Data publikacji:

Jaki wieszak do przedpokoju? Ścienny, stojący czy z siedziskiem?

Przedpokój bardzo często jest traktowany przez nas po macoszemu. Pomieszczenie to pozostaje jednak niezwykle ważne, bowiem dla gości stanowi często przedsmak tego, z czym mogą spotkać się w reszcie domu. Równocześnie daje świadectwo o tym, jak o niego dbamy. Dobrze zaprojektowany i urządzony przedpokój nie może być zagracony i zarzucony ubraniami, dlatego niezwykle ważne jest dobranie do niego odpowiednich wieszaków, pozwalających uporządkować często niewielką przestrzeń. 
The stylish composition of cosy entryway with wooden basket, carpet, hanger
Wieszaki są niezbędnym elementem wyposażenia prawie każdego przedpokoju, niezależnie od tego, czy znajduje się w nim szafa na ubrania, czy jest też niewielkim przedsionkiem prowadzącym do wnętrza mieszkania albo domu. To tam powiesimy kurtki, płaszcze, kapelusze, szale oraz inne akcesoria, takie jak plecaki lub torby.
Wieszak do przedpokoju może przyjmować bardzo różne formy. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym z nich.

Wieszak ścienny do przedpokoju

Najpopularniejszy rodzaj wieszaka do przedpokoju. Najprostsze modele składają się z prostej listwy z kilkoma hakami przeznaczonymi na ubrania, często umieszczonymi w dwóch rzędach, pozwalających na powieszenie większej ilości ubrań. Bardzo często spotykamy się też z wieszakami z dołączoną półką, która jest świetnym miejscem do przechowywania np. pudełek na zimowe buty, kapeluszy i innych drobiazgów. 
Wieszaki ścienne sprawdzają się zwłaszcza w niewielkich przedpokojach, w których nie mamy dużej szafy na ubrania. Pozwalają bezpiecznie przechowywać kurtki i płaszcze na różne okazje. Wielkość modelu dostosowujemy oczywiście do liczby domowników lub spodziewanych na co dzień gości.
Ze względu na popularność, w sklepach znajdziemy niezwykle bogatą ofertę wieszaków ściennych, pasujących do dowolnych aranżacji wnętrz – od klasycznych i rustykalnych, poprzez skandynawskie, a skończywszy na bardzo nowoczesnych i minimalistycznych. 

Wieszak stojący do przedpokoju

Wieszak stojący składa się z reguły z pojedynczej pionowej belki lub pręta wyposażonego w kilka haczyków na ubrania, ale zdarza się, że u jego podstawy znajdziemy też np. stojak na parasole lub buty. Ze względu na ograniczoną ilość miejsca na przechowywanie modele te sprawdzają się w mieszkaniach singli lub par. Trudno bowiem wyobrazić sobie, aby spełniały zadanie w wielopokoleniowym gospodarstwie domowym, jeżeli w przedpokoju nie ma innych wieszaków.
Wieszaki sprawdzają się zwłaszcza we wnętrzach minimalistycznych i loftowych, świetnie spełniają swoją rolę także w bardzo małych przedpokojach, w których nie ma miejsca na wieszaki ścienne.
Stojące wieszaki dostępne są w bardzo wielu wzorach, od bardzo prostych, wykonanych z kilku kawałków metalu, po klasyczne modele zrobione z rzeźbionego drewna. 
Wariantem wieszaka stojącego jest stojak na ubrania, który może być substytutem szafy i oferuje zdecydowanie największą przestrzeń do przechowywania. Jest to najczęściej metalowa konstrukcja, z jednym lub kilkoma poziomymi prętami, na których można powieści standardowe wieszaki z ubraniami. Ze względu na wymiary, konstrukcja ta sprawdza się wyłącznie w dość szeroki przedpokojach, albo w specjalnie przygotowanych do tego celu wnękach w ścianie. 

Wieszak z siedziskiem do przedpokoju

Wieszaki z siedziskiem to duże konstrukcje, które poza jednym lub kilkoma rzędami haczyków na ubrania wyposażone są też w ławki lub siedziska, które ułatwiają zdejmowanie lub zakładanie obuwia. Konstrukcje tego typu sprawdzają się również bardzo dobrze w przypadku niewielkich przedpokojów. Siedzisko może przyjmować formę prostej ławki (dla wygody można położyć na niej poduszki) albo posiadać materiałowe obicie z gąbką (świetnie wygląda zwłaszcza we wnętrzach klasycznych i glamour). Popularnym rozwiązaniem są także otwierane siedziska, ze skrzynią na przechowywanie. Czasem zastępują ją też półki na buty. Rozwiązania te pozwalają znacząco zoptymalizować użycie przestrzeni w pomieszczeniu.
Zdjęcie: Envato Elements