Data publikacji:

Jaki wałek do farby lateksowej wybrać?

Malowanie ścian wałkiem odbywa się szybko i sprawnie, wymaga tylko odrobiny wprawy. W przypadku farby lateksowej jest to jeszcze prostsze, ponieważ jej specyficzna konsystencja ułatwia pracę. Jaki wałek do farby lateksowej kupić? Wybrane narzędzie powinno płynnie sunąć po ścianie, nie pozostawiając smug, być dobrze dobrane do powierzchni i wygodne w używaniu. Sprawdź, czym jeszcze powinien charakteryzować się dobry wałek.
wałek do farby lateksowej

Jaki powinien być wałek do farby lateksowej?

Każdy wałek do malowania powinien być trwały i precyzyjny, co znacznie ułatwia pracę. Podczas malowania musi przesuwać się gładko po powierzchni ściany i równomiernie oddawać farbę, by nie powstały smugi. Decydując, jaki wałek do farby lateksowej wybrać, pamiętaj, że na narzędziu nie warto oszczędzać, ponieważ to od niego w dużej mierze będzie zależał efekt twojej pracy.
Pamiętaj, że zawsze najpierw powinno się wybrać farbę i do niej dopasować wałek. Kiedy przeczytasz uważnie kartę produktu zakupionej farby lateksowej, znajdziesz zalecenia sugerujące, jaki wałek będzie do niej najlepszy. Należy jednak uwzględnić także rodzaj malowanej powierzchni, ponieważ inne narzędzie sprawdzi się do powierzchni gładkiej, a inne do chropowatej.

Jaki wybrać wałek do farby lateksowej?

Chcesz malować sprawnie i wygodnie? Zainwestuj w dobre narzędzie, które ułatwi ci pracę.
Kupując wałek, musisz uwzględnić:
 • materiał poszycia,
 • kształt rdzenia,
 • długość poszycia,
 • szerokość wałka,
 • rodzaj rękojeści,
 • jakość, cenę i producenta.
 • Jaki materiał poszycia wałka do farby lateksowej wybrać?

  W sklepie znajdziesz wałki malarskie wykonane z różnych materiałów. Który z nich będzie najlepszy? Z pewnością warto zaopatrzyć się w wałek z poszyciem syntetycznym, wykonanym ze sznurka, mikrofibry lub weluru. Wałki gładkie sprawdzą się najlepiej do gładkich ścian, natomiast specyficzna struktura sznurka będzie lepsza do powierzchni chropowatych. Wałki z gąbki nie nadają się do farby lateksowej.

  Wybierz wałek fazowany

  Jaki wałek do farby lateksowej wybrać, żeby osiągnąć najlepszy efekt? Jeśli nie czujesz się pewnie w malowaniu, koniecznie zdecyduj się na wałek fazowany o zaokrąglonych krawędziach. Dzięki temu unikniesz wyraźnych pasków, a farba będzie wyglądać na ścianie naturalnie, nawet jeśli nie będzie nakładana wprawną ręką.

  Jaka długość włosia wałka do farby lateksowej?

  Wybór długości włosia zależy od ściany, którą planujesz malować. Im jest ona bardziej chropowata, tym dłuższe powinno ono być, by farba miała szansę dostać się we wszystkie zakamarki. Zupełnie gładka ściana pokryta gładzią gipsową wymaga wałka z weluru lub mikrofibry, które płynnie suną po powierzchni, nie pozostawiając smug i nie tworząc efektu „pomarańczowej skórki”.

  Szerokość wałka do farby lateksowej

  Szerokość wałka dobiera się do malowanej powierzchni, nie inaczej jest w przypadku narzędzia do nakładania farby lateksowej. Węższe wałki, czyli do 12 centymetrów, sprawdzą się przy pokrywaniu ścian w rogach i zakamarkach oraz do uzyskania ewentualnych efektów dekoracyjnych. Z kolei szersze niż 12 centymetrów będą idealne do ścian i sufitów.

  Ergonomiczna rękojeść wałka do malowania

  Kiedy już wiesz, jaki rdzeń powinien mieć wałek do farby lateksowej, zastanów się jeszcze nad tym, jaki konkretnie produkt wybrać. Rękojeść wydaje się sprawą drugorzędną, ale warto zwrócić na nią uwagę, ponieważ zależy od niej wygoda i tempo twojej pracy. Powinna mieć zatem ergonomiczny kształt, czyli po prostu dobrze leżeć w dłoni i umożliwiać swobodne manewrowanie.

  Dobry wałek do farby lateksowej – zadbaj o jakość

  Wałek, który szybko się połamie lub będzie chlapał farbą, na pewno nie ułatwi twoich prac remontowych. Postaw na jakość, zwłaszcza że ceny porządnych wałków nie są wysokie w porównaniu z kosztem zakupu farby. Wybrany przez ciebie wałek do farby lateksowej króluje w rankingu najlepszych produktów do malowania i zbiera dobre opinie zadowolonych użytkowników? To dobry znak. Możesz też po prostu sugerować się renomą producenta, gdyż bardzo rzadko zdarza się, że firma od lat specjalizująca się w produkcji akcesoriów malarskich zawiedzie zaufanie.

  Jaki wałek do farby lateksowej – tradycyjny czy z podajnikiem?

  Tradycyjny wałek składa się z rączki oraz rdzenia, na którym znajduje się poszycie. Maluje się nim, zanurzając włosie w kuwecie wypełnionej farbą, a następnie odsączając nadmiar na specjalnej kratce. Innowacją jest natomiast wyposażony w podajnik wałek do farby lateksowej, który w rankingu najlepszych produktów do malowania plasuje się zazwyczaj wysoko. Czy rzeczywiście warto się nim zainteresować? Opinie na ten temat są podzielone.
  Jakie są zalety wałka z podajnikiem? Docenić warto zwłaszcza brak konieczności nieustannego zanurzania włosia w farbie i szybkość, z jaką wykonuje się pracę. Niestety masa takiego narzędzia wypełnionego farbą znacznie utrudnia malowanie, ponieważ ręce szybko się męczą. Ponadto nietrudno o złamanie konstrukcji, a w przypadku zsunięcia się wałka z mocowania istnieje ryzyko zalania ścian i podłogi. Tradycyjny wałek jest mimo wszystko pewniejszym, sprawdzonym i bezpieczniejszym narzędziem.

  Malowanie wałkiem do farby lateksowej – czego jeszcze potrzebujesz?

  Wiesz już jaki kolor ścian chcesz mieć i jaki wałek do farby lateksowej wybrać? Żeby zabrać się do pracy, potrzebujesz jeszcze tylko kilku akcesoriów. Niezbędna będzie kuweta i kratka – to one umożliwią ci sprawne malowanie.
  Nie zapomnij również o kiju teleskopowym, dzięki któremu z łatwością dostaniesz się do sufitu i wyższych partii ścian. Powinien on sprawnie rozkładać się na żądaną długość i być na tyle wytrzymały, by wytrzymać czas remontu, a najlepiej posłużyć wiele lat.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Natalia Dymarczyk
  Natalia Dymarczyk

  Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym