Data publikacji:

Jakie płytki do małej łazienki bez okna wybrać?

Zwłaszcza w blokach, gdzie łazienka sąsiaduje z innym mieszkaniem, tworzy się małe przestrzenie bez okna. Zwykle to właśnie łazienka w całym mieszkaniu ma najmniejszy metraż. W związku z tym jej wykończenie jest prawdziwym wyzwaniem, tym bardziej, że w takim wnętrzu poza przestrzenią użytkową brakuje również światła. Istotnymi elementami wyposażenia łazienki są oczywiście płytki. Często są one układane po białym montażu, wszak wszystko trzeba dociąć, a ponadto coraz więcej osób, jeśli jest taka możliwość, wybiera podtynkowy montaż armatury i ceramiki. Zatem, jakie płytki do małej łazienki bez okna wybrać?
Jakie płytki do małej łazienki bez okna wybrać?

Jakie płytki do małej łazienki bez okna wybrać? 

Jeżeli chodzi o popularną metodę wyboru płytek do łazienki, to na pewno zwraca się uwagę na ich kolorystykę, choć oczywiście to jedna z wielu cech, a ważne są także właściwości techniczne danego materiału. Na początek jednak skupimy się na samym kolorze. Jakie płytki do małej łazienki bez okna będą najlepsze? Na pewno utrzymane w jasnej tonacji kolorystycznej. Paleta beżów, jasnych szarości, biel, a także pastele na pewno się sprawdzą. Czy można wybrać ciemny kolor?
Oczywiście tak, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że w ciągu dnia w takiej łazience światło dociera albo z innych pomieszczeń, albo trzeba korzystać z tego sztucznego, wszak najczęściej korzystamy z łazienki przy drzwiach zamkniętych. Ciemny kolor sprawi też, że wnętrze będzie optycznie pomniejszone w przeciwieństwie do jasnej barwy. Trzeba również przyznać, że jaśniejsze barwy w łazienkach są też bardziej ponadczasowe. Weźmy na przykład szarości. Łazienki urządzane w jasnej palecie szarości są „na czasie” nawet po kilku latach, co nie zawsze można powiedzieć o brązach.
Na pewno płytki imitujące jasny odcień betonu do małej łazienki doskonale się sprawdzą. Jeśli chodzi o rodzaj płytek, to na pewno najlepszym wyborem będą gresy albo docinane spieki kwarcowe. Obydwa materiały mają bardzo wysoką odporność na wilgoć, a tym samym niską nasiąkliwość, która często jest mniejsza niż 1%. Dodatkowo można kłaść je z powodzeniem zarówno na ścianach, jak i na podłogach. Mniej nasiąkliwa podłoga jest oczywiście najważniejsza na dużych przestrzeniach, ale przecież również w małych łazienkach może nas dotknąć problem zalania, a wtedy łatwiej jest zebrać nadmiar wody. Płytki w kolorze betonu sprawdzą się do aranżacji w stylu industrialnym. 

Jakie kolory pastelowych płytek i wzory warto wybierać do małej łazienki bez okna? 

Jak już wspomnieliśmy, nie tylko szarości, ale i pastele sprawdzą się do małej łazienki bez okna. Zatem można zdecydować się na płytki w kolorze miętowym, pudrowego różu czy jasnego beżu. Dobrze może się prezentować jasny błękit. Taka kolorystyka będzie pasować zarówno do srebrnej, białej, jak i postarzanej, miedzianej armatury łazienkowej. Należy zwrócić jeszcze uwagę na kilka istotnych kwestii – kształt i wielkość płytek, a także obecność na nich dodatkowych elementów dekoracyjnych.
Zacznijmy może od końca. Jakie wzory na pastelowych płytkach się sprawdzą? Na pewno, jeśli w ogóle je wybierać, powinny być subtelne i także jasne, aby nie przytłaczały wnętrza, zatem jasnoszare bądź białe. Jednak płytki pastelowe w jednolitej kolorystyce sprawdzą się najlepiej. Jeśli wybierać mozaikę na ścianę, to można zdecydować się na płytki cieniowane, które tworzą efekt ombre, a także imitują powierzchnię kamienia. Tu również powinna być jednak zachowana jasna paleta kolorystyczna. Przykładem takich płytek mogą być klinkierowe, które także wybierane są do łazienek, choć rzadziej niż gresy.
Jeśli idzie o wzory, to dobrze może się prezentować także imitacja drewna. Wśród gresów znajdziemy takie, które doskonale naśladują rysunek usłojenia sosny czy dębu. Drzewo zawsze dodaje wnętrzu przytulności, a jasny odcień dodaje wnętrzu przestronności. Wbrew pozorom do małej łazienki lepiej sprawdzą się duże, a nie małe płytki. Można także zdecydować się na płytki heksagonalne, które na pewno są oryginalne. W tym przypadku mogą być wykończone takimi płytkami w części, podczas gdy pozostała część zostanie pomalowana farbami do łazienki, które są odporne na wilgoć.       

A może wysoki połysk? Dobre sposoby na optyczne powiększenie małej łazienki bez okna 

Bez wątpienia na optyczne powiększenie małej łazienki bez okna wpływ ma światło. To może się odbijać od lustrzanych powierzchni na wysoki połysk. Dlatego zamiast matowych pastelowych płytek do łazienki można postawić na zupełnie inną powierzchnię, a mianowicie nabłyszczaną czy polerowaną. Gresy na wysoki połysk są bardziej śliskie, dlatego lepiej nie stosować ich na podłogę w łazience.
Ale na ściany doskonale się sprawdzą. Oczywiście w takiej aranżacji dobrze będzie się prezentować podłoga w gresie matowym, utrzymanym w tej samej kolorystyce. Na pewno połyskująca biel się sprawdzi, ale w tym przypadku można postawić nawet na wnętrze w stylu glamour. Zatem dobrym wyborem będą płytki do łazienki w odcieniu srebra lub złota. Można dopasować je monochromatycznie do koloru armatury. W tym jednym przypadku dla efektu elegancji sprawdzi się też armatura czarna. 

Na co warto jeszcze zwrócić uwagę w małej łazience bez okna? 

Poza wyborem odpowiednich płytek ważne jest tworzenie dużych przestrzeni lustrzanych. Zatem zamiast jednego małego lustra, warto postawić na większe podwójne. Jeśli w łazience znajduje się niewielka szafka typu słupek, to i ona może zyskać szklany front. W ten sposób odbijać będzie wnętrze i sprawiać, że nie będzie dawało wrażenia przytłoczonego.
Taką samą rolę pełni armatura na wysoki połysk. Warto wybrać oczywiście chromowaną, srebrną, która jest też ponadczasowa i dobrze komponuje się z pastelowymi płytkami. Istotne znaczenie w łazience bez okna ma niewątpliwie oświetlenie. Tutaj najlepiej sprawdzą się niewielkie oczka LED lub plafony, ale powinny być rozmieszczone na większej powierzchni sufitu. Nie można zapomnieć także o oświetleniu punktowym zwłaszcza przy lustrze, które w przypadku braku okna powinno być jeszcze lepiej doświetlone. Warto zdecydować się na kinkiety po obydwu stronach. Oczywiście nie powinny być zbyt duże, ale na pewno powinny gwarantować sporo światła o ciepłym albo neutralnym odcieniu. 
Urządzenie małej łazienki bez okna nie musi być trudne. Warto pamiętać, by nie przytłaczać jej zbyt ciemnymi kolorami, choć oczywiście drobne akcenty mogą się w niej pojawić.         
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo