Data modyfikacji:

Jaki zlewozmywak do kuchni? Stalowy, ceramiczny czy kompozytowy?

Aranżacja kuchni to niekończące się niemal pasmo trudnych decyzji i wyborów. Nie dość, że musisz wystylizować wnętrze, to jeszcze trzeba brać pod uwagę względy praktyczne i walory użytkowe poszczególnych elementów wystroju. Jeśli właśnie stoisz w obliczu wyboru zlewozmywaka kuchennego, przekonaj się, jakie są wady i zalety zlewozmywaków wykonanych z kompozytu, ceramiki, stali czy kamienia naturalnego.

Wydawać by się mogło, że to nieistotna kwestia – jaki zlewozmywak do kuchni? Wszak zmywanie naczyń to nic przyjemnego, więc kto by się tam przejmował zlewem. Nic bardziej mylnego. Otóż dobrze dobrany zlewozmywak kuchenny zapewnia nie tylko wygodę podczas codziennych obowiązków domowych, ale też może dodać kuchni charakteru. Oto garść najważniejszych informacji o podstawowych typach zlewów, dzięki którym łatwiej dokonasz trafnego wyboru.

Zlewozmywak kuchenny kompozytowy

Zlewozmywaki kuchenne tego typu pojawiły się na rynku kilka lat temu i cieszą się ogromną popularnością. Wszystko to za sprawą ich wyglądu oraz jakości. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że zlewozmywak konglomeratowy do złudzenia przypomina modele wykonane z kamienia naturalnego. Z tą różnicą, że do wykonania zlewu z konglomeratu stosuje się mieszankę kruszywa mineralnego oraz żywic poliestrowych, przy czym to materiał syntetyczny jest dominującym składnikiem mieszanki.

Zlewozmywaki kuchenne wykonane z kompozytu są trwałe i odporne na działanie wysokich temperatur. Ponadto łatwo utrzymać je w czystości w codziennym użytkowania. Problemy mogą się pojawić, jeśli chodzi o zacieki z rdzy – te trudno usunąć z kompozytowej powierzchni, dlatego trzeba dbać o to, aby na zlewie nie powstały trwałe plamy. Najczęściej zlewozmywaki tego typu występują w kolorze piaskowym, białym oraz czarnym, co pozwala ciekawie wkomponować je do stylistyki kuchni.

Zlewozmywak stalowy

Zlewy wykonane ze stali jeszcze do niedawna były najpopularniejszymi tego tupu elementami wyposażenia kuchni. Obecnie w aranżacjach dominują przede wszystkim ich kompozytowe i kamienne odpowiedniki. Nie skreślaj jednak z miejsca stalowych zlewozmywaków kuchennych. Otóż musisz wiedzieć, że są one bardzo wytrzymałe i odporne na  działanie wysokich temperatur, wilgoci czy środków chemicznych. W związku z tym zlew stalowy będzie ci służyć w dobrym stanie przez długi czas. Dodatkowo ich wzornictwo również jest zróżnicowane – możesz postawić na model wykończony na wysoki połysk, matowy lub szczotkowany. Dzięki temu dopasujesz wygląd zlewu do wybranych stalowych elementów w kuchni np. urządzeń AGD czy uchwytów kuchennych.

Jakie są wady modeli tego typu? Niestety są dość kłopotliwe w utrzymaniu w czystości. Jeśli chcesz, aby twój stalowy zlew prezentował się dobrze, po każdym zmywaniu należy wytrzeć go do sucha. W przeciwnym razie na stalowej powierzchni powstaną nieestetyczne zacieki.

Zlewozmywak kuchenny ceramiczny

To świetny dowód na to, jak przewrotna jest wnętrzarska moda. Zlewozmywaki ceramiczne były szalenie popularne jeszcze kilkanaście lat temu, po czym ustąpiły w naszych kuchniach na rzecz swoich stalowych odpowiedników. Teraz triumfalnie wracają do kuchennych aranżacji. Najczęściej są one dobierane do stylizacji utrzymanych w estetyce retro. W takim wydaniu zlewozmywaki ceramiczne dają świetny efekt.

Na ceramicznym zlewozmywaku kuchennym wyraźnie widoczne są wszystkie zabrudzenia zwłaszcza, jeśli zdecydujesz się na klasyczny biały lub kremowy model. Jednocześnie łatwo utrzymać go w czystości – z ceramicznej powierzchni bez trudu schodzą osady i zabrudzenia. Ponadto na korzyść zlewozmywaków tego typu należy zapisać odporność na działanie środków chemicznych czy wysokich temperatur. Minusem może być jednak kruchość tego materiału – otóż szczególnej uwagi należy dołożyć podczas transportu i montażu, ponieważ łatwo o uszkodzenie ceramiki. Podobnie w codziennym użytkowaniu – ceramika jest znacznie mniej wytrzymała, niż naturalny kamień czy kompozyt.

Zlewozmywak kamienny

To z kolei szalenie eleganckie rozwiązanie – prezentują się znakomicie zwłaszcza w nowoczesnych aranżacjach utrzymanych w minimalistycznym stylu. Zlewozmywaki kuchenne kamienne najczęściej wykonuje się z granitu i od tych wykonanych z kompozytu różni je przewaga surowców naturalnych w mieszance. W efekcie zlewozmywaki tego typu nie tylko świetnie się prezentują, ale jeszcze dodatkowo są bardzo trwałym elementem wykończeniowym – kamień jest odporny na zarysowania oraz uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo jego codzienna pielęgnacja nie jest kłopotliwa.

Jakie są minusy zlewozmywaków wykonanych z granitu? Otóż przede wszystkim są one dość drogie oraz ciężkie – przy szczególnie dużych modelach konieczne może się okazać dodatkowe wzmocnienie blatu kuchennego oraz konstrukcji szafki, na której będzie się opierać.

Jaki zlewozmywak do kuchni zatem wybrać? Każde z powyższych rozwiązań ma swoje mocne i słabsze strony, a ich znajomość, pomoże ci podjąć najlepszą decyzję. Na koniec warto dodać jeszcze, że zlewozmywak kuchenny obok gąbki do zmywania naczyń oraz deski do krojenia, to największe siedlisko bakterii w całej kuchni. Wszak jest to wilgotne środowisko, w którym na dodatek obecne są resztki jedzenia – to wszystko razem wzięte daje idealne warunki do rozwoju mikroorganizmów. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby dbać o czystość zlewozmywaka. Pamiętaj o regularnym odkażaniu jego powierzchni – możesz do tego wykorzystać np. odpowiednie preparaty chemiczne lub zdać się na domowe sposoby czyli np. ocet spirytusowy. Dodatkowo, aby w zlewie panowała higieniczna czystość, po skończonym zmywaniu wyżymaj dokładnie gąbkę do mycia naczyń i regularnie ją wymieniaj – przynajmniej raz na tydzień.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny

Autor: Kamila Zalińska-Woźny