Data publikacji:

Kalia – pielęgnacja, odmiany, wymagania, jaka ziemia

Kalia to roślina ozdobna, która zachwyca swoim wyjątkowo atrakcyjnym wyglądem. Choć pochodzi z Afryki, doskonale zadomowiła się także u nas. Gdzie sadzić kalię? Jak ją pielęgnować? Jakie posiada wymagania oraz jaką odmianę kalii wybrać? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Kalia – uprawa

Kalia to niezwykła roślina, która choć dopiero od niedawna zaczyna częściej gości w naszych ogrodach, tarasach czy w domach, bardzo często jest elementem bukietów ślubnych. Nic dziwnego, jej kwiaty zachwycają swoją minimalistyczną i wytworną urodą! Dlatego właśnie bez wątpienia kalia to roślina ozdobna.
Kalia to roślina, której ogromną zaletą jest kwiatostan składający się z pięknej, dużej kolby, która może występować w licznych kolorach, poczynając od bieli, żółci, pomarańczy, czerwieni, po purpurę, róż, fiolety, a nawet odcienie delikatnej zieleni. Spotkać można także odmiany wielokolorowe, najczęściej dwukolorowe. Ów niezwykłej urody kwiatostan otoczony jest bardzo charakterystyczną łódkowatą pochwą, która nadaje tak specyficzny kształt całej roślinie. Bez wątpienia ozdobą kalii jest także jej ulistnienie, które tworzone jest przez wiele długoogonowych liści właściwych. Blaszki liści mogą przybierać różne barwy i wzory: od jasnych po ciemne odcienie zieleni oraz od jednokolorowych po biało nakrapiane.

Kalia – pochodzenie

Skąd pochodzi ta niezwykła roślina? Kalie, które nazywa się także cantedeskiami, obejmują 8 gatunków roślin z rodziny obrazkowatych. Kalia pochodzi ze środkowo-południowej Afryki, a dokładniej z Nigerii, Tanzanii czy RPA. Obecnie jednak rośnie na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Co ciekawe, uznawana jest za gatunek inwazyjny, a więc wypierający roślinność rodzimą z danego terenu. 

Kalia – wymagania

Kalia, jako roślina pochodząca z południowej części kuli ziemskiej, przyzwyczajona jest do wysokich temperatur. Naturalnie zasiedlała tereny lasów równikowych, suchych lasów podrównikowych i sawanny. Większość gatunków zasiedla tereny bagienne w wilgotnych terenach. 
Ze względu na powyższe warunki jest to roślina dość trudna w uprawie w naszych warunkach. Dlaczego? Kalia to roślina zdecydowanie ciepłolubna oraz światłolubna. Oznacza to, że najlepiej czuje się na wystawie słonecznej, choć niektóre gatunki będą dobrze radzić sobie także w półcieniu. Większość gatunków doskonale sprawdzi się na południowych balkonach, tarasach i ogrodach, gdzie większość roślin nie jest w stanie prawidłowo wzrastać. Jednak warto pamiętać, że pomimo tego, iż cantedeskia uwielbia słońce i ciepło, preferuje także wilgotną glebę. 

Kalia - jaka ziemia 

Kalia posiada istotne wymagania dotyczące ziemi, w której powinna wzrastać. Przede wszystkim gleba powinna być próchniczna, lekka, przepuszczalna i ciągle wilgotna. Kalie dobrze radzą sobie nawet w bardzo wilgotnych glebach, które znajdują się przy brzegu oczka wodnego. Cantedeskia preferuje obojętny odczyn gleby, dlatego aby prawidłowo kontrolować pH ziemi, warto zaopatrzyć się w miernik pH. 

Kalia – pielęgnacja

Jak już wiesz, kalia zdecydowanie nie jest rośliną łatwą w uprawie. Jednak jak ją pielęgnować, aby odwdzięczyła nam się pięknym wyglądem? Prócz zastosowania odpowiedniej ziemi, kalię podczas wegetacji należy regularnie nawozić nawozami wieloskładnikowymi. Co więcej, nawożenia nie należy zaprzestawać nawet po zakończeniu kwitnienia, gdyż roślina musi zmagazynować odpowiednie ilości składników przed przejściem w stan spoczynku. Z tego powodu nawożenie powinniśmy zakończyć dopiero po uschnięciu kwiatostanów oraz liści. 
W pielęgnacji kalii bardzo istotne jest zapewnienie roślinie stale wilgotnego podłoża. Może to się okazać niełatwe w czasie największych upałów. Aby zapobiec przesuszaniu ziemi, możesz zastosować kilka trików, takich jak na przykład:
  • hydrożel – granulki hydrożelu wiążą wodę, aby w momencie przesuszenia ziemi oddać ją do gleby;
  • samonawadniające doniczki – posiadają specjalny system, który pozwala na regularne nawadnianie rośliny;
  • hydrobox – „gąbki” posiadające żelowe wypełnienie wchłaniające wodę, aby następnie oddać ją wprost do systemu korzeniowego rośliny.
Co ważne, kalie nie są odporne na mróz. Z tego powodu w okresie spoczynku, przed pierwszymi mrozami, okazy, które znajdują się na zewnątrz, należy przenieść do domu. Najlepiej, aby bulwy były zasypane piaskiem lub wiórami oraz trzymanie w suchym oraz niezbyt ciepłym miejscu.

Kalia – kwitnienie

Na jaki okres przypada kwitnienie cantedeski? Ów termin uzależniony jest od miejsca hodowli rośliny. Kalie przebywające na dworze – zarówno w gruncie, jak i w donicach – kwitną od czerwca do sierpnia. Natomiast kwiaty, które hodowane są w domu, kwitną z reguły w okresie grudzień – kwiecień. Co istotne, bez względu na miejsce, kalie po kwitnieniu przechodzą w stan spoczynku. Po przekwitnieniu należy usunąć zaschnięte kwiatostany i poczekać do wyschnięcia liści, które w kolejnym etapie również się usuwa. 
Kalie posiadają wyjątkową liczbę barw, co jest wręcz niezwykłe w świecie przyrody. Kwiaty mogą mieć bardzo jasne, ale i intensywne oraz ciemne kolory. Najbardziej popularne barwy kalii to biel, róż, fiolet i purpura. 

Kalia – przesadzanie

Kalia nie przepada za przesadzaniem w trakcie okresu wegetacyjnego. Roślinę najlepiej przesadzić w okresie spoczynku, gdy uschną jej liście oraz kwiatostany.

Kalia – odmiany

Cantedeskia posiada wiele pięknych odmian, które zachwycają swym wyglądem. Jedne z najpopularniejszych to:
  • Fire Glow o pomarańczowo-żółtych kwiatach;
  • Black Star o ciemnofioletowych kwiatostanach;
  • Vermeer o biało-fioletowych kwiatach;
  • Little Jam o białych kwiatach.