Data modyfikacji:

Kolor roku Pantone 2023: Viva Magenta

Werdykt Instytutu Pantone budzi niemałe emocje wśród designerów, artystów, architektów wnętrz, projektantów mody i przedstawicieli branży beauty. Każdy w końcu chce jak najszybciej poznać barwy wyznaczające trendy w kolejnych sezonach. Podczas nowojorskiego tygodnia mody Instytut zaprezentował najmodniejsze odcienie nadchodzącej wiosny oraz lata. Tym razem towarzyszyć będą nam barwy, które przeciwstawiają się postpandemicznej rzeczywistości i niosą ze sobą jeszcze więcej nadziei niż Veri Peri, czyli najmodniejszy odcień 2022 roku. Zobacz najnowsze kolory Pantone – 2023 rok zapowiada się wyjątkowo energetycznie i optymistycznie.
kolor pantone 2023

Instytut Pantone – 2023 kolejnym rokiem trendów

Instytut prężnie działa od niemal 40 lat i powstał jako część przedsiębiorstwa Pantone, które zajmuje się projektowaniem rozwiązań poligraficznych i dostarczaniem profesjonalnych systemów kolorystycznych. Wokół Instytutu skupieni są specjaliści analizujący trendy w świecie barw.

Trzeba pamiętać, że eksperci – nim wybiorą wiodące kolory – przeprowadzają dogłębne badania pozwalające wybrać odcienie, które najpełniej odzwierciedlają społeczne nastroje i obowiązujące trendy. Członkowie Instytutu przyglądają się modzie, sztuce czy nawet wydarzeniom polityczno-ekonomicznym. Tylko tak szczegółowe rozeznanie pozwoli wybrać barwy idealnie wpisujące się w charakter danego momentu dziejowego.

Instytut każdego roku wybiera jeden najważniejszy kolor. W 2022 roku okrzyknięto nim Veri Peri, czyli dynamiczny błękit wzbogacony fioletowo-czerwonymi tonami. Odcień łagodny i niosący nadzieję na nowe, lepsze jutro. Oprócz tego eksperci prezentują również sezonowe zestawienia kolorystyczne, które stanowią jasny wyznacznik tego, co zdominuje wybiegi, lifestyle czy też rynek wnętrzarski.
Co wyróżnia kolory Pantone 2023 roku? Podnoszenie się świata po pandemii i chęć czerpania z życia pełnymi garściami. Instytut na sezon wiosenno-letni wybrał 10 głównych, intensywnych, kontrastujących ze sobą barw oraz 5 pasteli zaliczanych do nowej klasyki.

Kolory Pantone 2023 – jakie barwy zdominują wiosnę i lato?

Dyrektor wykonawcza Pantone Color Institute podczas prezentacji odcieni sezonu wiosna-lato 2023 podała w uzasadnieniu, że barwy te wyznaczają początek nowej ery, w którą wchodzimy.

Towarzyszy temu zaproszenie do figlarnej zabawy i celebracji rzeczywistości. Jest odważnie, soczyście i wyraziście. Gama opiera się na zestawieniu kontrastujących odcieni nawiązujących do natury.

Najmodniejszym kolorem roku 2023 jest Viva Magenta, czyli intensywny róż, który wibruje energią i wigorem. Wśród pozostałych najmodniejszych barw sezonu nie mogło zabraknąć ognistej czerwieni (Fiery Red), buraczanego różu (Beetroot Purple), soczystej mandarynki (Tangelo), słodkiej brzoskwini (Peach Pink) i żółcieni, która niesie ze sobą obietnicę nieposkromionej, dziecięcej radości (Empire). Obok tych kolorów Pantone 2023 w pierwszej dziesiątce znalazły się również romantyczna róża (Crystal Rose), zdrowej oraz egzotycznej zieleni (Classic Green i Love Bird), kojący niebieski (Blue Perennial) oraz delikatna błękitna szarość (Summer Song).

Dzięki kolorom Pantone 2023 każdy powinien znaleźć takie barwy, które pozwolą na idealne podkreślenie osobowości i złożonej natury – również we wnętrzach.

A co z odcieniami nowej klasyki? Znalazły się wśród nich pastele idealnie łączące się ze sobą. To zestawienie tworzą kolory takie jak wodnisty Skylight, marzycielski Gray Liliac, apetyczny Vanilla Cream, pachnący zielenią Leek Green oraz ciepły Macchiato.
Kolory Pantone 2023 w sezonie wiosna-lata mają tchnąć w nas energie, pobudzić i zaprosić do beztroskiego wyrażania siebie. Od całej kolekcji bije optymizm i miejmy nadzieję, że ta pozytywna energia, którą przepowiada Instytut, nie jest tylko wróżbą, lecz realną zapowiedzią nowego, lepszego roku!
Źródło: https://www.pantone.com/color-of-the-year/2023

Zdjęcie: Envato elements

Autor: Anna Mlonka