Data modyfikacji:

Jaki zestaw kolędowy wybrać?

Zestaw kolędowy to najważniejszy element przygotowań do corocznej wizyty duszpasterskiej. Gdy ksiądz przychodzi do domu po kolędzie na stole okrytym białym obrusem ustawia się krzyż, świeczniki ze świecami, kropidło i naczynie z wodą święconą. Wszystkie wymienione elementy składają się na komplet kolędowy. W sklepach internetowych dostępna jest bardzo różnorodna oferta takich zestawów, różniących się nie tylko trwałością, ale też dokładnością wykonania. Jaki zatem komplet kolędowy wybrać?

jaki zestaw kolędowy

Na początek warto rozważyć szereg czynników, wpływających na decyzję o zakupie. Są nimi:

  • Cena - tańsze będą klasyczne zestawy kolędowe metalowe, niż nowoczesne zestawy kryształowe.
  • Zawartość kompletu - należy dokładnie czytać co znajduje się w zestawie, niejednokrotnie brakuje w nim świec czy pojemnika na wodę święconą.
  • Materiał - na rynku dostępnych jest wiele zestawów, których elementy wykonane zostały z różnych rodzajów materiału (np. drewno, mosiądz, szkło, kryształ)

Zestaw kolędowy wysokiej jakości

to przykłady kompletów, które cechują się doskonałym wyglądem. Są one przeznaczone dla klientów, którzy cenią sobie walory artystyczne. Każdy element stanowi wytwór sztuki zdobniczej, sprzęt dopracowany jest w najdrobniejszych szczegółach. Tego typu zestawy charakteryzują się nieco mniejszą trwałością (mogą ulec zniszczeniu przy uszkodzeniach mechanicznych), w zamian za co posiadają duże walory estetyczne. Są to najdroższe z dostępnych na rynku zestawów kolędowych.

Zestawy kolędowe tradycyjne

Zestaw kolędowy drewniany to przykład kompletu charakteryzujący się dużą trwałością. Bez większego problemu można z nich korzystać przez wiele lat i nie będą one nosiły oznak użytkowania. Zestawy metalowe i drewniane dzięki drobiazgowości wykonania wyglądają pięknie, są też dostępne w różnych wariantach kolorystycznych i wymiarach. Na rynku znaleźć można również modele metalowe, które cechują się solidnością i masywnością wykonania. Zazwyczaj pokrywa je powłoka galwaniczna, która chroni materiał przed korozją, a także wysokiej jakości lakiery, nadające całości klasyczny połysk. Zestawy kolędowe drewniane są ciekawą alternatywą dla osób ceniących surową formę i klasyczne piękno.

Zestawy kolędowe nowoczesne

Zestawy kolędowe nowoczesne stawiają przede wszystkim na nietypowy design i kolorystykę. Jeśli chcecie, aby obrzęd kolędy duszpasterskiej cieszył nie tylko wasze dusze, ale też oko, warto rozważyć zakup nietypowych zestawów. Przykładowe modyfikacje w nowoczesnych zestawach kolędowych polegają na sformatowaniu świeczników w niekonwencjonalne kształty, zmianie podstawy krzyża z tradycyjnego stożka, w piękne okręgi oraz wykończenie elementów różną kolorystyką. Wiele nowoczesnych zestawów jest też dodatkowo pozłacane lub pokrywane platyną. Warto zwrócić uwagę, że zerwanie z klasyką nie zawsze wiąże się z wyższymi kosztami. Główny wpływ na cenę ma materiał wykonania i mnogość szczegółów.

Kolęda jest w wielu domach centralną uroczystością sakralną, na którą mieszkańcy czekają okrągły rok. Warto dokładnie przemyśleć zakup zestawu kolędowego, bo ten wykorzystywany jest tylko okazjonalnie i powinien posłużyć wiele lat.

Tekst: Redakcja Wnetrza-ze-smakiem.pl