Data publikacji:

Jodła – pielęgnacja, odmiany, wymagania, jaka ziemia

Jodła to jedno z najpiękniejszych drzew iglastych. Dobrze czuje się zarówno w samotności, jak i w towarzystwie innych roślin. Wysoka, strzelista i rozłożysta, o wspaniałym zapachu będzie wyjątkową ozdobą zarówno małego przydomowego ogródka, jak i przestronnego ogrodu. Zebraliśmy kilka informacji na temat jodły.
Jodła to drzewo nie tylko piękne, ale też wyjątkowo wysokie – może dorosnąć nawet do 40–50 metrów. Za to rośnie dość wolno – wysokość trzech metrów drzewko osiąga zwykle w ciągu 10 lat. Duże, grube, nastroszone i ostro zakończone są także jej igły – mają od 15 do 30 milimetrów. Są ciemnozielone, z paskami woskowego nalotu od spodu. Szyszki jodły są długie i charakterystyczne, pionowo stoją na gałęziach. Jodła ma charakterystyczny, kojący zapach. Olejek eteryczny zawarty wewnątrz igieł jodły działa antystresowo, relaksuje i uspokaja nerwy.
Jodła to także jedno z najpopularniejszych drzewek świątecznych. Ta, którą ozdabiamy w domach, to najczęściej jodła kaukaska, którą sprowadza się z Danii.

Jodła – odmiany

Jodły są dość popularnym drzewem iglastym w różnych częściach świata, a szczególnie dobrze rosną w klimacie chłodnym i umiarkowanym na półkuli północnej na wyżynach i w pasmach górskich. W strefie niżu spotkać jodłę można wyłącznie we Francji i w Polsce.
Znamy ponad 50 gatunków jodły, a większość nazwana jest od miejsca, z którego pochodzą. W Polsce naturalnie występuje jodła pospolita, która dorasta do 40 metrów wysokości i świetnie radzi sobie w niskich temperaturach. Ale w sklepach ogrodniczych można też kupić inne gatunki. Do tych najbardziej popularnych jodeł należą:
  • Jodła balsamiczna – charakteryzuje się gęstymi, ale krótkimi igłami, spiralnie ułożonymi, oraz niedużymi, ale kształtnymi szyszkami. Jodła ta ma intensywny balsamiczny zapach. Drzewo nie jest zbyt wysokie jak na jodły i dorasta do 10, maksymalnie 15 metrów wysokości. Występuje też w odmianie karłowej Nana, która rośnie wszerz i może mieć tylko pół metra wysokości. Jest wrażliwa na mróz, dlatego poleca się ją uprawiać tylko w cieplejszych rejonach, a wyjątkowo dobrze czuje się nad wodą.
  • Jodła kalifornijska (Compacta) – jest to odmiana mniejsza, karłowata, często sadzi się ją w małych ogródkach lub na skalniakach. Charakteryzuje się krótkimi igłami o niebieskozielonej barwie. Wolno rośnie, ale jest odporna nawet na duże mrozy.
  • Jodła kaukaska (Kilian) – to odmiana polecana przede wszystkim na rabaty, do ogrodów ze skalniakami lub do pojemników, np. na tarasach czy balkonach. Rośnie bardzo powoli, ma spłaszczony i nieregularny kształt. Woli stanowiska słoneczne, jest odporna na mróz.
  • Jodła koreańska (Blaue Zwo) – ta odmiana ma piękne szyszki, regularny pokrój i szaroniebieskie igły. Nadaje się do małych ogrodów jako towarzyszka innych drzew i krzewów, ale dobrze będzie też rosła jako samotniczka.

Jodła – przesadzanie

Młode rośliny dobrze znoszą przesadzanie – wystarczy tylko zachować jak największą część bryły korzeniowej. Małe sadzonki jodły z pojemników można sadzić w dowolnym terminie. Rośliny sadzone latem należy regularnie podlewać. Gdzie najlepiej sadzić te dostojne drzewa? Jodła wspaniale sprawdzi się w przydomowym ogrodzie. Będzie duża, da cień, będzie też pięknie pachnieć. Możesz sadzić ją samodzielnie lub w grupach roślin. Pamiętaj o odstępach – Jodły, podobnie jak większość drzew iglastych, lubią mieć dużo światła. Dlatego trzeba je sadzić w odpowiednich odstępach, by miały wystarczającą ilość miejsca na rozrost od dołu i wystrzelenie do góry w taki sposób, by wierzchołki były kształtne i proste. Zachowaj dwa metry odstępu pomiędzy drzewkami.

Kiedy przycinać jodłę?

By nowe pędy jodły były mocniejsze, warto pozbywać się co roku starych, zeschniętych. Jodłę przycinamy wiosną lub wczesnym latem, zaś przesadzamy jesienią, kiedy drzewka kończą intensywną wegetację. Przesadzone drzewo ma wtedy dużo czasu na regenerację i przygotowanie się do następnego okresu wegetacyjnego.
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.