Data publikacji:

Jaki zlewozmywak do kuchni? Stalowy, ceramiczny czy kompozytowy?

Aranżacja kuchni to niekończące się niemal pasmo trudnych decyzji i wyborów. Nie dość, że musisz wystylizować wnętrze, to jeszcze trzeba brać pod uwagę względy praktyczne i walory użytkowe poszczególnych elementów wystroju. Jeśli właśnie stoisz w obliczu wyboru zlewozmywaka kuchennego, przekonaj się, jakie są wady i zalety zlewozmywaków wykonanych z kompozytu, ceramiki, stali czy kamienia naturalnego.
Jaki zlewozmywak do kuchni

Jaki zlew do kuchni wybrać?

Wydawać by się mogło, że to nieistotna kwestia – jaki zlewozmywak do kuchni? Wszak zmywanie naczyń to nic przyjemnego, więc kto by się tam przejmował zlewem. Nic bardziej mylnego. Otóż dobrze dobrany zlewozmywak kuchenny zapewnia nie tylko wygodę podczas codziennych obowiązków domowych, ale też może dodać kuchni charakteru. Oto garść najważniejszych informacji o podstawowych typach zlewów, dzięki którym łatwiej dokonasz trafnego wyboru.

Jaki zlewozmywak do kuchni – dobierz rozmiar do szafki

Zanim zajmiemy się przeanalizowaniem właściwości, z których produkowane są zlewy, kilka słów o podstawowych zasadach ich doboru. Zacznijmy od podstaw, a więc rozmiary zlewozmywaka.
Bez względu na rodzaj materiału oraz design zlewu, ten idealnie dobrany powinien pasować do twojej szafki zlewozmywakowej. Przed zakupem dokładnie sprawdź, czy zlew będzie odpowiedni nie tylko na szerokość i długość, ale również na głębokość. Podczas pomiarów weź pod uwagę także umiejscowienie przyłącza wodnego.
A co z głębokością zlewu? Pamiętaj, że im zlew płytszy, tym większy komfort odczujesz podczas zmywania. Głębokie zlewozmywaki, choć pomieszczą wiele, wymuszają pochyloną pozycję, która nie jest zdrowa dla twojego kręgosłupa.

Odpowiednia lokalizacja zlewu w kuchni

Osoby, które są na etapie urządzania kuchni od podstaw, powinny zapoznać się z zasadami ergonomicznego rozstawienia poszczególnych urządzeń. Okazuje się, że lokalizacja zlewozmywaka ma duże znaczenie dla komfortu sprzątania i gotowania.
  • Zlewozmywak nie powinien znajdować się zaraz obok lodówki (osoba zmywająca może przeszkadzać innym domownikom, którzy chcą otworzyć lodówkę).
  • Nie zaleca się instalowania zlewu zaraz obok płyty indukcyjnej lub gazowej.
  • Nie umieszczaj zlewu pod nisko wiszącą szafką.
  • Czarny, grafitowy, srebrny? Jaki kolor zlewu wybrać?

    Choć mogłoby się wydawać, że estetyka zlewu jest jedynie kwestią gustu, wygląd ma tu o wiele większe znaczenie. Pamiętaj, że twarda woda, ale także różnego rodzaju detergenty używane do zmywania pozostawiają po sobie białe zacieki. Zlewozmywaki grafitowe i czarne, choć bardzo efektowne i modne, są więc trudniejsze w utrzymaniu w czystości niż modele srebrne, szare czy białe.
    Oczywiście, nie oznacza to, że powinieneś zrezygnować z wymarzonego zlewozmywaka w ciemnym kolorze. Istnieje wiele sposobów na szybkie pozbycie się brzydkich zacieków. Nie musisz inwestować w specjalne środki – w czyszczeniu i nabłyszczaniu zlewu sprawdzi się zwykły ocet lub sok z cytryny.

    Zlew do kuchni – jedno- czy dwukomorowy?

    Kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas zakupu zlewozmywaka, jest liczba komór. Zlewy z dwiema komorami to funkcjonalne rozwiązanie, ponieważ pozwalają wygodnie namaczać naczynia przed ich myciem, a także przeznaczyć jedną do celów innych niż zmywanie, takich jak rozmrażanie mięsa.
    Nie każdy może pozwolić sobie na dwukomorowy zlew, który zajmuje sporo miejsca na blacie. Dla tych, którzy w kuchni liczą każdy centymetr kwadratowy, najlepszym wyjściem będą oczywiście zlewy jednokomorowe.

    Zlewozmywak z ociekaczem czy bez?

    Jeśli możesz pozwolić sobie na wykorzystanie dodatkowej przestrzeni na kuchennym blacie, warto wybrać zlew wyposażony w ociekacz na naczynia. Taka przestrzeń pozwoli ci odkładać świeżo umyte przedmioty do samoistnego wyschnięcia, dzięki czemu nie trzeba będzie ich natychmiastowo wycierać. Ociekacz to także dodatkowa strefa, w której można ustawić kuchenne akcesoria, takie jak płyn do naczyń czy gąbki.
    Jeśli oszczędzasz miejsce w kuchni i nie możesz pozwolić sobie na zlew z ociekaczem, pomyśl o praktycznym składanym modelu – idealnym do niewielkich pomieszczeń.

    Jaki zlewozmywak wybrać? Rodzaj materiału

    Typ materiału, z którego wykonany jest zlewozmywak do kuchni, stanowi nie tylko o jego wyglądzie, ale też trwałości i łatwości czyszczenia. Podpowiadamy, czym charakteryzują się poszczególne modele.

