Data publikacji:

Kolor antracyt we wnętrzach: inspiracje

Antracyt cieszy się coraz większą popularnością we wnętrzach. Sięgają po niego nie tylko minimaliści, ale też miłośnicy eleganckich wystrojów, które kojarzą się z harmonią i spokojem. Jeśli również chcesz zaprosić do swojego domu lub biura odcień o tej wyjątkowej nazwie, musisz wiedzieć, jak go wystylizować, by zaprezentował pełny potencjał. Poznaj z bliska kolor antracyt i dowiedz się, w jakich przestrzeniach warto go wykorzystywać. Lepiej stawiać na dodatki czy może ściany pokryte farbą antracytową? Sprawdź nasze porady!
kolor antracyt we wnątrzach

Antracyt – jaki to kolor? Co wyróżnia antracytowy odcień?

Antracyt to inaczej odcień głębokiej szarości. Swoją nazwę zawdzięcza skale o ciemnej, szklistej i połyskującej powierzchni. Skała ta jest najcenniejszą odmianą węgla kamiennego, więc o barwie antracytowej można powiedzieć, że jest ona węglowa i łączy w sobie czarne oraz mocno ciemnozielone przebłyski. Gdy spojrzymy na paletę kolorów RGB, okaże się, że kolor taki jak antracyt tworzy mieszanka zieleni, czerwieni i niebieskiego.
Antracyt sam w sobie jest bardzo ciemną barwą, ale wciąż jaśniejszą od czerni i cieplejszą od grafitu. Designerzy i architekci wnętrz uwielbiają jego stonowaną, dostojną naturę, ale nie jest to kolor prosty w aranżacji. Niewłaściwie wystylizowany sprawi, że wnętrze stanie się bardzo smutne, ciemne i optycznie pomniejszone. Co zatem można zrobić, by kolor antracyt zachwycał we wnętrzach? Po pierwsze – trzeba wiedzieć, w jakich pomieszczeniach go wykorzystywać. Po drugie – dobrze łączyć go z kolorami, które nieco złagodzą jego mroczną naturę.

W jakich wnętrzach sprawdzi się kolor antracyt?

Kolor antracyt, który został poprawnie wystylizowany, podkreśli wystrój eleganckich wnętrz. Warto urozmaicać nim przestrzenie nowoczesne, minimalistyczne oraz loftowe. To doskonały towarzysz aranżacji utrzymanych w stylistce glamour lub w duchu nowojorskim. Ciemna szarość to barwa, która kojarzy się ze spokojem, elegancją i harmonią – nie jest krzykliwa, pozwala się zrelaksować, a także wyciszyć zmysły. Odcień antracytu stworzony jest więc do zadomowienia się w sypialni, przestronnym salonie czy nawet w łazience, w której chcemy wziąć odprężającą kąpiel.
Harmonijny potencjał antracytu dobrze jest również wykorzystać poza domem i zaprosić go do przestrzeni biurowej. Odcienie szarości sprzyjają skupieniu, więc warto wziąć je pod uwagę podczas urządzania gabinetu czy nawet domowego pokoju, który ma pełnić funkcję biura.

Jakie kolory pasują do antracytu?

Stonowana natura koloru antracytowego oraz jego pokrewieństwo z czernią sprawiają, że z łatwością można połączyć go z innymi barwami – zarówno tymi delikatnymi, jak i bardziej wyrazistymi. Antracyt wyjątkowo dobrze komponuje się z bielą czy bardzo jasnymi odcieniami szarości (przykładowo z barwą popielatą). Z powodzeniem można go łączyć również z odcieniem morskim, butelkową zielenią czy brudnym różem. Niebanalne połączenie stworzymy, gdy zestawiamy antracyt z kolorem musztardowym oraz jasnym brązem.
Warto mieć na uwadze również dobór materiałów, z którymi antracyt będzie dobrze korespondować. Ciemna szarość tworzy idealną parę z metalem – zwłaszcza w przestrzeniach industrialnych. Miłośnicy wnętrz glamour ze spokojem mogą połączyć antracyt ze złotem oraz akcentami marmurowymi. A jaki kolor drewna pasuje do antracytu? Dobrze zestawiać go z deskami o jasnej barwie, dzięki czemu pomieszczenie nabierze bardziej przytulnego i cieplejszego charakteru.

Kolor antracyt na ścianach – gdzie i w jaki sposób?

Modny, elegancki, spokojny – taki jest antracyt, ale nie można zapominać też o jego mrocznej naturze. Pokrewieństwo z czernią sprawia, że ta ciemna szarość nie odnajdzie się w każdym wnętrzu. Najlepiej sięgać po nią w jasnych, przestronnych pomieszczeniach z dużym dostępem do światła dziennego – pokoje od strony południowej będą tu więc najlepszym wyborem. Antracytem lepiej pomalować jedną ze ścian lub nawet jej część, by nie przytłoczyć i niepotrzebnie nie zaciemnić wnętrza. Dużą popularnością cieszą się dziś również betonowe, surowe ściany w mieszkaniach urządzonych w stylu minimalistycznym lub loftowym.
antracytowa sypialnia
Antracytu na ścianach trzeba unikać w małych i ciemnych pokojach – tam zdecydowanie lepiej sprawdzą się dodatki w kolorze ciemnej szarości, zwłaszcza jeśli umieścimy je na tle dużo jaśniejszych barw.

Antracytowe meble i dodatki – niejedno imię ciemnej szarości

Meble w kolorze antracytu to dobre rozwiązanie w tych wnętrzach, w których zależy nam na zachowaniu jasnych ścian. Trzeba mieć jednak świadomość, że również niewłaściwie dobrane elementy wyposażenia mogą sprawić, że urządzany salon, jadalnia czy sypialnia staną się nieprzyjemnie masywne.
Antracytowe meble powinny być przede wszystkim lekkie. Za przykład mogą posłużyć tu proste regały na książki, przeszklone gablotki czy stoliki o regularnych kształtach. Wybierając tak paradoksalnie wyrazisty kolor, dobrze jest się kierować zasadą, że mniej znaczy lepiej.
Dużą popularnością cieszą się również meble wypoczynkowe w odcieniu antracytu – kanapy, a także wygodne, zamszowe pufy. Jeśli nie chcemy, by antracyt zdominował wnętrze, postawmy na dodatki utrzymane właśnie w tej dostojnej kolorystyce. Żyrandole, lampy czy antracytowe kinkiety to pomysł na oświetlenie nawiązujące stylistyką do przemysłowych przestrzeni.
Eleganckie wnętrza dobrze wzbogacać również tekstyliami w kolorze antracytowym – poduszkami, kocami czy miękkimi dywanami. Ciemną szarość pokochają również miłośnicy pięknie wystylizowanych, nowoczesnych stołów. Metalowe patery, antracytowe sztućce, bieżniki czy świeczniki dodadzą sznytu każdemu posiłkowi.
kanapa z poduszkami
Możliwości stylizowania, jakie daje antracyt, sprawiają, że obok tego wyjątkowego odcienia nie da się przejść obojętnie. Bije od niego niewymuszone dostojeństwo, które sprawdzi się w niemal każdym stylowym wnętrzu.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Anna Mlonka