Data modyfikacji:

Kołdra – ranking. Wybieramy najlepszą kołdrę

Sen jest niezwykle istotny dla naszego organizmu. W jego trakcie zachodzą procesy regeneracyjne, dotyczące zarówno ciała, jak i umysłu. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby odpoczynek trwał odpowiednio długo i miał miejsce w jak najlepszych warunkach. Jednym z kluczowych elementów wyposażenia sypialni jest dobra kołdra. To ona zapewnia błogi komfort i odpowiednią temperaturę ciała w nocy. Wybór przykrycia wcale nie jest tak łatwy, jak by się to wydawało. Dlatego przedstawiamy poradnik: na co zwrócić uwagę przy zakupie, jak dobrać rozmiar, jaka powinna być kołdra oraz ranking najlepszych kołder.
Kołdra – ranking

Wypełnienie naturalne czy syntetyczne – jakie będzie lepsze?

Rodzaj wypełnienia kołdry to jedno z podstawowych kryteriów wyboru, szczególnie istotne dla osób zmagających się z alergiami. Naturalne wypełnienia posiadają bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, dzięki czemu sprawdzą się podczas każdej pory roku. Zapewniają swobodny przepływ powietrza, jednocześnie gwarantując ciepło. Do naturalnych wypełnień zaliczają się między innymi: puch, pierze, wełna i jedwab. Wadą tego rodzaju wsypów jest możliwość wywoływania reakcji alergicznych.
Z kolei wypełnienie syntetyczne najczęściej posiada właściwości antyalergiczne. Dodatkowo bardzo łatwe czyszczenie i możliwość prania takiej kołdry w pralce sprawia, że jest świetnym wyborem nawet dla szczególnie wrażliwych osób. Najczęściej jest to również opcja, za którą zapłacimy najmniej. Tego rodzaju kołdry zazwyczaj wypełniane są włóknem poliestrowym lub silikonowym. Wadą rozwiązań syntetycznych są gorsze właściwości termoregulacyjne i ograniczona przepuszczalność powietrza.

Kołdra zimowa czy całoroczna – która będzie lepsza?

Tutaj wybór zależy od indywidualnych preferencji i oczekiwań użytkownika. Dedykowane kołdry zimowe to okrycia typowo ciepłe, mające dbać o należyte ogrzewanie. Z tego względu ich wypełnienie jest gęste i nieco cięższe. Do tej kategorii należą kołdry puchowe, które idealnie otulają przyjemnym ciepłem, jednocześnie gwarantując przepuszczalność. W efekcie osoba korzystająca z nich ma zapewnioną odpowiednią temperaturę bez ryzyka pocenia się. Kołdry zimowe nadadzą się szczególnie dla osób starszych i wrażliwych na niskie temperatury. Sprawdzą się także w mieszkaniach, które z różnych powodów trudno dogrzać. Latem jednak są zdecydowanie zbyt ciepłe i konieczna jest wymiana na lżejszy model. W przypadku zainteresowania tego rodzaju okryciem, warto spojrzeć na nasz ranking kołder puchowych i przejrzeć najlepsze propozycje.
Kołdra całoroczna to opcja najbardziej uniwersalna. Na tego rodzaju okrycie często składają się dwie (a czasem nawet więcej) połączone warstwy. Mogą być dowolnie rozdzielanie i zespalane, aby zapewnić optymalny poziom grubości i ciepła. Istnieją także kołdry całoroczne jednowarstwowe, których specjalna konstrukcja zimą zapewnia przyjemne otulenie, a latem delikatne ciepło. Uniwersalne rozwiązanie sprawdzi się świetnie w mieszkaniach bardzo dobrze izolowanych i ogrzewanych. Jest to warta rozważenia propozycja do pokoju gościnnego. Możliwość dopasowania grubości do indywidualnych potrzeb sprawi, że odwiedzające osoby będą miały najwyższy możliwy komfort odpoczynku.
Osobom, które skłaniają się ku którejś z opcji, ale wciąż nie są zdecydowane, jaka będzie idealna kołdra – ranking na końcu artykułu z pewnością pomoże w podjęciu decyzji.

Jaki rozmiar kołdry wybrać?

Rozmiary kołder podawane są zawsze w określony sposób, najpierw przedstawiając szerokość, a następnie długość, np. 160 x 200 cm to kołdra o szerokości 160 cm i długości 200 cm. Wymiary materaców podaje się w podobny sposób.
Dobór rozmiaru kołdry jest stosunkowo prosty. Wszystko zależy od tego kto, kiedy i w jakich warunkach będzie ją użytkował. Podstawową zasadą jest to, aby nie była mniejsza od materaca. Kołdra powinna dokładnie przykrywać cały materac lub nawet swobodnie zwisać z jego krawędzi. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest wybór kołdry o 20-30 cm szerszej od materaca. W przypadku par o różnych preferencjach względem grubości okrycia i zapewnianego przez nie ciepła – warto rozważyć zakup dwóch nieco węższych kołder, które będą idealnie dopasowane do indywidualnych oczekiwań.
W przypadku kołder zimowych zaleca się wybieranie większych modeli ze względu na często pojawiającą się chęć szczelnego otulenia z każdej strony.

Na co jeszcze zwracać uwagę przy zakupie kołdry?

Obok rodzaju wypełnienia i rozmiaru kołdry istotny jest także materiał, z którego wykonano poszycie. Powinno być wykonanie z przyjemnej tkaniny. Najczęściej do wyboru są poszycia naturalne, czyli bawełniane, lub syntetyczne, wykonane z mikrofibry. Te pierwsze gwarantują doskonałą przepuszczalność powietrza i absorpcję wilgoci, z kolei te drugie cechują się wyjątkową wytrzymałością i miękkością.

Ranking kołder

Przedstawiliśmy już różne rodzaje i opcje, które mają do wyboru osoby poszukujące idealnego nakrycia. Pora na ranking kołder – najlepszych, najpopularniejszych i tych wartych uwagi.

Ranking kołder puchowych

Dla osób starszych lub szczególnie wrażliwych na zimno przygotowaliśmy także ranking kołder puchowych, zestawiając ze sobą najlepsze i najpopularniejsze modele.
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!