Data modyfikacji:

Olej lniany do impregnacji drewna. Jak używać?

Olejowanie drewna to powszechnie stosowana metoda konserwacji. Na rynku dostępnych jest wiele produktów tego typu, za pomocą których można zabezpieczyć drewno i podkreślić jego naturalny rysunek. Co ciekawe, olej do drewna możesz znaleźć także w swojej spiżarni – okazuje się bowiem, że olej lniany świetnie sprawdza się jako środek zabezpieczający drewniane powierzchnie.
olej lniany do impregnacji drewna
Olej lniany używany jest od lat i niezmiennie cieszy się dużą popularnością wśród użytkowników. Produkt uzyskiwany w efekcie tłoczenia ziaren lnu znajduje zastosowanie nie tylko w gotowaniu czy kosmetyce. Okazuje się, że olej lniany może być także znakomitym impregnatem do drewna. Jeśli podczas wykańczania drewnianych powierzchni chcesz sięgnąć po ekologiczne rozwiązania, zobacz, dlaczego warto postawić właśnie na olej lniany.

Olej lniany do impregnacji drewna – dlaczego warto?

Lakiery i oleje to najpopularniejsze produkty stosowane w celu zabezpieczenia drewnianych powierzchni. Lakier tworzy grubą powłokę zabezpieczającą, która chroni materiał przed działaniem wilgoci. Oleje z kolei wnikają głęboko w strukturę drewna i impregnują je w ten sposób. Co więcej, olejowanie efektownie podkreśla strukturę desek, klepek czy pieńków i pozwala materiałowi zachować naturalną matową lub satynową fakturę. Tak zabezpieczony blat świetnie sprawdza się zwłaszcza w popularnych obecnie kuchniach w stylu minimalistycznym, nowoczesnym lub skandynawskim. Komponuje się również świetnie z klasycznymi aranżacjami w rustykalnym klimacie.
Pamiętajmy, że do olejowania blatów kuchennych należy używać przede wszystkim produktów dedykowanych temu celowi, o naturalnym pochodzeniu roślinnymi. Poza omawianym olejem lnianym, w sklepach znajdziemy też produkty wytworzone ze słonecznika czy rzepaku. Oleje do drewna są wzbogacane od przydatne dodatki poprawiające właściwości otrzymywanej powłoki ochronnej. Najczęściej będą to woski, żywice, a także barwniki. Przy pomocy tych ostatnich zmienimy w pewnym stopniu kolor blatu.
Olej lniany do blatu znajdziemy w sklepach i marketach budowlanych. W trakcie zakupów szczególną uwagę przykuwały do przeznaczenia produktu. Niektórzy producenci sugerują bowiem konkretne rodzaje drewna. W specyfikacji producenta powinny znaleźć się też informacje na temat tego, jak szybko olej wyschnie po nałożenia, jak równie to, w jakim stopniu wpływa na barwę blatu dzięki wspomnianym domieszkom barwnikowym.
Uwaga! W roli zamiennika nie sięgamy po oleje przeznaczone do zwykłych mebli lub powierzchni z drewna. Produkt do blatu kuchennego musi spełniać bowiem ścisłe normy oraz posiadać atesty pozwalające zabezpieczonej przez niego powierzchni na kontakt z żywnością. Wiele olejów przeznaczonych do standardowych zadań konserwacyjnych w swoim składzie posiada toksyczne środki chemiczne, które mają na celu poprawić ich trwałość po położeniu.
Eksperci zaznaczają, by do kuchennego blatu używać oleju z lnu posiadającego następujące atesty, które wymieniliśmy poniżej.
  • ENV 1186 – środek może mieć kontakt z żywnością (atest obowiązkowy)
  • PN-EN 71-3 – środek bezpieczny dla dzieci
  • DIN 53160 – zabezpieczona olejem powierzchnia może wchodzić w kontakt ze śliną lub potem
  • Jak impregnować drewno olejem lnianym?

    Oleju lnianego do impregnacji drewna używa się w zasadzie dokładnie w takim sam sposób, jak inne specyfiki tego typu. Zanim zabierzesz się za malowanie, dokładnie przygotuj podłoże. Należy je zeszlifować, do czego najlepiej użyć bardzo drobnego papieru ściernego o gradacji 220. Po zakończeniu tego etapu prac musisz usunąć dokładnie powstały pył i kurz, za pomocą zmiotki ub odkurzacza. Teraz przechodzisz do właściwego etapu aplikacji środka. Preparat możesz nałożyć na drewnianą powierzchnię za pomocą ściereczki, wałka do malowania lub pędzla. Specyfik należy rozprowadzać zgodnie z kierunkiem słojów, co przełoży się na efekt wizualny olejowania.
    Preparat nakładaj w niewielkiej ilości w kilku warstwach. Między kolejnym malowaniem trzeba zachować odstęp przynajmniej od kilku do kilkunastu godzin, w zależności od instrukcji producenta, aby drewno dobrze wchłonęło olej. To przełoży się na jeszcze lepszą konserwację materiału.
    Podczas olejowania drewna przy użyciu oleju lnianego trzeba kontrolować ilość zużywanego preparatu. Olej jest dość rzadki, dlatego łatwo o przesadę przy jego rozprowadzaniu. W efekcie na krawędziach mebla czy odnawianych elementów mogą pojawić się zacieki. Aby tego uniknąć i zyskać pewność, że efekty pracy będą zadowalające, pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw oleju warto przetrzeć obrabiany element przy użyciu ściereczki. Dzięki temu przyśpieszysz proces wysychania i poprawisz ewentualne niedociągnięcia malarskie.
    Na koniec warto wspomnieć, że olej lniany do impregnacji drewna w pewnym stopniu zmieni naturalny kolor obrabianych elementów. Drewno w takim przypadku najczęściej ciemnieje i zyskuje intensywniejszą barwę, jednak jest to odcień zbliżony do naturalnego. Przed rozpoczęciem prac wykonaj próbę, aby przekonać się, jak wybarwia się olejowany element.

    Wady impregnacji drewna olejem lnianym

    Na koniec warto podkreślić, że zabezpieczenie blatu olejem lnianym, lub jakimkolwiek innym, nie pozostaje bez wyraźnych wad. Ochrona jaką zapewnia warstwa preparatu chroni co prawda materiał przed wilgocią, ale już nie przed uszkodzeniami mechanicznymi. O ile lakiery są w stanie zminimalizować powstawanie rys w drewnie, oleje nie są potrafią zapewnić tego typu tarczy.
    Na olejowanych powierzchniach bardzo łatwo mogą tworzyć się też widoczne i trudne do usunięcia plamy, zwłaszcza jeżeli szybko ich nie usunęliśmy po powstaniu. Niezmywalne ślady pozostawiają też bardzo gorące naczynia, pozostawione bez odpowiedniej podstawki. Olejowanie należy też dość często powtarzać, stale kontrolując stan tworzonej w tym procesie powłoki.
    Zdjęcie: Envato elements
    Autor: Michał Kułakowski i Kamila Zalińska-Woźny