Data publikacji:

Jakie oświetlenie do pokoju młodzieżowego wybrać?

Dla nastolatka własny pokój to nie tylko miejsce do spania. W wieku nastoletnim dużo czasu spędza się w swoim pokoju, poświęcając czas na naukę, oglądanie filmów, rozszerzanie zainteresowań, korzystanie z internetu czy czytanie książek. Pokój nastolatka to często także miejsce spotkań ze znajomymi. Warto zadbać, aby pokój nastolatka urządzony był zgodnie z jego gustem, ale przy tym zachował funkcjonalność i wygodę. Kluczową pozycją na liście niezbędnych elementów pokoju młodzieżowego jest odpowiednie oświetlenie. Warto zadbać, aby w pokoju nastolatka zainstalować więcej niż jeden punkt świetlny.
Jakie oświetlenie do pokoju młodzieżowego wybrać?

Oświetlenie do pokoju młodzieżowego – na co zwrócić uwagę?

Dobrze dobrane oświetlenie może przyczynić się do poprawy komfortu życia. Światło tworzy atmosferę w pomieszczeniu, ale powinno być też funkcjonalne i bezpieczne dla oczu nastolatka. Przeciętny nastolatek spędza nawet kilka godzin dziennie, ucząc się i czytając, dlatego odpowiednio dobrane oświetlenie to podstawa każdego pokoju młodego człowieka. Oświetlenie do pokoju młodzieżowego nie powinno ograniczać się do jednego punktu. Warto wyposażyć pokój nastolatka w kilka punktów świetlnych, które mogą różnić się mocą i natężeniem światła.

Jakie lampy do pokoju młodzieżowego wybrać?

Pokój nastolatka, który często bywa sypialnią, gabinetem, garderobą i pomieszczeniem do relaksu w jednym, powinien mieć kilka różnych punktów świetlnych. Punkty świetlne powinny różnić się natężeniem i temperaturą światła zależnie od strefy, do której są przeznaczone. Podstawowym punktem świetlnym w pokoju nastolatka powinna być lampa sufitowa. Zależnie od wielkości pokoju, lampa sufitowa może mieć jedno lub kilka źródeł światła. Warto wybrać lampę, która będzie przylegała do sufitu. Wisząca, długa lampa może nie sprawdzić się w pokoju nastolatka.
Kolejnym niezwykle ważnym punktem świetlnym w pokoju młodego człowieka jest punktowa lampka biurkowa. To niezwykle ważne, by w miejscu, w którym przeciętny nastolatek spędza kilka godzin dziennie, ucząc się czy czytając, było jasne, przyjazne dla oczu światło. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele egzemplarzy ledowych lampek biurkowych, które oprócz podstawowej funkcji, mają szereg opcji dodatkowych. Dodatkowe źródła światła w pokoju dla nastolatka warto zamontować przy łóżku – w formie lampek nocnych lub kinkietów na ścianie. Warto zadbać o to, by światło przy łóżku było łagodniejsze i nie męczyło oczu. Istotnymi dla nastolatka źródłami światła w pokoju są także wszelkie lampy dekoracyjne – podłogowe i wiszące. Tego typu dodatki, szczególnie te wybrane przez nastolatka, pozwalają spersonalizować pokój i nadać mu odpowiedni charakter.

Odpowiednie natężenie i temperatura barwowa – podstawowe czynniki przy wyborze oświetlenia

Odpowiednie natężenie oraz temperatura światła to czynniki, które powinny być decydujące przy wyborze oświetlenia. Natężenie światła wyraża się w luksach. Im więcej luksów, tym większe natężenie. Punkty świetlne znajdujące się w miejscach, które wymagają koncentracji, powinny mieć wysokie natężenie. Dla stref odpoczynku, szczególnie w miejscach przy łóżku, zaleca się wykorzystane słabszego oświetlenia, które nie będzie drażnić oczu. Temperaturę światła wyraża się w kelwinach. Zaleca się, aby w miejscach przystosowanych do nauki i koncentracji dominowało światło chłodne, które pomaga się skupić i sprzyja aktywności intelektualnej. Na światło o cieplejszej barwie można pozwolić sobie w miejscach przeznaczonych do relaksu – stwarza to przytulną atmosferę i ułatwia odpoczynek.

Lampa sufitowa do pokoju młodzieżowego

Lampa sufitowa to podstawowe oświetlenie w większości pomieszczeń. Umieszczona zazwyczaj w centralnym punkcie sufitu może mieć jedno lub kilka punktów świetlnych. Idealna lampa sufitowa powinna zapewniać światło wystarczające do codziennego, wygodnego funkcjonowania. Powinna mieć odpowiednie natężenie. Zbyt małe natężenie światła przyczynia się do zmęczenia oczu, z kolei zbyt duże natężenie bywa zbyt agresywne dla oczu, co również może przyczyniać się do szybszego ich zmęczenia. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele lamp sufitowych, które świetnie sprawdzą się w pokoju nastolatka. Najpopularniejsze modele to:
  • Italux Normani – nowoczesna i designerska lampa sufitowa w stylu glamour, wykonana ze stali. Lampa w złotym kolorze świetnie sprawdzi się w nowoczesnym pokoju nastolatka, dodając mu elegancji. Posiada 6 punktów świetlnych, a jej wysokość bez elementów mocujących to 14 cm;
  • Xiaomi Mi Smart LED Ceiling Lamp – minimalistyczna biała lampa sufitowa, która zapewnia optymalne światło. Lampa cechuje się ogromną funkcjonalnością dzięki możliwości zdalnego sterowania z poziomu aplikacji w smartfonie.

Jaką lampę biurkową do pokoju młodzieżowego wybrać?

Lampka, która będzie oświetlała biurko, powinna generować chłodne światło o wysokim natężeniu. Taki rodzaj oświetlenia wspomaga koncentrację oraz zapobiega szybkiemu zmęczeniu oczu. Odpowiednia lampka biurkowa to ważny element wystroju każdego pokoju młodzieżowego. Spośród wielu dostępnych na rynku modeli, warto zwrócić uwagę na te najpopularniejsze:
  • Kanlux Lampka biurkowa LED REXAR – minimalistyczna lampka generująca białe światło przyjemne dla oczu. Zawiera wbudowaną funkcję, dzięki której można regulować barwę światła oraz jego natężenie. Posiada także port USB, dzięki któremu można naładować wybrane urządzenie;
  • Lampa ZUMA LINE ASTRA LED – designerska, czarna lampka biurkowa o niecodziennym kształcie. Posiada dotykowy panel, który pozwala na regulację jasności generowanego światła. Ma wyświetlacz, który pokazuje podstawowe informacje: datę, godzinę oraz temperaturę w pomieszczeniu.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!