mebel.
Czym kierować się, decydując, jaki narożnik wybrać?
  • Z funkcją spania czy bez? Jeśli przyjmujesz gości na noc, najpraktyczniejszy będzie dla ciebie narożnik, który się rozkłada.
  • Przestrzeń przeznaczona na mebel. Dokładnie wymierz pomieszczenie, sprawdzając, jaka wielkość mebla będzie optymalna. Tu nie ma miejsca na błędy.
  • Wielkość salonu. Zbyt duży mebel, nawet jeśli fizycznie zmieści się w pokoju, przytłoczy go swoimi gabarytami.
  • Styl wnętrza. Zastanawiając się, jaki wybrać narożnik do salonu, musisz wziąć pod uwagę ogólną stylistykę pokoju, żeby zgrabnie wkomponować w nią nowy mebel.
  • Praktyczne obicie. Zwróć uwagę na materiał, z którego wykonane jest obicie. Jeśli będzie trudne do czyszczenia, a w dodatku jasne, będzie to dla ciebie źródłem stresu. Ten aspekt ma szczególne znaczenie, gdy w domu mieszkają dzieci lub zwierzęta.
  • Jaki rozmiar narożnika wybrać?

    Rozmiar narożnika ma znaczenie zarówno z estetycznego, jak i praktycznego punktu widzenia. Większy mebel zapewnia komfortowy wypoczynek dużej liczbie osób, jednak nie możesz zająć nim całego wolnego miejsca w pokoju, konieczne jest zapewnienie przestrzeni do swobodnej komunikacji, zarówno przed, jak i po rozłożeniu narożnika.
    Drugą ważną kwestią jest ryzyko wizualnego przytłoczenia pokoju. Od tego, na jaki narożnik do salonu się zdecydujesz, będzie zależało, czy pomieszczenie będzie wydawało się lekkie i skłaniało do wypoczynku, czy też już przy wejściu będzie sprawiało wrażenie „zagracenia”.

    Narożnik – jaki wybrać? Z funkcją spania czy bez?

    Jaki narożnik do salonu wybrać – z funkcją spania czy bez? Jeśli salon ma być jednocześnie twoją sypialnią, narożnik musi posiadać możliwość pełnego rozłożenia. Funkcja spania jest również przydatna, jeśli często nocują u ciebie goście albo lubisz wypoczywać całą rodziną na rozłożonym narożniku.
    Wydawałoby się, że warto kupić rozkładany mebel bez względu na okoliczności, ponieważ nigdy nie wiesz, kiedy się przyda. Z drugiej strony poszukiwania takiego mebla stanowią dodatkowe utrudnienie. Może się zdarzyć, że modele, które wizualnie ci odpowiadają, nie posiadają funkcji spania. Jeśli planujesz jedynie sporadycznie przyjmować gości na noc, ciekawym rozwiązaniem jest zakup materaca dmuchanego, który zmieści się w każdym domu. Będziesz wówczas miał nieograniczony wybór narożników.

    Jaki styl i kolor narożnika do salonu wybrać?

    Wybór stylu i barwy obicia zależy oczywiście od innych elementów wystroju, takich jak pozostałe meble, kolor ścian i rodzaj dodatków. Krótko mówiąc, żeby osiągnąć zadowalający efekt, musisz dbać o spójność aranżacji.
    W salonie urządzonym w stylu klasycznym nowoczesne designerskie meble będą wyglądały nieadekwatnie, podobnie jak bogato zdobiony mebel w pokoju minimalistycznym. Wybór narożnika ma duże znaczenie dla ogólnego wyglądu salonu już ze względu na same gabaryty.
    Jaki kolor narożnika do salonu wybrać? Możesz postawić na barwy neutralne, które z łatwością wkomponują się w każde wnętrze, ciekawe efekty osiągniesz jednak, decydując się na bardziej wyrazisty mebel, który zdecydowanie wyróżni się w pokoju.
    Pamiętaj, że ciemne meble pomniejszają wizualnie wnętrze, podczas gdy jasne dodają mu lekkości i optycznie powiększają, dlatego jeśli zastanawiasz się, jaki kolor narożnika do małego salonu sprawdzi się najlepiej, szukaj wśród jasnych szarości czy odcieni beżu.

    Jaki materiał obicia narożnika wybrać?

    Obicie powinno być przede wszystkim praktyczne, czyli łatwe do regularnego czyszczenia. Nie ulega wątpliwości, że duże znaczenie ma jednak również przyjemność użytkowania.
    Materiał, na który się zdecydujesz, powinien być odporny na pękanie, odkształcenia, mechacenie i blaknięcie. Wiele osób ceni również tkaniny przyjemne w dotyku. Skóra i ekoskóra są łatwe do czyszczenia, jednak nie każdy lubi kontakt z nimi. Z kolei na materiałach tekstylnych mogą powstawać plamy, wchłaniają też one kurz. Rozwiązaniem tego dylematu może być zakup odkurzacza piorącego, który z łatwością poradzi sobie z zabrudzeniami, jego używanie będzie też korzystne dla alergików.

    Jaki narożnik do salonu wybrać? Dobrej jakości

    Warto poświęcić czas na wybór idealnego narożnika, ponieważ posłuży ci latami i będziesz na nim spędzał dużo czasu. Chociaż cena mebli wysokiej jakości jest zazwyczaj wysoka, warto ją zapłacić, żeby cieszyć się zaletami takimi jak:
  • stabilna konstrukcja,
  • odporny na zniszczenia materiał obicia,
  • ciche rozkładanie,
  • wygodne siedzisko, które nie będzie się zapadać.
  • Pamiętaj, że wysoka cena nie zawsze odzwierciedla jakość, dlatego uważnie sprawdzaj wszystkie najważniejsze parametry mebla. Dzięki temu z pewnością uda ci się kupić narożnik, z którego będziesz zadowolony przez wiele lat.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym