Data modyfikacji:

Jaki zlewozmywak na szafkę 80 cm wybrać?

Aranżacja przestrzeni kuchennej wiąże się z podejmowaniem wielu decyzji, często wpływających na sposób użytkowania tego miejsca. Jedną z nich jest dobór zlewozmywaka. Mimo iż w kuchniach coraz częściej montuje się zmywarki, zlew, oprócz miejsca do mycia naczyń i akcesoriów, służy także wielu innym zadaniom. Jaki zlewozmywak na szafkę 80 centymetrów sprawdza się najlepiej, co uwzględnić przy jego wyborze? Jakie dodatkowe funkcje może mieć ten element wyposażenia kuchennego?
Jaki zlewozmywak na szafkę 80 cm wybrać?

Jaki rodzaj zlewozmywaka na szafkę 80 centymetrów warto wybrać?

Szerokie szafki pozwalają na dość dowolny dobór zlewozmywaka. Pomieszczą zarówno większe, solidne zlewy z dwoma komorami czy ociekaczem, jak i te niewielkie, jednokomorowe. Jaki zlewozmywak na szafkę 80 cm wybrać? Przede wszystkim trzeba ustalić typ zlewu, w zależności od sposobu montażu:
  • nakładany – bezpośrednio na szafkę lub częściowo, wsuwany od przodu,
  • podwieszany – montowany do blatu od spodu, niewystający ponad powierzchnię blatu,
  • wpuszczany – w blat, zwykle minimalnie opierający się o jego krawędzie.
  • Najpopularniejszym rodzajem zlewów są te wpuszczane w blat. Można wybrać wśród tysięcy modeli wykonanych z różnorodnych materiałów, o ciekawych formach i dodatkowych funkcjach. W kuchniach, w których zainstalowana jest zmywarka do naczyń, albo też, z których korzysta jedna czy dwie osoby, można zdecydować się na mniejsze komory i wymiary zlewu.

    Estetyka i funkcjonalność – jakie zlewozmywaki sprawdzają się najlepiej?

    Biorąc pod uwagę sposób montażu, najwygodniejszym rozwiązaniem wydają się być zlewy nakładane. Nie wymagają one wycinania otworów w blatach, montowane są bowiem na szafkę. Stanowią jednak pewne ograniczenie pod kątem funkcjonalności, również ich estetyka w ciągach kuchennych pozostawia sporo do życzenia. Z kolei zlewozmywak na szafkę 80 cm podwieszany może być montowany jedynie w niektórych rodzajach blatów. Muszą być one odporne na wilgoć, o jednolitej strukturze. To rozwiązanie estetyczne i dyskretne, musi być jednak prawidłowo wykonane, aby było ergonomiczne pod kątem użytkowym.
    Znacznie droższą propozycją, wymagającą specjalnego projektu i wykonania, będą zlewy zintegrowane z blatem, wykonane z tego samego materiału. Również mogą mieć jako podstawę szeroką osiemdziesięciocentymetrową szafkę. Natomiast zlew wpuszczany w blat jest pewnym kompromisem pomiędzy dwoma wspomnianymi rodzajami zlewozmywaków. Umiejętnie dobrana kolorystyka pozwala na dobre wpasowanie się zlewu w wystrój otoczenia, a uzupełnienie go o funkcjonalne akcesoria tworzy nowoczesną propozycję na miarę każdej współczesnej kuchni.

    Jaki zlewozmywak na szafkę 80 cm? Kształt i ilość komór

    Typowy zlewozmywak na szafkę 80 cm ma dwie komory, jednak bez obaw można zdecydować się na model mniejszy – jedno- czy „półtorakomorowy”, jak i nieco większy, z ociekaczem lub wyposażony w tak zwane dwie i pół komory. Są to najczęściej dwie komory o standardowych wymiarach oraz trzecia, niewielka, służąca na przykład do mycia warzyw. Oprócz ilości warto zwrócić także uwagę na:
  • wielkość komór, odsunięcie ich od krawędzi zlewu,
  • głębokość komór, sposób wykończenia,
  • wielkość oraz rodzaj odpływu,
  • funkcję przelewową – zabezpieczającą przed zalaniem.
  • Kształt komór może mieć bezpośredni związek z dodatkowymi funkcjami. Nowoczesne zmywaki niejednokrotnie mają możliwość dokupienia akcesoriów, które zamieniają je w ergonomiczne sito czy dodatkowy tymczasowy blat roboczy.

    Z czego może być zrobiony dobry zlewozmywak?

    Bez wątpienia, decydując o tym, jaki zlewozmywak na szafkę 80 cm zostanie zamontowany, trzeba uwzględnić materiał wykonania. Szafka bez względu na typ zlewu powinna być solidna – komory bywają obciążone przez naczynia i sporą ilość wody. Ale i sam zlewozmywak może ważyć nawet kilkanaście kilogramów. Oprócz stosunkowo tanich i popularnych zlewów ze stali nierdzewnej można spotkać modele kamienne, wykonane z tworzyw łączonych albo ceramiczne. W zależności od materiału różna może być kolorystyka zlewu oraz jego wykończenie. Poszczególne rodzaje mają odmienną odporność na czynniki zewnętrzne oraz możliwości instalacji dodatkowych elementów, pasujących do baterii kuchennych. Każdy ze zlewów powinien być uzupełniony o odpowiedni system odpływowy wraz z sitkiem i systemem zamykającym, który nie zawsze jest elementem zestawu.

    Dodatkowe wyposażenie zlewozmywaka kuchennego

    Dobrany już zlewozmywak na szafkę 80 cm pozwala zwykle na montaż szeregu przydatnych elementów uzupełniających. Duża szafka pod zlewem może pomieścić estetycznie ukryte dozowniki na płyny czy mydło, dodatkowe filtry wody pitnej. Czy na szafkę 80 cm można zamontować zlewozmywak z młynkiem? Z pewnością w większości przypadków tak, choć oczywiście uzależnione jest to jeszcze od doprowadzenia instalacji elektrycznej oraz rodzaju odpływu. Mimo wielu korzyści młynki do odpadów są nadal stosunkowo rzadko wybieranym rozwiązaniem w polskich kuchniach. Na akcesoryjne wyposażenie zlewu mogą składać się również dedykowane koszyki do mycia warzyw i owoców, deski i pokrywy, a także ociekacze. Zlewy, w szczególności wpuszczane kamienne, mają najczęściej gotowe otwory na baterie oraz opcjonalne zaślepki w przypadku zlewów uniwersalnych.
    Wybór rodzaju zlewozmywaka powinien być dokonany już na etapie projektowania kuchni. Oczywiście później można jeszcze wprowadzić pewne estetyczne zmiany, na przykład kwestię kolorystyki czy typu dodatkowego wyposażenia, jednak montaż kuchni wymaga uwzględnienia odpowiedniej szafki, otworu w blacie, dopasowania instalacji wodno-kanalizacyjnej. Dlatego warto dobrze rozważyć, jaki zlewozmywak na szafkę 80 cm kupić, aby wybór był optymalny nie tylko pod kątem estetycznym, ale także funkcjonalnym.
    Autor: Redakcja Ceneo