Data publikacji:

Kolor oliwkowy we wnętrzach. Z czym go łączyć?

Oliwkowa zieleń jest jednym z ciekawszych kolorów, które można wykorzystać w aranżacji wielu pomieszczeń. Dzięki niej odejdzie się od monotonnej bieli i wprowadzi się do wnętrza wyrazisty akcent. Jak wykorzystać kolor oliwkowy w sypialni, kuchni bądź salonie? Z czym go łączyć?
kolor oliwkowy we wnętrzu

Kolor oliwkowy - jak wpływa na samopoczucie?

Oliwkowy odcień zieleni działa uspokajająco i relaksująco. Dzięki niemu koi się zmysły, niweluje się negatywny wpływ stresu i poprawia samopoczucie fizyczne. Kolor oliwkowy pomaga odpoczywać, dlatego warto postawić na niego w sypialni lub salonie. Również w kuchni odcień sprawdzi się znakomicie, zwłaszcza jeśli przełamie się go ciemniejszymi barwami - brązem, grafitem lub czernią.

Jakie kolory pasują do oliwkowego?

Oliwkowy kolor ścian, dywanów, zasłon bądź mebli można łączyć z wieloma barwami. Oliwkowa zieleń i pomarańcz to zestawienie niezwykle energetyczne i radosne. Zastosowanie pierwszej barwy jako bazy i uzupełnienie jej pomarańczowym sprawia, że wnętrze nabiera więcej życia. Takie połączenie szczególnie podoba się nastolatkom, którym zależy na nowoczesnych aranżacjach.

Kolor oliwkowy z bielą prezentuje się naturalnie i bezpiecznie. Jest to dobra baza do większych wariacji kolorystycznych. Oba kolory mogą łączyć się ze sobą w dowolnych proporcjach, występując zarówno w formie dodatków i ozdób, jak i stanowić główny trzon aranżacji. Biel można równie dobrze zastąpić beżem, jednak powinno się uzupełnić taką aranżację o dodatki w wyrazistym odcieniu.

Połączenie oliwkowej zieleni z czerwienią, granatem lub turkusem jest natomiast polecane osobom lubiącym optymistyczne kompozycje kolorystyczne. Dzięki tym barwom tworzy się energetyczne miejsce, w którym łatwo odnaleźć motywację do działania. Podobny efekt uzyska się, gdy postawi się na odważne wnętrze w kolorze oliwkowym uzupełnionym elementami o barwie fuksji.

W klasycznym aranżacjach dobrze wygląda zestawienie koloru oliwkowego z czernią lub kremowym. Takie aranżacje wymagają delikatnego i subtelnego ożywienia, gdyż mogą być nieco przytłaczające i smutne. Jednocześnie zastosowane kolory są ponadczasowe i znakomicie sprawdzają się jako baza do tworzenia efektownych wnętrz.

W jakich wnętrzach wykorzystać kolor oliwkowy?

Kolor oliwkowy jasny lub ciemny można stosować w różnych wnętrzach w zależności od własnych upodobań. Do wyboru ma się co najmniej kilka odcieni tej barwy, dzięki czemu znajdzie się dokładnie taką farbę do ścian, materiał lub mebel, o jakim się marzy.

Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest oliwkowy salon. Pokój dzienny w takiej kolorystyce wpływa kojąco na wszystkie zmysły. Można w nim wypocząć po ciężkim dniu w pracy lub zrelaksować się w czasie weekendu przy dobrej książce bądź filmie. W salonie o takiej barwie warto zastosować meble i dodatki z naturalnego drewna. Połączenie ich z oliwkowym odcieniem przywodzi na myśl las, który działa na ludzki umysł odprężająco. Dodatkowo wnętrze salonu stanie się cieplejsze i będzie wprost zapraszać do spędzania w nim czasu.

Kolor oliwkowy w sypialni pomaga spokojnie zasypiać, zwłaszcza jeśli wybierze się jego przygaszone, ciemniejsze odcienie. Ciekawym pomysłem jest umieszczenie oliwkowej barwy na suficie zamiast na ścianach. Nietypowe wykończenie sprawi, że wypoczynek w sypialni będzie jeszcze efektywniejszy, a kolor zadziała wręcz terapeutycznie.

Kuchnia z oliwkowymi akcentami jest pełna naturalności i prostolinijności. Spędzanie czasu na gotowaniu jest o wiele przyjemniejsze. Przyjazna barwa przyciąga do kuchni wszystkich domowników oraz gości, dzięki czemu pomieszczenie zmienia się w prawdziwe serce domu.

