Data publikacji:

Jakie rośliny na parapet?

Ze względu na dużą ilość naturalnego światła parapety się nieodmiennie jednym z najlepszych miejsc w domu pozwalających na hodowlę wszelkiego typu roślin. Oczywiście to, jaki gatunek wybierzemy, zależy w dużej mierze od szerokości parapetu, rodzaju okna, a także naszych osobistych preferencji i aranżacji pomieszczenia. Ponieważ oferta roślin doniczkowych jest naprawdę ogromna, radzimy, jakie kwiaty na parapet wybrać, przedstawiając listę najpopularniejszych gatunków.
rośliny na parapet

Kwiaty na parapet – o czym należy pamiętać?

Rośliny domowe w zdecydowanej większości kochają naturalne światło słoneczne, niestety ustawione na parapecie nie zawsze otrzymają jego odpowiednią ilość. Nie możemy bowiem zapominać o tym, jak duże znacznie ma to, w jakim kierunku ustawione jest okno. Najwięcej światła w trakcie roku wpada przez okna ustawione w kierunku południowym lub południowo-zachodnim. Na najmniej słońca liczyć możemy natomiast w oknach północnych lub północno-wschodnich. Fakt ten dopasowujemy do wymagań konkretnego gatunku.
Decydując się na konkretny kwiat, warto też rozważyć to, jakie może osiągnąć rozmiary w przyszłości. Niektóre popularne rośliny rozrastają się bowiem w dość szybkim tempie i wymagają regularnego przesadzania do większych doniczek, na które nie zawsze wystarczy miejsca na parapecie. Gatunki płożące lub pnące potrzebują też odpowiednio dobranych drabinek lub słupków. Ciasno ustawione donice utrudniają podlewanie, a także przycinanie i nawożenie kwiatów. Co więcej, bujne rośliny często zabierają światło mniejszym gatunkom i wymagają przycinania. Parapetowy kwietnik może też uniemożliwiać otwarcie lub uchylenie okna.
Zastanówmy się więc zawczasu, jak rozsądnie zaplanować przestrzeń. Wielu nadmiernie entuzjastycznych hodowców kupuje bowiem zbyt dużo roślin, którym nie jest w stanie zapewnić odpowiednich warunków rozwoju i opieki.

Rośliny parapetowe – przegląd popularnych gatunków

Rośliny na parapet zachodni

Na parapetach zachodnich świetnie czują się rośliny lubiące światło, ale nie znoszące najlepiej bardzo mocno nasłonecznionych stanowisk.

Polecane rośliny

Grubosz
Często spotykana w polskich domach roślina, popularnie znana też jako drzewko szczęścia. W zależności od odmiany osiąga od kilkunastu do ponad stu centymetrów wysokości. Gatunek charakteryzuje się grubym pniem oraz odchodzącymi od niego gałęziami o grubych wiecznie zielonych liściach. Grubosze są niewymagające i nie potrzebują częstego podlewania i nawożenia.
Aloes
Roślina świetnie sprawdzająca się na małych parapetach. Sukulent wyrasta do kilkudziesięciu centymetrów, zachwycając swoimi mięsistymi biało-zielonymi liśćmi. Ma on dość małe wymagania, rośnie najlepiej na kwaśnej, piaszczystej glebie.
Fikusy
Fikus, znany też jako figowiec, jest bardzo lubianą rośliną doniczkową, posiadającą niezwykle atrakcyjny wygląd oraz niesprawiającą większych kłopotów hodowcy. Należy pamiętać tylko, że roślina lubi częste podlewanie i szkodzą jej przeciągi lub zbyt częste przestawianie.

Rośliny na parapet południowy

Na parapetach południowych najlepiej rosną gatunki lubiące duże ilości słońca przez cały dzień. W zależności od gatunku, mogą one wymagać dość częstego lub niezwykle sporadycznego podlewania i nawożenie.

