Data publikacji:

Kolor szałwiowy we wnętrzach: inspiracje

Kolor szałwiowy szybko stał się jednym z największych trendów wnętrzarskich ostatnich lat. To delikatny odcień zieleni, który od razu kojarzy się z harmonią i spokojem. Bez trudu możemy wpleść go w większość aranżacji, ponieważ łatwo łączy się z dużą ilością barw. Możemy urządzić z nim wnętrza w stylu glamour, modern classic, nowoczesnym czy skandynawskim. Poznaj nasze inspiracje dotyczące poszczególnych pomieszczeń z wykorzystaniem tego koloru!
kolor szałwiowy we wnętrzach

Z czym łączyć kolor szałwiowy?

Kolor szałwiowy świetnie prezentuje się w kilku różnych wariacjach. Możemy połączyć go z:
  • pastelowymi dodatkami – w delikatnych odcieniach fioletu, pudrowego różu czy niebieskiego;
  • całą paletą beży i brązów – istotne jest jedynie to, by wszystkie kolory były w jednej temperaturze, czyli ciepłe lub zimne;
  • intensywnymi kolorami – takimi jak butelkowa zieleń, głęboki fiolet, granat, a nawet czerń. Wówczas szałwiowy stanowi dla nich idealne tło;
  • kolorami ziemi – czyli całym zestawem barw, łączącym odcienie zieleni i brązów, a czasami również szarości i beży.
  • Kolor szałwiowy jest tak uniwersalny, że bez problemów stworzymy z nim najróżniejsze aranżacje. Niewiele jest takich kolorów, które można zastosować jednocześnie w stylu modern classic, nowoczesnym i glamour!

    Kolor szałwiowy – salon nowoczesny

    Kolor szałwiowy w salonie to szansa na stworzenie przyjaznej w odbiorze aranżacji, w której bez przeszkód będzie można pracować i odpoczywać. Podstawą w salonie będą odpowiednie zasłony. Kolor szałwiowy na przesłonach okiennych to doskonały pomysł, który łatwo będzie zestawić z szałwiowym dywanikiem koło sofy. Kanapa lub łóżko mogą być w odcieniu butelkowej zieleni, a żeby całość kompozycji urozmaicić jeszcze bardziej, można zdecydować się na czarne, metalowe, geometryczne dodatki, które są obecnie w modzie. Całość uzupełnij meblami z jasnego drewna i pufami powleczonymi sznurkiem jutowym. W ten sposób stworzysz nowoczesny salon, od którego trudno będzie oderwać wzrok.

    Kolor szałwiowy w sypialni minimalistycznej

    Sypialnia jest miejscem, w którym chcemy spędzać spokojnie czas. W większości przypadków nie sprawdzają się w niej zatem krzykliwe kolory czy zbyt duża liczba dodatków. Świetnym pomysłem na ograniczenie wrażenia przebodźcowania, które towarzyszy wielu osobom cierpiącym na zbyt małą ilość czasu, będzie urządzenie jej w kolorze szałwiowym połączonym z delikatnym, jasnym odcieniem szarości.
    Żeby uzyskać taki efekt, pomaluj ściany w sypialni na kolor szałwiowy i dobierz do nich niewielkie, dekoracyjne poduszki w tym samym odcieniu. Zasłony i narzuta na łóżko mogą być w odcieniu szarości z geometrycznymi wzorami np. w kolorze białym lub czarnym. Całość dopełnij wiklinowymi doniczkami i rozłożystymi roślinami.
    Dla osób, które jednak preferują klasykę, sprawdzi się również kompozycja z białymi ścianami. Wówczas na kolor szałwiowy można pomalować jedną ścianę lub całkowicie zrezygnować z farb w tym odcieniu i skoncentrować się na wprowadzaniu go do pomieszczenia przy pomocy dodatków. Dobierzmy zatem szałwiową narzutę na łóżko i zasłony, a do tego szare poduszki i czarne lub drewniane ramki na zdjęcia.

    Kolor szałwiowy w kuchni skandynawskiej

    Podstawą w kuchni będzie dobrej jakości, odporna farba. Kolor szałwiowy można zatem wprowadzić na ściany i wówczas zdecydować się na kremowe, mocno połyskliwe fronty oraz grafitowy blat. Do tego odrobina czerni w postaci kinkietów i aranżacja będzie gotowa. Alternatywnie zdecydować się można na beżowe, szare lub kremowe ściany w kuchni i zestawić je z szałwiowymi frontami, które mogą być wykonane z drewna lub z PCV. Jeśli jesteśmy wielbicielami natury, do takiego wnętrza z powodzeniem można dodawać elementy wykonane z jasnych odcieni drewna lub kamienie naturalne, takie jak granit czy marmur. Uzupełnieniem każdego wnętrza z kolorem szałwiowym powinny być rośliny.

    Kolor szałwiowy w pokoju młodzieżowym

    Także w pokoju młodzieżowym kolor szałwiowy może okazać się idealnym wyborem. Bez problemów można połączyć go z łóżkiem i fotelem obrotowym obitym ekoskórą, a także puszystymi poduszkami typu „włochacz”. Całość świetnie uzupełni sztuczny dywanik w odcieniu kremowym z długim, białym włosiem i pleciony koc skandynawski. Do tego jeszcze tylko oprawione w antyramy plakaty nawiązujące do natury, przedstawiające np. jelenia czy inne zwierzęta leśne. W dziewczęcych wariantach wystroju ekoskórę można zamienić na zamsz w kolorze pudrowego różu lub w odcieniu łososiowym.

    Dodatki w kolorze szałwiowym

    Nie każdy musi od razu być wielkim fanem szałwiowego, dlatego zrozumiałe jest to, że nie wszyscy chcą decydować się na wykonanie ścian, płytek czy frontów w tym odcieniu. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się dodatki w kolorze szałwiowym. Będą dobrym wyjściem też w sytuacji, w której mamy już urządzone wnętrze, ale chcemy wprowadzić do niego nieco świeżości niewielkim kosztem. Na jakie akcesoria w kolorze szałwiowym można się zdecydować?
  • Zestaw łazienkowy – w postaci szczotki, kubeczków na szczoteczki do zębów, mydelniczki, dozownika na mydło i kosza na śmieci.
  • Krzesła, bieżniki na stół, doniczki, taca ozdobna, wazon na kwiaty czy świece zapachowe.
  • Poduszki na sofę czy fotele lub łóżko tapicerowane, zasłony i niewielki dywanik.
  • Narzuta na łóżko, miękkie pufy, ławeczki Chesterfield czy ceramika na stół.
  • Szczególną popularnością cieszą się obecnie poduszki z aksamitu, okrągłe fotele na nóżkach czy dekoracje ścienne. Jeśli postawisz na te ostatnie, pamiętaj, że kluczowe są wysokiej jakości wydruki i ich staranne oprawienie.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Patrycja Wojas
    Patrycja Wojas

    Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!