Data publikacji:

Jaki zlew do młynka na odpady wybrać?

Młynek na odpady montowany pod zlewem jest powszechnie stosowanym rozwiązaniem w Stanach Zjednoczonych. W Polsce stanowi wciąż innowację. Jednakże jego popularność z roku na rok wzrasta. Głównie z uwagi na fakt, iż w zlewie kuchennym są myte różne rośliny i mięsa, co często jest powodem zapychania się odpływu kanalizacyjnego. Priorytetową rolą młynka z kolei jest rozdrabnianie resztek mytych roślin i żywności do stanu, w którym mogą swobodnie spływać kanalizacją. Reasumując, można pokusić się o stwierdzenie, iż młynek na odpady stanowi remedium na ciągle zapychający się zlew. Decyzja o instalacji młynka rodzi jednak pytanie, jaki zlew do młynka na odpady wybrać?
Jaki zlew do młynka na odpady wybrać?

Priorytety wyboru. Wybieramy zlew do młynka czy młynek do zlewu? 

Młynek do odpadów organicznych jest montowany w odpływie kuchennego zlewozmywaka. Do jego funkcjonowania niezbędny jest również bezpieczny dla użytkownika dostęp do prądu, ponieważ urządzenie nie działa automatycznie. Załącza się go ręcznie, gdy zachodzi taka potrzeba. Zatem dobrym rozwiązaniem jest instalacja włącznika, w blacie roboczym blisko zlewozmywaka. 
Ponadto jest on urządzeniem, które można z powodzeniem zainstalować pod każdym zlewem, bez względu na rodzaj zlewu i materiału, z jakiego został wykonany. Ważnym jest, by jego lokalizacja mieściła się pomiędzy odpływem zlewu a rurą kanalizacyjną.
Bardziej istotnym elementem zlewu, pod którym chcemy zamontować młynek na odpady, jest szerokość odpływu. Musi ona powiem wynosić minimum 8,89 cm. Przy mniejszej szerokości młynek kompletnie nie zda egzaminu i może przyczyniać się do niedrożności rur. 
Obecnie na rynku dostępny jest szeroki wybór zlewozmywaków z młynkiem. Zatem decydując się na zlewozmywak z młynkiem na odpady, można pokusić się o gotowe zestawy. Ewentualnie można też podjąć decyzję o zakupie zlewozmywaka fabrycznie dostosowanego do montażu młynka. 

Zlewozmywaki z fabryczną możliwością montażu młynka

Jednym z ciekawszych rozwiązań o intrygującym designie jest zlewozmywak z ociekaczem Franke Centro Cng 611-78 Tl 78 x 50 cm Fragranit+ kamienny szary (1140633148). Dostępny jest w atrakcyjnej cenie na portalu sprzedażowym Ceneo.pl.
Przeznaczony jest do podbudowy z ukrytym przelewem i odpływem o szerokości 3,5 cala, czyli wymaganą szerokością 8,89 cm. 
Wykonany jest z fragranitu, materiału wytworzonego na bazie granitu i zabezpieczony Sanitizedem, środkiem hamującym rozwój bakterii i drobnoustrojów. 
Jedną z największych zalet zlewozmywaka jest wysoki stopień odporności na uszkodzenia mechaniczne, krótkotrwałe działanie wysokich temperatur oraz na środki chemiczne. 
Drugim rewelacyjnym wręcz przykładem kuchennego zlewozmywaka o niestandardowym kolorze, dostosowanego fabrycznie do montażu młynka na odpady, jest orzechowy zlewozmywak Franke Basis BFG 651-78. Dostępny jest również na portalu Ceneo.pl.
Wykonany jest również z fragranitu i pokryty powłoką antybakteryjną Sanitized. Stanowi idealną symbiozę funkcjonalności i wysokiej jakości materiałów. Zachwyca finezją i mnogością funkcji. 
Wyposażony w zestaw odpływowy i syfon, który posiada możliwość podłączenia zmywarki lub pralki. Dostosowany do montażu młynka do odpadów i dozownika.
I co najistotniejsze jest modelem odwracalnym. Zatem komora do mycia może być zainstalowana zarówno po prawej, jak i po lewej stronie. Ponadto posiada urzekający kolor, który doskonałe dopełnienia całość. 
Trzecim, bardziej tradycyjnym przykładem wysokiej jakości zlewozmywaka dostosowanego fabrycznie do montażu młynka na odpady jest zlewozmywak Franke Spark Skl 611 len.
Dostępny jest w bardzo przystępnej cenie również na portal Cenro.pl.
Jest jednokomorowy, wykonany ze stali szlachetnej, odporny na różnego typu plamy i zarysowania oraz innego typu uszkodzenia mechaniczne. 
Sprzedawany w zestawie z syfonem dostosowanym do montażu zmywarki bądź pralki i z armaturą przelewowo-odpływową o średnicy pozwalającej na bezawaryjną pracę młynka na odpady.
Jest to także model odwracalny, umożliwiający montaż głębszej komory po lewej lub prawej stronie do wyboru. 

