Data modyfikacji:

Kabel niebieski i brązowy – który to plus?

Czy wiesz, jak podłączyć kable do gniazdka, lampy lub domowego urządzenia elektrycznego? Który z tych kabli to faza, który uziemienie, a który minus? Przewody elektryczne oznaczone są kolorami, co sprawia, że prace remontowe są łatwiejsze i bezpieczniejsze. W starych instalacjach elektrycznych kolory kabli mogą się jednak różnić, dlatego warto wiedzieć, jakie są najczęstsze oznaczenia.
kabel czerwony i niebieski
„Brązowy kabel to plus czy minus”, „niebieski kabel to plus czy minus”, ewentualnie: „faza to plus czy minus” – podobne pytania mogą wydawać się zabawne, ale są bardzo popularne w internecie. Nic dziwnego, wszak porażenie prądem jest śmiertelnie niebezpieczne, a nieprawidłowe podłączenie przewodów może do tego doprowadzić. Równie dużym zagrożeniem jest możliwość wywołania zwarcia i pożaru, dlatego nie należy bagatelizować kolorów kabli. Jak współcześnie oznaczane są przewody i jak to wyglądało dawniej?

Kabel niebieski i brązowy – który to plus?

Uniwersalne oznaczenia L, N i PE stosowane są nie tylko w Polsce, ale i w całej Unii Europejskiej. Zasady oznaczania żył przewodów podlegają wymogom prawnym, wynikającym z dokumentu HD 308 S2:2001. Oprócz tego od 2007 roku funkcjonuje w Polsce norma PN-HD 308 S2:2007, która określa kolorystykę kabli w instalacjach elektrycznych, układach rozdzielczych czy przewodach sznurowych.
Jakimi kolorami oznaczane są kable prądu przemiennego?
  • Przewody fazowe (L) – zwane potocznie plusem, oznaczone są najczęściej kolorem czarnym lub brązowym.
  • Przewody neutralne (N) – zwane minusowymi, mają najczęściej niebieską otulinę.
  • Przewód ochronny (PE) – odpowiadający za uziemienie instalacji, oznaczony jest charakterystyczną, żółto-zieloną barwą.
  • Należy jednak pamiętać, że w przewodach o większej liczbie żył, które doprowadzają wiele faz, może znajdować się więc kolorów. W niektórych przypadkach przewody fazowe oznaczane są więc dodatkowymi barwami, np. szarą lub czerwoną. Zabronione jest jedynie zastosowanie żył w kolorze niebieskim i żółto-zielonym, które zarezerwowane są dla przewodu neutralnego i ochronnego. Przewody fazowe podłączane są do zacisków z lewej strony gniazda.

    Stare kolory kabli elektrycznych

    W starszych instalacjach możemy spotkać inne kolory kabli, np. fioletowe, żółte, pomarańczowe, czerwone czy zielone. W większości przypadków zastosowane są one do doprowadzenia fazy, ale należy uważać. Przypadki wykorzystania nieprawidłowego koloru przewodu lub błędnego podłączenia żył przez domorosłych elektryków nie są rzadkie. W niektórych przypadkach można spotkać się z kablem oznaczonym na końcu taśmą izolacyjną w innym kolorze – warto wówczas sprawdzić, czy rodzaj przewodu oznaczony jest barwą taśmy czy otuliny. W instalacjach starego typu można też spotkać przewody ochronno-neutralne PEN, które mają izolację w żółto-zielone paski oraz końcówkę zaznaczoną na niebiesko lub też niebieską izolację.

    Kolory kabli w instalacjach o prądzie stałym

    Inne oznaczenia mają natomiast przewody prądu stałego. W tym przypadku plus oznaczony jest barwą czerwoną, a minus – czarną. Kable tego typu można spotkać m.in. w prostownikach samochodowych lub przewodach rozruchowych do auta. Pamiętaj też o prawidłowej kolejności podłączania przewodów, np. do akumulatora. Najpierw należy podpiąć kabel czerwony (plusowy), a następnie czarny (minusowy). W momencie odłączania kolejność jest odwrotna. Zapobiega to zwarciu, które mogłoby doprowadzić do uszkodzenia akumulatora lub instalacji elektrycznej.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Szymon Sonik