Polecane rośliny

Kaktusy
Różnego rodzaju gatunki kaktusów to naturalny wybór, gdy mówimy o mocno nasłonecznionych parapetach południowych. Poza wyjątkami, rośliny tego typu są bardzo łatwe w hodowli i nie wymagają specjalnych warunków do rozwoju. W sklepach znajdziemy tysiące różnych gatunków, wśród najpopularniejszych wymienić można chociażby opuncję, dostępną w wielu odmianach.
Agawy
Sukulenty świetnie znoszące nawet bardzo duże nasłonecznienie. Są to rośliny pustynne, a wodę przechowują w swoich jasnozielonych i mięsistych liściach. Przedstawiciele gatunku dożywają w doniczkach nawet kilkudziesięciu lat. W sprzedaży znajdziemy wiele odmian, różniących się kształtem i ubarwieniem liści. Podlewa się je zaledwie raz lub dwa razy na tydzień.
Oliwka europejska
Popularne ostatnimi czasy drzewka oliwkowe będą czuły się świetnie na południowym parapecie. Są to niezwykle długowieczne rośliny, które są niezwykle odporne i cieszą oko swoimi liśćmi i łodygami. Drzewka oliwne kształtowane są również z powodzeniem przez miłośników bonsai.

Rośliny na parapet wschodni

Światło w oknach wschodnich wpada od wczesnego rana do południa. Dobrze sprawdzą się tu zatem gatunki, którym w ciągu dnia wystarczy ograniczona ilość słońca. Na okno tego typu można przestawiać też rośliny znajdujące się w stanie spoczynku.

Polecane rośliny

Zielistka Sternberga
Jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych w naszym kraju. Charakteryzuje się długimi i wąskimi zielonymi liśćmi z białymi pasami. Swoje powodzenie zawdzięcza niezwykle niskim wymaganiom i łatwej hodowli. Rośliny w bardzo szybkim tempie rozrastają się do imponujących rozmiarów. Z ich łodyg bardzo łatwo wyhodować nowe sadzonki. Zielistki zwiększają również ilość tlenu w pomieszczeniu i nawilżają powietrze.
Monstera dziurawa
Kolejny niezwykle często hodowany gatunek, który świetnie sprawdza się na szerokich i głębokich parapetach. Charakteryzuje się ogromnymi błyszczącymi liśćmi o „rozciętej” strukturze na całej ich długości. Gatunek rośnie szybko i osiąga pokaźne rozmiary, dlatego kwiat trzeba regularnie przycinać. Gatunek lubi obfite podlewanie w okresie największej aktywności przypadającej na wiosnę i lato.

Rośliny na parapet północny

Na północnych parapetach najlepiej rozwijają się rośliny preferujące cień. Ponieważ słońce dociera tutaj bezpośrednio tylko porankami i popołudniami, przy oknie utrzymuje się nieco niższa temperatura. Podlewana ziemia wysycha też znacznie dłużej niż na kierunku południowym, co doceniają gatunki lubiące wilgoć.

Polecane rośliny

Paprocie
Paprocie są idealnym rozwiązaniem ma północnych parapetach. W naturze rosną w cieniu dużych drzew i preferują podwyższoną wilgotność gleby oraz powietrza. Rośliny nie są z reguły wymagające i znoszą dobrze nawet niższe temperatury. Wśród najpopularniejszych gatunków należy wymienić paprotkę zwyczajną, ze względu na niewielkie rozmiary cenioną przez właścicieli mieszkań w bloku. Nie można też zapomnieć o nowozelandzkiej ciemnotce okrągłolistnej, odznaczającej się błyszczącym ulistnieniem. Dla większych parapetów dobry może być też rozłożysty nefrolepis wyniosły (paproć królewska). Ma on malutkie listki, ale dorasta do ponad 70 centymetrów wysokości.
Bluszcze
Pnące się bluszcze rosną świetnie na północnym oknie. Doniczkę możemy zawiesić nad parapetem lub poprowadzić roślinę po drabince. Sprawdzonym gatunkiem jest tutaj bluszcz pospolity dostępny w wielu odmianach doniczkowych.
Zdjęcie: Envato Elements