Data modyfikacji:

Komoda w stylu skandynawskim – inspiracje


Komoda – mebel popularny i uniwersalny. Na przestrzeni wieków prawie się nie zmienił – wciąż ma co najmniej trzy szuflady, nóżki i prostokątny kształt. Komoda w stylu skandynawskim króluje aktualnie w naszych wnętrzach. Jest powszechna i lubiana, choć ma wiele postaci. Sprawdź, który model wybierzesz do swojego wnętrza.
komoda
Styl skandynawski jest bardzo lubiany właściwie przez wszystkie osoby urządzające swoje nowe mieszkania lub odświeżające te stare. Jest tak być może za sprawą przyjaznej kolorystyki – w stylu skandynawskim dominują jasne barwy i ciepłe oświetlenie. W krajach dalekiej Północy ciągle brakuje światła słonecznego, a dzień jest krótki, zwłaszcza jesienią i zimą, dlatego mieszkańcy decydują się właśnie na lekkie i jasno urządzone wnętrza, ponieważ to właśnie w domach spędzają większość czasu, tu też toczy się życie rodzinne i towarzyskie.

Scandi sprawdza się zarówno w małych mieszkaniach w bloku, w których nie ma zbyt dużo światła, w podmiejskich segmentach z parterem, w których bywa ciemno, pomimo dużych okien wyjściowych, prowadzących do ogródka, ponieważ słońce zasłaniają tu balkony z górnego piętra, ale też w domach i przestronnych rezydencjach oraz kamienicach z wysokimi pomieszczeniami. Styl skandynawski jest bardzo uniwersalny i przyjazny człowiekowi. Stawia na naturalne materiały – drewno, kamień, lniane, wełniane, jutowe i bawełniane tkaniny. W pomieszczeniach króluje wygoda, swoboda, artystyczny duch, dużo miejsca mają też rośliny doniczkowe, które pełnią istotną funkcję wystroju wnętrza. Ważne jest, by wnętrze było jasne, ciepłe i przytulne i choć scandi stawia na minimalizm, to często efekt końcowy może dawać wrażenie nagromadzenia przedmiotów. Podłoga z jasnego drewna ociepla wnętrza, jasne – najczęściej białe – ściany rozświetlają przestrzeń, a ten zestaw razem tworzy solidną bazę do urządzenia komfortowego wnętrza.

Komoda skandynawska – najpiękniejsza z drewna


To właśnie piękne drewno będzie stanowiło podstawę i główną konstrukcję w meblach we wnętrzu urządzonym w skandynawskim stylu, dlatego komody te opierają się na drewnianej bazie. Meble skandynawskie mają zazwyczaj lekką konstrukcję, ponieważ osadzone są na skrzyniowej bryle, postawionej na zwężających się, prostokątnych i skośnych nóżkach. Klasyczna bryła i wąskie długie nóżki z drewna często są zaokrąglane bądź krawędziowane. Reszta komody – fronty i blat, zazwyczaj utrzymana jest w jasnych barwach.

Oferta mebli w stylu skandynawskim jest bardzo bogata. Meble Wójcik, Elior czy Beliani będą pięknym i praktycznym elementem wystroju przedpokoju czy salonu.

Więcej niż jedna komoda


Skandynawowie nie lubią mieć zbyt wielu rzeczy i nie gromadzą ich, bo „może kiedyś się przydadzą”. A to, co mają, lubią chować, dlatego komoda w stylu skandynawskim jest jednym z ich ulubionych mebli. W każdym domu znajdzie się co najmniej kilka komód, a każda z nich pełni inną funkcję. Jedna służąca jako bieliźniarka i wystawa zdjęć rodzinnych, inna jako szafka pod telewizor, sąsiadująca z nią jako kwietnik lub półka na książki, jeszcze jedna znajdzie swoje miejsce w łazience lub przedpokoju. Wszystkie mogą być takie same lub utrzymane w podobnym stylu, np. same białe komody, ale możesz też wybrać każdą z innego zestawu – każda komoda w stylu skandynawskim zawsze będzie dobrze wyglądała wśród innych elementów z tego stylu – wygodny fotel uszak, miękka, niezbyt duża kanapa (także może być na nóżkach), puszyste lub jutowe dywaniki na podłodze i zieleń razem stworzą przytulny klimat.

Prostota przede wszystkim


Komoda w stylu skandynawskim jest prosta, funkcjonalna, a jej obsługa niemal intuicyjna – o ile można w ogóle mówić o „obsłudze” komody. Zazwyczaj ma kilka dużych szuflad lub front podzielony jest na kwadraty, które mają cichy system otwierania. Połączenie jasnego przodu i blatu z drewnianą ramą i nóżkami tworzy harmonijną kompozycję. Komoda skandynawska ma dużo miejsca do przechowywania, sama jednocześnie jest zaprojektowana tak, że nie zajmuje dużo przestrzeni. To poszukiwana w meblach cecha, zwłaszcza tych, które będą zdobiły małe mieszkania.

Komoda skandynawska nie tylko we wnętrzu scandi


Komoda w skandynawskim stylu to mebel na tyle uniwersalny, że pasuje również do wnętrz o innym charakterze. Ładnie będzie wyglądać w nowoczesnych mieszkaniach, w których króluje absolutny minimalizm, szarość i błyszczące, metalowe powierzchnie szafek kuchni otwartej na salon. Ale też wpisze się w wygodę mieszkań studenckich, kawalerskich, dziecięcych pokoików i sypialni.
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.