Data modyfikacji:

Kiedy i w jaki sposób kosić maliny jesienne? Poradnik ogrodniczy

Krzewy malin zdecydowanie kojarzą się nam z latem, jednak aby cieszyć się ich pysznymi owocami, ich pielęgnacji trzeba poświęcić sporo czasu. Czym i kiedy kosić maliny jesienne? Jak je pielęgnować, aby cieszyć się bujnym owocowaniem przez wiele lat? Przeczytaj nasz artykuł.
Zbieranie owoców

Kiedy wycinać maliny jesienne?

Maliny to rośliny wieloletnie, które ze względu na soczyste i pyszne owoce, są chętnie uprawiane w przydomowych ogródkach i sadach. Odpowiednie traktowanie pędów maliny jest kluczem do ich regularnego i bujnego owocowania, a więc kiedy kosić maliny jesienne? Jest to zależne od odmiany krzewu, który posiadamy. Wyróżnić można dwa typy malin:
  • odmiany tradycyjne - ich owoce dojrzewają w miesiącach letnich, są to m.in. takie odmiany jak: Delight, Malling Admiral, Malling Promise czy Malling Orion;
  • odmiany powtarzające - charakteryzują się owocami dojrzewającymi od końca lata, przez całą jesień, są to m.in. takie odmiany jak: Autumn Bliss, September, Heritage czy Zeva.
W przypadku odmian tradycyjnych, a więc krzewów malin, które owocują przez około 3 - 6 tygodni, w lipcu oraz sierpniu, należy wyciąć pędy owocujące zaraz po zbiorze malin. Można więc stwierdzić, że ścięcie malin tradycyjnych powinno odbywać się na przełomie sierpnia i września. Dlaczego jest to tak ważne dla prawidłowego wzrostu rośliny? Owoce w kolejnym sezonie będą wytwarzane na ubiegłorocznych pędach, a co za tym idzie, po ścięciu krzewu w danym roku, musi on mieć czas w tym samym roku, aby wypuścić nowe, zdrowe pędy zwane latoroślami. Gdy się pojawią, powinny być przywiązane do podpory, na przykład do palika, drutu czy sznurka, by mogły prawidłowo rosną oraz aby ograniczyć możliwość ich złamania czy naderwania. W tym przypadku cięcie malin na wiosnę jest również możliwe, jednak powinno być uznawane za dodatkowe. Jeśli dany krzew urośnie za wysoko, powinien być ścięty o kilka - kilkanaście centymetrów. Należy jednak pamiętać, aby przy wiosennym cięciu nie uszkodzić pędów, na których zawiązują się owoce.
Kiedy obcinać maliny jesienne w odmianie powtarzającej? Jest to kwestia związana ze specyfiką wzrostu tych gatunków i różni się od techniki cięcia odmian tradycyjnych. Odmiany powtarzające są to krzewy, które owocują przez około 8 - 9 tygodni, na przestrzeni późnego sierpnia aż do końca jesieni, a więc do czasu pierwszych przymrozków. Zbiory malin powtarzających są stosunkowo późne, ponieważ krzewy wytwarzają owoce na tegorocznych pędach. Kiedy ścinać maliny jesienne? W tym przypadku maliny kosimy późną jesienią lub wczesną wiosną nad ziemią, na wysokości około 5 - 10 cm. Dzięki temu nowe pędy wyrosną z karp korzeniowych krzewu. W przypadku tej odmiany nie jest konieczne prowadzenie jej z podporami.

Przy okazji cięcia malin, warto obejrzeć dokładnie rośliny, aby sprawdzić, czy nie posiadają znaków chorób lub żerowania szkodników.

Czym kosić maliny jesienne?

Na mniejszych powierzchniach, a więc w uprawie amatorskiej, maliny warto ciąć sekatorem. W tym celu użyć można:
  • sekatora kowadełkowego, który polecany jest przy suchych pędach;
  • sekatora nożycowego, który będzie odpowiedni w przypadku żywych pędów.
Natomiast w przypadku odmian pół amatorskich lub profesjonalnych (na przykład na plantacjach) warto zastosować kosiarki ręczne, na przykład kosiarki akumulatorowe bądź kosiarki spalinowe. Warto wybrać sprzęt, który posiada kosz, gdyż ścięte pędy krzewu maliny należy zabrać z sadu. Dlaczego? Ponieważ po pewnym czasie mogą stać się siedliskiem wielu chorób i szkodników. Z pozostałości krzewów można natomiast usypać kopiec, w którym podczas mrozów skryją się na przykład jeże.

Skoro już wiesz, kiedy kosić maliny jesienne, czas przygotować sadzonki malin i rozpocząć ich uprawę, w czym życzymy ci powodzenia!
Autor: Katarzyna Pyrek