Data publikacji:

Kamień na ścianie w przedpokoju: inspiracje

Dobry pomysł na ściany w przedpokoju wymaga pewnego namysłu i rozważenia wielu ważnych kwestii. Do wyboru jest dużo różnych materiałów i sposobów na wykończenie korytarza, za pomocą których uzyskać można zróżnicowany efekt. Trzeba również uważać, aby optycznie nie zmniejszyć przestrzeni, w przypadku gdy i tak jest jej mało, lub nie zastosować materiałów, które będą trudne w utrzymaniu w czystości. Jednocześnie przedpokój to pewnego rodzaju wizytówka mieszkania lub domu. Warto by była spójna z pozostałymi pomieszczeniami i nawiązywała stylem do reszty aranżacji. Jednym z korzystnych i eleganckich rozwiązań, które sprawdzi się w każdym stylu, jest kamień na ścianie w przedpokoju.
kamień na ścianie w przedpokoju

Czy kamień ozdobny na ścianę w przedpokoju to dobry pomysł?

Praktyczne ściany w przedpokoju to jeden z najważniejszych aspektów, jakimi należy kierować się podczas wyboru właściwej aranżacji. Jest to przestrzeń, w której zazwyczaj znajdują się okrycia wierzchnie, mokre parasole, buty i inne elementy, które miewają kontakt z wilgocią. Materiał zastosowany na ściany powinien więc wyróżniać się odpornością na wilgoć, ścieranie, zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne. Doskonałym wyborem będzie na ścianę w korytarzu kamień dekoracyjny, który spełnia wszystkie powyższe kryteria, a ponadto doskonale komponuje się z wszystkimi stylami stosowanymi dziś w projektowaniu wnętrz.
Kamień na ścianie w korytarzu jest rozwiązaniem bardzo dobrym pod względem utrzymania czystości. Wszelkie zabrudzenia z powodzeniem zetrzeć można za pomocą wilgotnej gąbki, do czego często niepotrzebny jest żaden detergent. Kamień dekoracyjny doskonale komponuje się również z innymi materiałami służącymi do wykończenia wnętrz. Doskonale sprawdzi się w połączeniu z farbą, tapetą oraz wszelkiego rodzaju meblami. Idealne zgranie tego typu materiału z resztą pomieszczenia ułatwia fakt, że kamień ozdobny na ścianę w przedpokoju dostępny jest w wielu wzorach i wariantach kolorystycznych.

Kamień dekoracyjny w przedpokoju – aranżacje

Kamień dekoracyjny dostępny jest zarówno w wersji naturalnej, jak i imitacjach wielu popularnych surowców. Mogą to być różne odcienie betonu, który idealnie współgra z aranżacjami w stylu loftowym i industrialnym, marmuru doskonałego do wnętrz klasycznych czy kamienie cegłopodobne, chętnie wybierane do wnętrz w stylu skandynawskim, prowansalskim i glamour. Kamień na ścianę w korytarzu w każdym z rodzajów dostępny jest dodatkowo w wielu różnych odcieniach i fakturach, co dodatkowo pozwala perfekcyjnie zaaranżować każdą przestrzeń.
Wybierając takie rozwiązanie, należy dobrze przemyśleć, w jaki sposób zastosować kamień dekoracyjny w przedpokoju. Aranżacje z użyciem tego typu materiału warto ograniczyć do jednej ze ścian lub tylko wybranego fragmentu. Może to być zabudowa pionów lub centralne miejsce w przedpokoju, gdzie znajduje się stolik czy lustro. Zastosowanie kamienia dekoracyjnego na dużej powierzchni czy na wszystkich ścianach może spowodować, że osiągnięty zostanie efekt przytłoczenia i przeładowania dekoracji.
Szczególnie uważać należy z kamieniem ozdobnym na ścianie w przedpokoju w przypadku niewielkiego metrażu. Zbyt wiele tego typu materiału może optycznie zmniejszyć przestrzeń i przytłoczyć ją. Jest jednak możliwość zrównoważenia tego efektu dzięki zastosowaniu jednocześnie gładkich ścian lub pomalowanych np. na skontrastowany kolor.

Praktyczne ściany w przedpokoju – jaką strukturę kamienia wybrać?

Kamień ozdobny na ścianę w przedpokoju, jak i do innych wnętrz, może mieć strukturę niejednolitą i jednolitą o gładkiej i błyszczącej powierzchni. Dostępny jest w jasnych i pastelowych barwach oraz intensywnych. Tego typu materiał świetnie sprawdzi się we wnętrzach wymagających optycznego powiększenia. Dobrym wyborem będą tu marmur i onyks, które doskonale komponują się ze złotymi dodatkami.
Kamień o niejednolitej strukturze to natomiast idealne rozwiązanie do miejsc, które dodatkowo podświetlone punktami świetlnymi lub listwą LED pełnić będą funkcję dekoracyjną. Przykładem może tu być trawertyn, granit, piaskowiec czy skała wulkaniczna. Kamienie te mają dużą ilość żłobień i kanalików nadających im strukturę przestrzenną. Tańszą wersją imitującą surowiec naturalny są produkty wykonane z gipsu. To szeroki wybór zarówno modeli do złudzenia przypominających kamień, jak i cegłę.

Pomysł na ściany w przedpokoju – beton czy cegła?

Poza standardowym kamieniem dekoracyjnym częstym pomysłem na ściany w przedpokoju są beton i cegła. W pierwszym przypadku jest to idealny wybór do minimalistycznych, industrialnych i nowoczesnych aranżacji wnętrz. Tego typu surowy materiał idealnie współgrać będzie z drewnem i ciemnymi kolorami ścian.
W pomieszczeniach industrialnych bardzo dobrze sprawdzi się także cegła. To świetna opcja również do domów i mieszkań typu loft. Do wyboru są w tym przypadku różne kolory, zaczynając od bieli, przez tradycyjną czerwień cegły, aż po czerń. Cegła dekoracyjna w kolorze kremowym lub białym to również doskonały pomysł na ściany w przedpokoju zaaranżowane w stylu prowansalskim, skandynawskim oraz glamour.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!