Data modyfikacji:

Kolor szmaragdowy we wnętrzach: z czym go połączyć?

Szlachetny, radosny, kojarzący się z naturą – oto właśnie kolor szmaragdowy. Niegdyś zarezerwowany wyłącznie dla wyższych sfer głęboki odcień zieleni może dodać twojemu mieszkaniu niesamowitego klimatu. Sprawdź, z czym łączyć szmaragd, by wydobyć jego niesamowity potencjał w aranżacji wnętrza.
Kolor szmaragdowy

Kolor szmaragdowy – jak wygląda?

Szmaragdowy to ciemny odcień koloru zielonego z domieszką błękitu. Jest jaśniejszy od zieleni butelkowej, jednak również nasycony i świetlisty. W dawnych czasach kojarzony był przede wszystkim z szatami królewskimi ze względu na nawiązanie do koloru szlachetnego kamienia – szmaragdu.
W XIX wieku kolor szmaragdowy był szczególnie popularny w modzie, sztuce i aranżacji wnętrz. W ramach ciekawostki dodamy, że wówczas, by uzyskać barwnik w kolorze szmaragdowym, wykorzystywano toksyczny arszenik. Przez to osoby, które miały częsty kontakt z ubraniami i przedmiotami w odcieniu ciemnozielonym, nierzadko podupadały na zdrowiu. Oczywiście, współczesne farby szmaragdowe są produkowane w całkiem innej technologii, są bezpieczne dla zdrowia, a także odpowiednie dla alergików.
Kolor szmaragdowy ma wyjątkowe znaczenie – oprócz nawiązania do drogocennych kamieni, kojarzy się z witalnością natury. Ponadto psychologowie podkreślają, że otaczanie się odcieniami zieleni pozytywnie wpływa na kreatywność oraz samopoczucie.

Kolor szmaragdowy – z czym łączyć?

Kolor szmaragdowy we wnętrzach jest szalenie popularny już od wielu sezonów. Na piedestale trendów pojawił się wraz z modą na klimat boho, który obfituje w barwy zaczerpnięte wprost z natury. Szybko zauważono, że szlachetna barwa sprawdza się w pomieszczeniach urządzonych w innych stylach.

Kolor szmaragdowy i barwy neutralne

Najbezpieczniejszą opcją jest połączenie koloru szmaragdowego oraz barw neutralnych – bieli, beżu czy szarości. Będą one znakomitą bazą, na tle której ciemna zieleń będzie się znakomicie odznaczać. Jasnoszare ściany i meble w kolorze szmaragdowym dadzą efekt świeżości i optymizmu.

Szmaragd i szlachetne złoto

Jako kolor królewski, szmaragd doskonale komponuje się z tym, co błyszczące. Jeśli preferujesz wnętrza w stylu glamour, śmiało połącz go ze złotem. Przykładem na ciekawe wprowadzenie szmaragdu do luksusowego wnętrza jest połączenie zielonych ścian z bogato zdobioną fototapetą. Nie przepadasz za złotem? Zamień ją na srebro lub subtelny odcień szampański.

Kolor szmaragdowy i pastele

Intensywna zieleń i pastele? To może się udać! Mocny charakter szmaragdu doskonale zrównoważysz dzięki lekkim rozbielonym barwom: pudrowemu różowi, liliowemu fioletowi czy błękicie baby blue. Takie zestawienia doskonale sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach.

Szmaragd i inne odcienie zieleni

Szmaragdowy świetnie pasuje także do innych odcieni koloru zielonego – butelkowej zieleni, pistacji, zieleni morskiej. Jeśli przepadasz za świeżymi kolorami, nie bój się wnętrzarskich total looków. W zielonej przestrzeni można doskonale wypocząć.

Farba szmaragdowa – jaką wybrać?

  • Poszukując farby w kolorze szmaragdowym, ustal, jakiego rodzaju wykończenia poszukujesz. Na rynku znajdziesz farby o wykończeniu satynowym lub matowym. Satynowy szmaragd zapewni ci bardziej strojny rezultat.
  • Kolejnym kryterium jest rodzaj preparatu. Warto rozważyć zakup farby lateksowej, która optycznie wygładza i wyrównuje ściany i sufity. Tak charakterystyczny kolor jak szmaragdowy może podkreślać wszelkie niedoskonałości, dlatego też wymaga nienagannego przygotowania podłoża.
  • Farba o właściwościach antyalergicznych sprawdzi się nie tylko w domach osób uczulonych. Tego typu emulsje nie mają nieprzyjemnego zapachu, dlatego przebywanie w świeżo pomalowanym pomieszczeniu nie będzie wywoływać dyskomfortu.
  • Jeśli szukasz farby szmaragdowej do kuchni, zwróć uwagę, by była odporna na zabrudzenia oraz ścieranie.
  • Jak wykorzystać kolor szmaragdowy w salonie?

    Oczywiście, malowanie ścian na kolor szmaragdowy to nie jedyny sposób, by skorzystać z jego uroku. Jeśli chcesz udekorować nim swój salon, możesz postawić na szmaragd w detalach.
  • Szmaragdowa szafa lub komoda w neutralnie urządzonym salonie sprawi, że przestrzeń wyda się żywsza i bardziej energetyczna.
  • Bieżnik lub obrus w kolorze szmaragdu stworzy świeżą aranżację stołu lub stolika kawowego, świetnie komponując się z bogato zdobioną zastawą.
  • A może szmaragd na kanapie? Dekoracyjne poduszki cushion o velvetowym wykończeniu wprowadzą do twojego salonu bardzo przytulny klimat.
  • Sypialnia w kolorze szmaragdowym

    Marzysz o szmaragdzie w sypialni? Wprowadź go do niej dzięki pięknym dodatkom!
  • Pościel w kolorze szmaragdowym okaże się świetną dekoracją łóżka – zwłaszcza jeśli zdecydujesz się ją połączyć z narzutą w dopasowanym odcieniu. Aranżację możesz uzupełnić dekoracyjnymi poduszkami.
  • W sypialni warto pokusić się także o szmaragdowy, puszysty dywanik, kojarzący się ze świeżym, wiosennym trawnikiem.
  • Myślisz o czymś bardziej minimalistycznym? Szmaragdowo-złote ramki na zdjęcia zapewnią twojej sypialni bardzo elegancki sznyt.
  • Kolor szmaragdowy – podsumowanie

    Kolor szmaragdowy to wyjątkowy odcień zieleni, który doskonale sprawdza się w wielu połączeniach. Można zestawić go zarówno z neutralnymi barwami, jak i szlachetnymi kolorami w połysku bądź lekkimi pastelami. W każdym z połączeń szmaragd doda wnętrzu głębi i charakteru.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Joanna Plech