Zlew z młynkiem na odpady – dlaczego warto taki posiadać? 

Rozdrabniacz zainstalowany w odpływie zlewozmywaka mieli zarówno resztki z mytych warzyw i mięs, jak i resztki z opłukiwanych naczyń. Jest w pełni bezpiecznym urządzeniem, ponieważ nie posiada noży i ostrych krawędzi i nie załącza się automatycznie.  
Zlewozmywak z zainstalowanym młynkiem wyręcza osoby korzystające z „przyjemności” ręcznego usuwania resztek żywności. Ponadto młynek przyczynia się bezpośrednio do lepszego standardu czystości zlewozmywaka i niweluje ryzyko zatkania rur. 
Z kolei pośrednio przyczynia się też do ochrony środowiska naturalnego. Głównie z uwagi na fakt, iż resztki ze zlewu nie trafiają do kosza i na wysypisko śmieci, tylko do oczyszczalni ścieków. Tam z kolei są przerabiane na biogaz i nawóz do roślin.
Warto również przeanalizować możliwość zakupu zlewozmywaka z młynkiem koloidalnym. Przede wszystkim dlatego, że młynek taki, oprócz rozdrabniania resztek i zapobiegania zatkaniu się odpływu, pełni także rolę kompostownika. 
Zwłaszcza że tak naprawdę instalacja młynka nie wymaga zakupu specjalnego zlewozmywaka. Można bowiem go zamontować do każdego typu zlewu wykonanego z różnego typu materiałów.
Istotnym natomiast jest, by zlewozmywak posiadał odpływ o średnicy minimum 3,5 cala, czyli 8,89 cm. 
Wyjątkiem są zlewozmywaki ceramiczne, do których nie zaleca się montowania młynka na odpady głównie z uwagi na fakt, iż drgania młynka, wynikające z jego pracy, mogą uszkadzać zlew i przyczyniać się pośrednio do powstawania odprysków. 

Jaki zlew do młynka na odpady? Krótkie podsumowanie

Fakt, iż instalacja młynka na odpady nie wymaga zakupu specjalnego zlewozmywaka, nie oznacza, iż nie warto, podejmując decyzję o instalacji urządzenia, zakupić zlewu już fabrycznie dostosowanego do jego montażu. Ponieważ kupując dostosowany zlewozmywak, można znacznie zmniejszyć koszty samego montażu przede wszystkim dlatego, że w wielu przypadkach przygotowany zlew ułatwia instalację młynka na tyle, że nie ma potrzeby wzywania fachowca, który wykona pracę. 
Propozycje i przykłady zlewozmywaków podanych w artykule mają na celu przybliżyć możliwości montażu. Jednakże mają także wskazać na aspekty higieniczne nowych zlewozmywaków, bowiem jeżeli tylko istnieje możliwość podniesienia stopnia higieny, a co za tym idzie, bezpieczeństwa użytkowników przed bakteriami i wirusami, warto to zrobić. W końcu zdrowie i życie najbliższych nie posiada ceny. 
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo