Data publikacji:

Jasna sypialnia – aranżacje jasnej sypialni

Dla osób, które najlepiej relaksują się w jasnych przestrzeniach, istnieje wiele propozycji aranżacji wnętrz. Przykładem jest jasna sypialnia – aranżacje takiego pomieszczenia to wiele ciekawych mebli czy dekoracji. Modna sypialnia nie musi być wcale z katalogu prezentującego stylowe wnętrza. Dzisiaj każdy może okazać się wybitnym kreatorem wnętrz. Sprawdź, jak możesz wykreować sypialnię swoich marzeń!
jasna sypialnia aranżacje
Sypialnia powinna być w każdym domu lub w mieszkaniu. Niestety, nie zawsze tak jest. Dla przykładu można podać popularne kawalerki lub mieszkania, w których kuchnia łączy się z jedynym dostępnym pokojem. Niewielkie mieszkania są dobre dla młodych osób (zwłaszcza dla singli). Para mieszkająca w kawalerce może odczuwać brak oddzielnego pomieszczenia typu sypialnia. Osobny pokój przeznaczony do spania jest bardzo potrzebny dla komfortu snu.
Sypialnia znacząco wpływa na to, jakiej jakości będzie sen. Można przecież spać 8 czy 9 godzin, a po przebudzeniu mieć wrażenie, że jest się w ogóle bez energii na nowy dzień. Człowiek może czuć się połamany i obolały. Dlatego niezwykle ważny jest dobór mebli do sypialni. Najważniejszym meblem jest oczywiście łóżko. Do niego trzeba dopasować dobry materac. Taki duet potrafi zapewnić perfekcyjny odpoczynek.

Łóżko do sypialni czy wersalka?

Ogólnie rzecz biorąc, decyzja o wyborze łóżka lub typowej wersalki może zależeć od dwóch czynników. Pierwszym jest wielkość sypialni, a drugim – zasoby finansowe danego gospodarstwa domowego. Wersalka bardzo dobrze sprawdzi się na mniejszej powierzchni. Można ją złożyć, a także schować poduszki i kołdrę do pojemnika. Dzięki temu zabiegowi odzyskuje się nieco powierzchni. Poza tym nie ma ryzyka, że ktoś przypadkowo wejdzie do sypialni i zobaczy nieuporządkowaną przestrzeń.
Łóżko, bez względu na jego rodzaj, wygrywa wszelką rywalizację w kategorii wygody. Komfort użytkowania łóżka w ogromnej mierze zależy od doboru materaca. Przed zakupem takich produktów trzeba dokładnie zapoznać się z ich właściwościami. Inny materac będzie potrzebny dla osób szczupłych, a inny dla otyłych. Inny dla osób ze schorzeniami kręgosłupa, a jeszcze inny dla osób, które poszukują produktów dla alergików.

Łóżko kontynentalne ozdobą każdej sypialni

Bardzo dobrze prezentują się łóżka kontynentalne. Ich konstrukcja to połączenie piękna z wygodą. Bogata kolorystyka każdemu przypadnie do gustu. Na tego rodzaju łóżka można stosować materace dopasowane do potrzeb osobistych. To, co najbardziej rzuca się w oczy, to elegancki zagłówek. Takowy doda uroku każdej sypialni.

Sypialnia – aranżacje: jasna sprawa z wykorzystaniem zestawu mebli

Meble w zestawach sprawdzają się doskonale u osób, które nie mają zbyt dużo czasu na poszukiwanie i dobieranie mebli. Takie osoby preferują kupić komplet mebli, który zazwyczaj składa się z:
  • łóżka (z materacem lub bez),
  • dwóch szafek nocnych,
  • komody,
  • szafy.
Sypialnia, dzięki zestawom mebli, może prezentować się efektownie i elegancko. Organizacja przestrzeni sypialnianej za pomocą kompletów meblarskich nie zajmuje dużo czasu. Do składania mebli warto poprosić fachowca. Zdecydowanie szybciej przygotuje zestaw mebli do użytku niż osoba, która zabiera się do takiej pracy po raz pierwszy. Jeśli jednak ktoś preferuje złożyć meble samodzielnie, to pomocna będzie instrukcja montażu.

Aranżacja jasnej sypialni – przyjemność sama w sobie

Sypialnia to nie tylko meble. Jest to strefa relaksu, która pozwala naładować baterie na następny dzień. Jeśli chodzi o jasną sypialnię, aranżacje powinny wyciszać organizm. Czyli zamiast detali w kolorze czerwonym, należy wybierać dekoracje na przykład zielone. Chodzi o to, żeby kolorystyka sypialni nie pobudzała, lecz uspokajała. Jeśli ktoś ma problemy z zasypianiem, powinien zweryfikować dominujące w sypialni kolory.

Dekoracje w sypialni – jakie wybrać?

Pokój przeznaczony do spania nie powinien być przesycony dekoracjami. Takowe są miłe dla oczu, ale nie powinno ich być zbyt wiele, chyba że ktoś lubi ich nadmiar. Tematyka obrazów ściennych raczej powinna być łagodna. Mogą to być piękne krajobrazy, zachody słońca, a także każde inne sceny, które przywracają miłe wspomnienia. Jeśli jakakolwiek dekoracja negatywnie wpływa na samopoczucie, należy przenieść ją do innego pomieszczenia.

Rolety do sypialni – które będą odpowiednie?

Na rynku istnieje wiele rolet okiennych. Nie wszystkie jednak nadają się do sypialni. Najlepiej sprawdzą się produkty, które gwarantują 100% zaciemnienia. Roleta przepuszczająca promienie słoneczne nie jest właściwym rozwiązaniem dla pomieszczeń sypialnianych. Będzie problemem dla osób, które pragną dłużej pospać na przykład w weekend lub śpią w ciągu dnia (gdyż mają nocne zmiany).

Czego nie powinno umieszczać się w sypialni?

W sypialni nie powinno umieszczać się komputera czy telewizora. Tego typu urządzenia mogą odwracać uwagę od snu. Nie każdy jednak potrafi zasnąć bez telewizora, więc wszystko zależy od osobistych preferencji. Chociaż ogólnie telewizor traktowany jest jako przedmiot niezbyt zdrowy dla snu, to w niektórych przypadkach ułatwia zasypanie.

Sypialnia nie jest przestrzenią dla gości

Nie jest w dobrym tonie zaglądanie komuś do sypialni. Ta przestrzeń uznawana jest za dość intymną. Goście nie powinni prosić o pokazywanie pokoju przeznaczonego do spania. W domkach jednorodzinnych sypialnia zazwyczaj znajduje się na piętrze, przez co strefa udostępniana gościom ogranicza się do salonu (ewentualnie też kuchni).
Zdjęcie: kiraliffe/Envato Elements
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.