Data publikacji:

Kolor śliwkowy – z czym łączyć?

Kolor śliwkowy to przeważnie synonim wnętrz w stylu glamour, jednak coraz więcej osób decyduje się na przemycenie go do przestrzeni nowoczesnych, a nawet minimalistycznych. Szczególnie w tych ostatnich, ze względu na brak dodatkowych ozdób, sztukaterii czy nietuzinkowych konstrukcji mebli, to właśnie kolor oraz sposób jego łączenia z innymi barwami wysuwa się w kompozycji na pierwszy plan. Jeśli chcesz stworzyć przytulne, nastrojowe wnętrze o spokojnym wyrazie, wybierz kolor śliwkowy. Z czym go łączyć? Tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu!
kolor śliwkowy

Gdzie sprawdza się najlepiej śliwkowy kolor?

Śliwkowy kolor sprawdza się najlepiej we wnętrzach w stylu glamour, gdzie doskonale łączy się z metalicznymi dodatkami, kryształkami i wszechobecnym blichtrem. Będzie świetnie wyglądał również w pokojach nowoczesnych lub urządzonych w stylu boho jungle, ze względu na perfekcyjne współgranie z zielenią roślin. Śliwkowy można wykorzystywać właściwie w dowolnych przestrzeniach – będzie dobrze prezentował się w salonach, sypialniach, przedpokojach, jadalniach, kuchniach, pokojach dziecięcych, a nawet łazienkach. Coraz częściej zobaczyć go można również w hotelowych lobby, restauracjach i kawiarniach.

Kolor śliwkowy – z czym łączyć?

Śliwkowy w standardowych propozycjach najlepiej łączy się z różnymi odcieniami szarości, w szczególności tymi jasnymi. Oprócz tego doskonale prezentuje się z bielą, możliwie jak najjaśniejszymi meblami drewnianymi, grafitem, antracytem, czernią czy butelkową zielenią. Świetnie będzie wyglądał połączony z pastelowymi fioletami, takimi jak lawendowy, wrzosowy, lub opcjonalnie – pudrowy róż. Paletą, z którą śliwkowy kolor dobrze współgra, są również odcienie kremowe, écru czy bardzo jasne beże. Najodważniejsi mogą zdecydować się na połączenie go z energetyzującym odcieniem intensywnej limonki.

Śliwkowy kolor w salonie

Wybór mebli obitych śliwkowym zamszem wszystkim będzie kojarzył się z luksusem. Z powodzeniem można zatem zdecydować się na taką kanapę, pikowane pufy, narożniki czy leżanki do salonu. Żeby taki zestaw mebli dobrze komponował się z resztą pomieszczenia, warto zdecydować się na śliwkowe zasłony lub dodatki, takie jak świeczki lub bieżniki. W salonach śliwkowy najlepiej łączy się z jasnymi lub średnimi odcieniami szarości. Gdybyśmy połączyli głęboki fiolet z antracytem, wnętrze mogłoby być zbyt ciemne do wykonywania niektórych codziennych czynności.
Kolor śliwkowy – z czym łączyć go, kiedy chcemy stworzyć nietuzinkowe wnętrze? Z innymi odcieniami fioletu! Na kanapie z powodzeniem można ułożyć poduszki w tym odcieniu, wymieszane z innymi, takimi jak lawendowy, wrzosowy lub fiołkowy. Dokładnie to samo można zrobić z pozostałymi dodatkami we wnętrzu. Całość świetnie dopełni biel, szary oraz bardzo chłodne odcienie beżu na zasłonach, dekoracjach i zastawie ułożonej na stolikach kawowych.

Jak przemycić kolor śliwkowy do sypialni?

Fiolet kojarzy się ze zmysłowością i delikatną tajemniczością, zatem nada każdej sypialni spokojny oraz nastrojowy klimat. Jest to barwa, która umożliwi skuteczne wypoczywanie, a także ułatwi zasypianie, dzięki temu, że nie odbija światła tak mocno jak przykładowo biel. Jeśli chcemy urządzić ciemniejsze pomieszczenie, służące odpoczynkowi, można zdecydować się na połączenie koloru śliwkowego z odcieniem głębokiej, butelkowej zieleni lub antracytem. Takie połączenia bardzo często dla rozjaśnienia wnętrza uzupełnia się doniczkami, stolikami nocnymi i lampkami z metalicznymi akcentami w kolorze różowego i żółtego złota czy srebra. Całość może dopełnić kryształowy żyrandol.
W sytuacji, w której chcemy stworzyć jasną sypialnię, a kolor śliwkowy potraktować jedynie jako akcent, zdecydujmy się na zasłony, narzutę na łóżko i poduszki w tym odcieniu. Jeśli wciąż będzie nam mało, do tego można stworzyć niewielką toaletkę w postaci lustra i półki zawieszonych na ścianie, a przy nich ustawić śliwkowy, pikowany puf o kształcie prostopadłościanu.

Czy kolor śliwkowy nadaje się do pokoju dziecięcego?

Kolor śliwkowy wbrew pozorom nie tak trudno ograć również w pokojach dziecięcych i młodzieżowych, pod warunkiem, że dziecko lubi ten kolor. Ponieważ jednak przestrzeń młodego człowieka służy nie tylko do wypoczynku, ale również do zabawy, pracy i nauki, powinno znaleźć się z niej odpowiednio dużo światła. W tym przypadku zatem śliwkowy będziemy łączyć z bielą lub bardzo jasnym odcieniem szarego.
Dobrze sprawdzi się również jasnobrązowe drewno. Jeśli chcemy postawić na ściany w tym kolorze, pomalujmy tylko jedną z nich, natomiast pozostałe lepiej będzie pokryć jaśniejszym odcieniem. Wcale nie musi to być biały – być może strzałem w dziesiątkę okaże się lawendowy, pudrowy róż, miętowy czy jasny szary. Z całością doskonale połączą się uniwersalne białe meble.

Śliwkowy kolor w ekstrawaganckiej łazience

W fiolecie można utrzymać również łazienkę, malując ściany odpowiednią farbą lub dobierając śliwkowe płytki. Alternatywnie dobrym pomysłem będzie wybór frontów w tym kolorze. Śliwkowy świetnie połączy się z białą ceramiką łazienkową, która rozjaśni pomieszczenie. Najodważniejsi, którzy chcieliby mieć łazienkę w stylu glamour lub nowoczesnym, mogą dopasować do nich czarne lub miedziane baterie łazienkowe i obudowę prysznica. W tym przypadku warto rozważyć prysznic walk-in, który nie pomniejszy optycznie pomieszczenia. W łazience utrzymanej w takich barwach powinno znaleźć się okno zasłonięte stylowymi żaluzjami lub dużo oświetlenia – zarówno sufitowego, jak i punktowego. Można skusić się także na taśmy LED, które podkreślą piękny, śliwkowy odcień.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!