    Zlewozmywak kuchenny kompozytowy

    Zlewozmywaki kuchenne tego typu pojawiły się na rynku kilka lat temu i cieszą się ogromną popularnością. Wszystko to za sprawą ich wyglądu oraz jakości. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że zlewozmywak konglomeratowy do złudzenia przypomina modele wykonane z kamienia naturalnego. Z tą różnicą, że do wykonania zlewu z konglomeratu stosuje się mieszankę kruszywa mineralnego oraz żywic poliestrowych, przy czym to materiał syntetyczny jest dominującym składnikiem mieszanki.
    Zlewozmywaki kuchenne wykonane z kompozytu są trwałe i odporne na działanie wysokich temperatur. Ponadto łatwo utrzymać je w czystości w codziennym użytkowania. Problemy mogą się pojawić, jeśli chodzi o zacieki z rdzy – te trudno usunąć z kompozytowej powierzchni, dlatego trzeba dbać o to, aby na zlewie nie powstały trwałe plamy. Najczęściej zlewozmywaki tego typu występują w kolorze piaskowym, białym oraz czarnym, co pozwala ciekawie wkomponować je do stylistyki kuchni.

    Zlewozmywak stalowy

    Zlewy wykonane ze stali jeszcze do niedawna były najpopularniejszymi tego tupu elementami wyposażenia kuchni. Obecnie w aranżacjach dominują przede wszystkim ich kompozytowe i kamienne odpowiedniki. Nie skreślaj jednak z miejsca stalowych zlewozmywaków kuchennych. Otóż musisz wiedzieć, że są one bardzo wytrzymałe i odporne na działanie wysokich temperatur, wilgoci czy środków chemicznych. W związku z tym zlew stalowy będzie ci służyć w dobrym stanie przez długi czas. Dodatkowo ich wzornictwo również jest zróżnicowane – możesz postawić na model wykończony na wysoki połysk, matowy lub szczotkowany. Dzięki temu dopasujesz wygląd zlewu do wybranych stalowych elementów w kuchni, np. urządzeń AGD czy uchwytów kuchennych.
    Jakie są wady modeli tego typu? Niestety są dość kłopotliwe w utrzymaniu w czystości. Jeśli chcesz, aby twój stalowy zlew prezentował się dobrze, po każdym zmywaniu należy wytrzeć go do sucha. W przeciwnym razie na stalowej powierzchni powstaną nieestetyczne zacieki.

    Zlewozmywak kuchenny ceramiczny

    To świetny dowód na to, jak przewrotna jest wnętrzarska moda. Zlewozmywaki ceramiczne były szalenie popularne jeszcze kilkanaście lat temu, po czym ustąpiły w naszych kuchniach na rzecz swoich stalowych odpowiedników. Teraz triumfalnie wracają do kuchennych aranżacji. Najczęściej są one dobierane do stylizacji utrzymanych w estetyce retro. W takim wydaniu zlewozmywaki ceramiczne dają świetny efekt.
    Na ceramicznym zlewozmywaku kuchennym wyraźnie widoczne są wszystkie zabrudzenia, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na klasyczny biały lub kremowy model. Jednocześnie łatwo utrzymać go w czystości – z ceramicznej powierzchni bez trudu schodzą osady i zabrudzenia. Ponadto na korzyść zlewozmywaków tego typu należy zapisać odporność na działanie środków chemicznych czy wysokich temperatur. Minusem może być jednak kruchość tego materiału – otóż szczególną uwagę należy poświęcić podczas transportu i montażu, ponieważ łatwo o uszkodzenie ceramiki. Podobnie w codziennym użytkowaniu – ceramika jest znacznie mniej wytrzymała niż naturalny kamień czy kompozyt.

    Zlewozmywak kamienny

    To z kolei szalenie eleganckie rozwiązanie – prezentuje się znakomicie zwłaszcza w nowoczesnych aranżacjach utrzymanych w minimalistycznym stylu. Zlewozmywaki kuchenne kamienne najczęściej wykonuje się z granitu i od tych wykonanych z kompozytu różni je przewaga surowców naturalnych w mieszance. W efekcie zlewozmywaki tego typu nie tylko świetnie się prezentują, ale jeszcze dodatkowo są bardzo trwałym elementem wykończeniowym – kamień jest odporny na zarysowania oraz uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo jego codzienna pielęgnacja nie jest kłopotliwa.
    Jakie są minusy zlewozmywaków wykonanych z granitu? Otóż przede wszystkim są one dość drogie oraz ciężkie – przy szczególnie dużych modelach konieczne może się okazać dodatkowe wzmocnienie blatu kuchennego oraz konstrukcji szafki, na której będzie się opierać.

    Jaki zlew do kuchni? Podsumowanie

    Jaki zlewozmywak do kuchni zatem wybrać? Każde z powyższych rozwiązań ma swoje mocne i słabsze strony, a ich znajomość, pomoże ci podjąć najlepszą decyzję. Na koniec warto dodać jeszcze, że zlewozmywak kuchenny, obok gąbki do zmywania naczyń oraz deski do krojenia, to największe siedlisko bakterii w całej kuchni. Wszak jest to wilgotne środowisko, w którym na dodatek obecne są resztki jedzenia – to wszystko razem wzięte daje idealne warunki do rozwoju mikroorganizmów. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby dbać o czystość zlewozmywaka. Pamiętaj o regularnym odkażaniu jego powierzchni – możesz do tego wykorzystać np. odpowiednie preparaty chemiczne lub zdać się na domowe sposoby, czyli np. ocet spirytusowy. Dodatkowo, aby w zlewie panowała higieniczna czystość, po skończonym zmywaniu wyżymaj dokładnie gąbkę do mycia naczyń i regularnie ją wymieniaj – przynajmniej raz na tydzień.
    Zdjęcie: Evanto Elements