Jeśli zastosuje się oliwkowe ściany lub meble w biurze, praca stanie się efektywniejsza. Zielonkawa barwa pomoże pokonać stres i pozytywnie wpłynie na atmosferę pomiędzy pracownikami. Dodatkowo dzięki niej ograniczy się liczbę bodźców utrudniających skupienie się na wykonywanych zadaniach.

Jak stosować oliwkowy kolor w aranżacjach?

Zastosowanie koloru oliwkowego w aranżacjach może przyjąć wiele form. Można zdecydować się zarówno na pomalowanie nim wszystkich ścian, jak i tylko jednej z nich. Oliwka może dominować w przypadku mebli lub dodatków bądź harmonijnie łączyć się z dekoracjami w innych kolorach. Opcje na wykorzystanie koloru są więc niemalże niewyczerpane i dostosowane do oczekiwań wielu osób.

Kolor oliwkowy jako dominujący dobrze prezentuje się jako baza do aranżacji w stylu eko. Wystarczy uzupełnić go o meble z naturalnych materiałów, dekoracje stworzone z surowców z recyclingu, kwiaty i zielone ściany lub obrazy z mchu. W stylu rustykalnym oliwkową barwę ścian można natomiast połączyć ze stołem lub półkami z naturalnego drewna. Warto postawić na drewno z widocznymi słojami, które doskonale wpisuje się w wiejski charakter wnętrza.

W aranżacjach glamour dobrze wygląda ciemny oliwkowy kolor zestawiony z purpurą, turkusem, czernią i grafitem. Zamiast malowania ścian na zielony odcień można zdecydować się na dywan oliwkowy z długim włosiem bądź pufy w tej barwie. Oliwkowe obicia i tkaniny welurowe, matowe i połyskujące są idealną bazą do stworzenia stylowego wnętrza glamour.

Klasyczny salon, gabinet lub jadalnię stworzy się, gdy połączy się oliwkowy z bielą, czernią lub beżem. W takim zestawieniu warto zdecydować się głównie na dodatki w zielonym odcieniu. Mogą to być choćby zasłony oliwkowe, na tle których znakomicie zaprezentują się liczne doniczki z kwiatami.

Kolor oliwkowy - energetyczny, neonowy akcent

W nowoczesnych aranżacjach oraz w stylu high-tech kolor oliwkowy wygląda najlepiej, gdy przyjmuje neonowy, intensywny odcień. Taka barwa dodaje energii całemu wnętrzu i sprawia, że salon, kuchnia lub sypialnia prezentują się naprawdę nietuzinkowo.

Decydując się na neonowy kolor oliwkowy, powinno się pamiętać o umiarze. Jest on ważny, gdyż nadmiar neonowych barw działa negatywnie na samopoczucie. Przesycenie nimi sprawia, że umysł stale jest pobudzany, co przekłada się na rozdrażnienie i ciągłe napięcie. Intensywny, żywy odcień oliwki sprawdza się o wiele lepiej, gdy stanowi jedynie energetyczne akcenty. Można pomalować nim jedną ścianę lub jej część, ułożyć na łóżku oryginalną narzutę bądź zdecydować się na nowoczesne doniczki na kwiaty. Dzięki temu uniknie się przesady i jednocześnie podkreśli się nowoczesny charakter wnętrza.

Oliwkowy kolor w pokoju dziecięcym - czy warto go zastosować?

Pokoje dziecięce dla maluchów często są malowane na kolory nawiązujące do płci. Jeśli preferuje się uniwersalne rozwiązania, można bez przeszkód postawić na kolor oliwkowy w pokoju dziecka. Pomalowanie ścian jasnym odcieniem złamanej zieleni spodoba się i chłopcom, i dziewczynkom. Aranżacja nie będzie nudna i wyróżni się na tle pokoików z białymi lub beżowymi ścianami.

Oliwkowa barwa uspokoi malucha i pomoże mu z radością odkrywać świat. Jasny, delikatny odcień sprawi, że przestrzeń będzie dla niego w pełni przyjazna. Dodatkowo kolor łatwo skomponuje się z różnymi meblami i dekoracjami, co umożliwi zmienianie aranżacji pokoju wraz z wiekiem dziecka.
Autorka: Monika Kocher