Data modyfikacji:

Kiedy siać trawę na jesień?

Zadbany trawnik nie musi wymagać wiele wysiłku. Wystarczy wiedzieć, do kiedy można siać trawę na jesień i wybrać odpowiedni rodzaj nasion. Oczywiście trzeba przygotować się na pielęgnowanie i nawadnianie trawnika od wiosny do jesieni. Ładny trawnik może stanowić wyłączną dekorację otoczenia domu minimalistów. Na trawniku mogą rosnąć też drzewa i krzewy. Trawnik może być też ozdobnym detalem dla ogrodu z kwiatami. Sprawdź, kiedy siać trawę na jesień!
sianie trawy

Czy można siać trawę jesienią?

Jesień to bardzo dobra pora roku do zakładania trawników. Wiele osób przyzwyczaiło się do wysiewania trawy wiosną. Natomiast jesienne sianie trawy powoduje, że może się ona lepiej zakorzenić do momentu pojawienia się pierwszych zwiastujących zimę przymrozków. Jesień, zwłaszcza ciepła i wilgotna, daje lepsze warunki dla trawy i sprzyja jej kiełkowaniu. Bardzo dużą zaletą jest to, że raczej nie ma gwałtownych różnic temperatury, co może się przytrafić w czasie wiosny. Gdy minie zima, będzie można cieszyć się widokiem zielonego trawnika. Co więcej, trawa wysiewana jesienią jest odporniejsza na warunki atmosferyczne panujące zimą, a latem nie są dla niej straszne upały. 
Tak więc odpowiedź na pytanie, kiedy siać trawę: jesienią czy wiosną, wyraźnie wskazuje na jesień. Przy czym jest to raczej kwestia indywidualna, gdyż nie każdy może mieć czas na prace tego rodzaju akurat w czasie jesiennych miesięcy, przez co takie zabiegi odkładane są na wiosnę.
Bardzo ważny jest wybór nasion trawy – w końcu od tego zależy efekt. Przy zamawianiu nasion trawy trzeba sprawdzić, do jakich warunków się nadaje. Są nasiona trawy przeznaczone do miejsc mocno nasłonecznionych, narażonych na suszę czy na inne trudne warunki. Można też kupić nasiona trawy, które mają służyć jako zagęszczacz lub uzupełnienie istniejącego już trawnika. 
Warto zwracać uwagę na kolor trawy – może to być między innymi trawa szmaragdowa lub w odcieniach soczystej zieleni. Cena również jest ważna – im droższa trawa, tym piękniejszy trawnik. Najniższa cena za opakowanie może łączyć się z miernym efektem (a przecież nie o to chodzi w zakładaniu trawnika).
W ostatnim czasie bardzo modna jest trawa typu łąka kwietna. Ta trawa jest szczególnie rekomendowana przez ekologów i społeczników troszczących się o środowisko naturalne na obszarze wielkich miast. Trawy tego rodzaju się nie kosi, gdyż jej zadaniem jest wabienie owadów i ptaków. Stanowi ona przestrzeń do życia dla owadów, których niestety jest coraz mniej (w szczególności chodzi o pszczoły). Taka łąka „pije” więcej wody, co jest zbawienne dla terenów dotkniętych intensywnymi opadami deszczu, a także minimalizuje negatywne skutki suszy. W mieście ma ułatwiać ludziom kontakt z naturą – w każdej chwili mogą cieszyć się jej pięknem i zapachem.

Do kiedy można siać trawę na jesień?

Jeśli chodzi o wysiew trawy na jesień, przyjmuje się, że można to robić w okresie od końca sierpnia aż do końca października. Można to robić ręcznie, przy czym taka opcja sprawdza się najlepiej przy małych powierzchniach. Jeśli trawnik ma być duży, to warto skorzystać z siewnika, który ułatwi i przyspieszy pracę.
Wcześniej trzeba przygotować grunt. Oznacza to, że trawy nie wysiewa się na przykład na zachwaszczonym terenie. Nie chodzi wyłącznie o usunięcie jedynie ich widocznych części – koniecznie trzeba wykopać korzenie, w przeciwnym razie bardzo szybko odrosną i zrujnują urodę trawnika. Teren pod trawnik musi być dokładnie oczyszczony (na przykład z liści) – przydadzą się do tego grabie.
Ogólnie rzecz biorąc, na terenie, gdzie ziemia nie wygląda na żyzną, można zlecić przywóz ziemi, którą można usypać w miejscu, w którym ma powstać trawnik. Na mikrotrawnikach taki zabieg można wykonać za pomocą ziemi w workach. Przy czym w każdym przypadku trzeba pamiętać, że trawa lubi odczyn pH 5,6–6,5. Można to sprawdzić za pomocą miernika.
Posianej trawy nie wolno podlewać za pomocą mocnego strumienia wody. Tutaj chodzi o to, że jeśli trawa jeszcze się nie zakorzeniła, może być po prostu zmyta z powierzchni przeznaczonej na trawnik. Trzeba uruchomić zraszanie, które nawadnia trawę w bardzo delikatny sposób. Zapewnienie dostępu do wody jest szczególnie ważne, gdy lato było upalne, a w czasie jesieni nie ma opadów deszczu i powietrze jest suche.

Czy na jesień można siać trawę?

Jeszcze jakiś czas temu uważano, że najlepszy moment do siania trawy to wiosna. Obecnie jednak rekomendowane jest sianie trawy na jesień, co ma związek ze zmianami klimatycznymi. Chodzi głównie o to, że prawdziwa wiosna pojawia się dość późno, a jak już jest, to nie ma żadnej gwarancji na to, że planów związanych z pracą w ogrodzie nie zniszczą na przykład przymrozki lub przedwczesne upały. Jesień wydaje się optymalną porą roku do wysiewu trawy, gdyż zapewnia jej najlepsze warunki do kiełkowania i wzrastania.
Trawnik od wiosny do jesieni będzie wymagać systematycznego koszenia (z wyjątkiem łąki kwietnej, której wcale nie trzeba kosić lub kosi się ją 2 razy w roku). Dla osób, które nie za bardzo mogą poświęcić czas na takie zadania, rekomendowane są kosiarki automatyczne, przy czym trzeba zwracać uwagę na opis związany z obszarem, na jakim dadzą sobie radę.
Zdjęcie: Envato Elements
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.