Data publikacji:

Jakie wybrać kominki wentylacyjne do papy?

Coraz więcej osób decyduje się na budowę własnego domu, jednak często ilość elementów niezbędnych do zbudowania bezpiecznego budynku sprawia, że nawet najwięksi miłośnicy remontów mają problem z podjęciem odpowiedniej decyzji. Budowa lub generalny remont domu wiąże się z niezliczoną ilością podjętych decyzji, trudnych wyborów oraz kompromisów. Często wybór niektórych elementów wyposażenia domu jest bardzo trudny, ponieważ wiele osób nie jest zaznajomionych z technicznymi aspektami budowy oraz wymogami odnoszącymi się do różnych elementów wyposażenia domu.
jaki kominek do papy wybrać
Trudność w podjęciu decyzji można napotkać na różnych etapach budowy, jednak wiele osób największy problem ma z wyborem odpowiedniego kominka wentylacyjnego do papy. Komin wielu osobom kojarzy się jedynie z ogrzewaniem i piecem, jednak prawdą jest, że na dachu domu znaleźć można także komin wentylacyjny.
Czym właściwie jest kominek wentylacyjny? Co odróżnia go od kominka odpowietrzającego oraz jaki kominek wentylacyjny do papy wybrać? Odpowiedzi na te oraz na wiele innych pytań znaleźć można w treści poniższego artykułu.

Dlaczego tak ważna jest dobra wentylacja do papy?

Aby odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak ważna jest odpowiednia wentylacja papy oraz jaki kominek wentylacyjny do papy wybrać, należy wiedzieć, czym właściwie jest papa na dach.
Papa to bardzo popularny materiał, który wykorzystuje się do krycia i izolacji dachów. Papy można podzielić na dwa podstawowe rodzaje: papy podkładowe oraz papy wierzchniego krycia. Papy podkładowe są przeznaczone do umieszczenia w spodnich warstwach wielowarstwowego pokrycia dachu, dlatego aplikuje się je pod dachówki, blachodachówki lub gonty bitumiczne. Coraz częściej papy podkładowe są wykorzystywane do tworzenia dachów zielonych. Z kolei papy wierzchniego krycia stosuje się jako pokrycie dachowe w przypadku dachów płaskich. 
Papa na dachu, aby dobrze spełniała swoją rolę, musi mieć zapewnioną odpowiednią wentylację. W przypadku wadliwej lub niewystarczającej wentylacji, na powierzchni papy dachowej mogą powstawać pofałdowania i pęcherze, a to z kolei prowadzi do trwałego uszkodzenia pokrycia dachowego.

Rodzaje kominków dachowych

Obecnie na rynku znaleźć można dwa podstawowe rodzaje kominków dachowych: kominki wentylacyjne oraz kominki odpowietrzające. Czym różnią się oba typy kominków?
Kominek wentylacyjny, tak jak wskazuje jego nazwa, służy do zapewnienia odpowiedniego poziomu wentylacji w pomieszczeniu, dlatego jest uznany za jeden z najważniejszych elementów w konstrukcji domu. Chociaż nazwa kominka wentylacyjnego nieodłącznie kojarzy się z ogrzewaniem, to wbrew pozorom kominek wentylacyjny z systemem ogrzewania ma niewiele wspólnego.
Kominek wentylacyjny, chociaż montowany jest na dachu, nie służy do spalania drewna, węgla lub innego opału. Dobrze zamontowany kominek wentylacyjny sprawia, że w domu nie gromadzi i nie zatrzymuje się wilgoć oraz para wodna, a to sprawia, że codzienne funkcjonowanie w domu jest komfortowe dla wszystkich domowników. Działanie całego systemu wentylacyjnego opiera się o przeprowadzone przez połać na dachu kanały wentylacyjne.
W każdym domu powstaje wilgoć, dlatego skuteczny system odprowadzania jej nadmiaru jest niezwykle ważny zarówno dla mieszkańców, jak i dla konstrukcji budynku. Nagromadzona wewnątrz budynku wilgoć osadza się na ścianach oraz przedmiotach użytku codziennego, a dodatkowo sprawia, że przybywanie w pomieszczeniach o zbyt dużej wilgoci dla wielu osób nie jest przyjemne.
Kominek odpowietrzający z kolei jest odpowiedzialny za utrzymanie właściwej pracy instalacji kanalizacyjnej. Działanie instalacji kanalizacyjnej w większości przypadków opiera się na grawitacji, dlatego odpływ nagromadzonych ścieków do zbiornika zewnętrznego działa pod wpływem własnego ciężaru. W rurach, którymi spływają ścieki, musi panować odpowiednie ciśnienie, ponieważ tylko wtedy można liczyć na swobodną pracę całego systemu. Za odpowiednie ciśnienie w rurach odpowiada właśnie kominek odpowietrzający, który znajduje się na końcu pionu kanalizacyjnego.

Kominek wentylacyjny a pokrycie dachowe. Jaki kominek wentylacyjny do papy?

Wybór odpowiedniego kominka wentylacyjnego powinien być dopasowany do pokrycia, jakie jest lub będzie na dachu budynku. Rodzaj pokrycia dachowego ma kluczowe znaczenie podczas wybierania kominka wentylacyjnego, ponieważ inny model kominka należy dopasować do dachu pokrytego blachą trapezową, inny do dachu PCV i jeszcze inny kominek do papy.
Zatem, jaki kominek wentylacyjny do papy wybrać? Najlepszym wyborem dla dachu płaskiego pokrytego papą termozgrzewalną jest kominek ze zdejmowanym daszkiem. Specjaliści zalecają, aby jeden kominek wentylacyjny przypadał na około 40–60 m2 powierzchni dachu.

Kominki wentylacyjne do papy – montaż

Wbrew pozorom, montaż kominków wentylacyjnych do papy nie jest tak trudny, jak początkowo może się wydawać. W większości przypadków kominek wentylacyjny do papy ma zdejmowany daszek, co znacząco ułatwia całą instalację. Dodatkowo rozeta kominka, która zazwyczaj dołączona jest do zestawu, niweluje ryzyko przedostania się deszczu lub innych zanieczyszczeń pod papę.
Aby montaż kominka wentylacyjnego do papy przebiegł prawidłowo, należy zastosować kilka ważnych kroków. Po pierwsze, warto zadbać o to, aby w pokryciu dachowym wyciąć lub wywiercić dziurę o średnicy rury kominka wentylacyjnego, w tym przypadku warstwa papy powinna być wycięta aż do betonu.
Następnym krokiem jest nałożenie płaskiej części kominka na dach w taki sposób, aby zapewnić idealną szczelność. Stawianie kominka powinno przebiegać wzdłuż osi wyciętego otworu. W przypadku pokryć papowych konieczne jest wycięcie kwadratowego otworu, który umożliwi przełożenie rury. Wycięty kawałek papy należy w całości pokryć odpowiednią zaprawą, a następnie nałożyć na rurę kominka i mocno docisnąć.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!