Data publikacji:

Jatropha podagrica - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje 

Osoby, które chcą uprawiać w swoim domu rośliny dekoracyjne mają obecnie do wyboru setki różnych gatunków. Wśród nich, bardzo dużą popularnością cieszą się sukulenty, czyli rośliny, które potrafią magazynować wodę. Poza popularnymi kaktusami coraz częściej wybieramy rośliny, które zaskakują swoją budową i wyglądem. Jednym z nich jest z całą pewnością jatropha podagrica nazywana również “Brzuchem Buddy” czy “Rośliną Butelką”. Jak wygląda jej pielęgnacja oraz sama roślina? Przekonajmy się. 
Zacznijmy od najważniejszego a więc czym właściwie wyróżnia się jatropha podagrica na tle innych roślin dekoracyjnych, które możemy uprawiać w swoim domu. Jest to ciekawy sukulent, który na pierwszy rzut oka może przypominać nam miniaturowe drzewko. Wszystko to ze względu na bardzo grubą łodygę, która magazynując wodę wygląda niczym pień.  Łodyga jest mocno zdrewniała, często posiada butelkowaty kształt, który sprawia, że roślina wygląda naprawdę ciekawie.  
To roślina, która naturalnie występuje w  tropikalnych rejonach Ameryki Południowej i Północnej. Osiąga wielkość do 70 cm. Charakteryzuje się zielonymi liśćmi, które są szare od spodu. Jej kwitnienie występuje w czasie od marca do września zaś same kwiaty są drobne i czerwone, zebrane w charakterystyczny kwiatostan. Zapylone kwiaty dają małe, zielone owoce, w których znajdziemy nasiona niezbędne do rozmnożenia rośliny.  

Stanowisko dla jatrophii 

Aby jatropha podagrica mogła prawidłowo się rozwijać powinniśmy zapewnić jej odpowiednie stanowisko wzrostu. Czego więc potrzebuje ta roślina? Przede wszystkim dużej ilości światła, które jednak nie powinno padać na nią bezpośrednio - unikajmy więc szczególnie nasłonecznionych miejsc i okien znajdujących się na południowej stronie. Jest to ważne szczególnie latem, kiedy bezpośrednie działanie promieni słonecznych może doprowadzić do poparzeń liści. Stawiajmy na miejsca jasne, w których światło jest rozproszone.  

Jatropha podagrica - jakiej ziemi potrzebuje? 

Jatropha podagrica podobnie jak każda inna roślina potrzebuje podłoża, które będzie dopasowane do jej cech i potrzeb. Jaką ziemię wybrać w tym przypadku? Odpowiedź jest bardzo prosta. Doskonale sprawdzi się specjalne podłoże do sukulentów, które zawiera nie tylko odpowiednie składniki odżywcze, ale również charakteryzuje je dobra przepuszczalność. Sadzonki jatrophii często są umieszczane w podłożu torfowym, jednak docelowo taki rodzaj podłoża nie będzie służył roślinie. Po zakupie warto więc przesadzić roślinę i wykorzystać dostępne na rynku mieszanki gleb o odpowiednich parametrach.  

Podlewanie i nawożenie 

Nie da się ukryć, że odpowiednie podlewanie każdej rośliny, dopasowane do jej potrzeb to gwarancja prawidłowego wzrostu. Tymczasem w przypadku jartophii wiele osób popełnia błędy. Wiedząc, że jest to sukulent często podlewamy roślinę bardzo oszczędnie, co w tym akurat przypadku jest błędem. Faktem jest, że zgrubiała łodyga magazynuje sporą ilość wody, jednocześnie jednak roślina ta nadal potrzebuje wilgotnej gleby, z której będzie mogła uzupełniać swoje zapasy. Jednocześnie jednak pamiętać musimy o tym, żeby nie zalewać rośliny.  
Przepuszczalne podłoże to podstawa. Możemy również dopasować sposób podlewania do potrzeb rośliny. Najlepiej sprawdza się codzienne zraszanie ziemi za pomocą spryskiwacza do roślin lub wstawianie doniczki do naczynia z wodą 2-3 razy w tygodniu na kilka minut. Głębokość wody, do której ją wstawiamy powinna wynosić ok 2-3 centymetrów.  
Jeśli zaś chodzi o nawożenie jatropha podagrica - warto zachować umiar i robić to bardzo oszczędnie co kilkanaście dni. W tym celu należy wykorzystywać nawozy dla kaktusów. Co ważne, rośliny nie nawozimy w okresie zimowym. 

Pielęgnacja - usuwanie żółtych liści 

Osoby, które nie miały wcześniej do czynienia z tą rośliną, często martwią się tym, że dolne liście rośliny żółkną uważając, że oznacza to, że jest ona zaatakowana przez choroby lub szkodniki. Boją się również, że nie dostarczają jej wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Jak się okazuje - zupełnie niepotrzebnie. Żółknięcie dolnych liści jartophii jest całkowicie normalnym zjawiskiem, które nie powinno nas niepokoić. Liście, które zaczynają usychać należy po prostu usunąć co pozwoli jej odzyskać swój urok.

Zimowanie i przesadzanie 

Roślina ta potrzebuje również zapewnienia jej odpowiednich warunków w okresie zimowym. Osoby doświadczone w uprawie tego sukulenta wyraźnie zaznaczają, że w czasie zimowych miesięcy roślina często gubi liście i jest to zjawisko całkowicie normalne, którym nie powinniśmy się niepokoić. Zimą roślina powinna znajdować się w pomieszczeniu, w którym temperatura nie będzie przekraczać 16-20°C. Warto wspomnieć również o tym, że zimą należy ograniczyć podlewanie. Jatropha podagrica zimą wymaga podlewania bardzo oszczędnego - róbmy to więc dopiero wówczas gdy podłoże będzie całkowicie przesuszone. Jeśli zauważymy, że doniczka, w której rośnie nie zapewnia już korzeniom wystarczającej ilości miejsca na przesadzanie decydujmy się wczesną wiosną. Jeśli zaś chcemy pozyskać nowe osobniki, konieczny jest wysiew nasion rośliny.  
Podsumowując, jatropha podagrica to ciekawa roślina o niecodziennym wyglądzie, której pielęgnacja nie jest wymagająca. Z jej uprawą poradzą sobie nawet początkujące osoby. Jednocześnie jest wprost idealną propozycją dla osób lubiących sukulenty. Nie dziwi wie fakt, że z roku na rok jej popularność rośnie.  
Autor: Kamila Łońska-Kępa