Data publikacji:

Kordylina – pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje

Kordylina to popularna roślina doniczkowa o żywym ubarwieniu dekoracyjnych liści. Przez swoje rozmiary i wygląd przypominający nieco palmę jest chętnie wybierana jako ozdoba do domowych wnętrz, biur, restauracji czy hoteli. Kordylina ma wiele rodzajów, z których część jest trudno dostępna, co nadaje im nutę ekskluzywności. W dalszej części tekstu znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące kordyliny, jej pielęgnacji, zasad uprawy oraz wymagań.
Kordylina

Kordylina – rodzaje

Pod nazwą kordylina (cordyline) kryje się 15 gatunków roślin. W naturalnych warunkach występują one między innymi w Nowej Zelandii, Australii, południowo-wschodniej Azji czy Ameryce Południowej. Kordylina w różnych rodzajach osiąga tam nawet 15 metrów wysokości, podczas gdy w uprawie doniczkowej może wyrosnąć na maksymalnie 2 metry.
W sklepach z egzotycznymi roślinami najczęściej spotyka się trzy gatunki kordyliny:
  • odmianę australijską (cordyline australis),
  • krzewistą bądź paciorecznikolistną (cordyline terminalis, syn. C. fruticosa),
  • kordylinę wyprostowaną (cordyline stricta) – choć zdecydowanie rzadziej niż dwa powyższe typy.
Kordylina australijska może sięgać nawet 2 metrów, a charakteryzuje się długimi (nawet na 100 cm), cienkimi liśćmi o ostrych zakończeniach. Ich kolor, w zależności od odmiany, może być zielony lub bordowy. Pojawiają się na szczycie małego pnia, wyginając się w kształt fontanny.
Jakie są najpopularniejsze odmiany kordyliny australijskiej? To między innymi: Torbay Dazzler, Red Star, Sundance czy Albertii. Różnią się głównie ubarwieniem, osiągając ciekawe i niejednolite kolory od czerwieni, przez bordo i brąz, aż do ciemnej zieleni.
Kordylina krzewiasta ma nieco krótsze liście (sięgające około 30–40 cm) i osiąga mniejsze rozmiary – w domowej uprawie nie przekracza raczej 60 cm wysokości. Liście kordyliny krzewiastej wyrastają naprzeciwlegle na długich ogonkach, wzdłuż pędu rośliny i mają zazwyczaj odcienie różu, czerwieni lub purpury. Od innych rodzajów kordyliny tę odmianę odróżnia krzaczasty (krzewiasty) wygląd. Wśród najchętniej kupowanych odmian kordyliny krzewiastej można wymienić Kiwi, Chocolate Queen, Lord Robertson czy Red Edge.

Kordylina – uprawa w warunkach domowych

Kordyliny w uprawie domowej powinny mieć zapewnione jasne stanowisko przez cały rok, jednak nie mogą być narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Przy zbyt małym naświetleniu kordyliny zamierają, natomiast pozycja blisko okna może powodować przypalanie się liści i zanikanie intensywności kolorów.
Roślinę należy podlewać systematycznie, ale w niedużych ilościach, unikając gromadzenia wody w podstawce. Nie można zapominać o podlewaniu kordyliny, ponieważ nawet krótkotrwałe przesuszenie podłoża źle wpłynie na jej stan – liście mogą zbrązowieć, a nawet odpaść. Szczególnie w sezonie wegetacyjnym roślina potrzebuje intensywnego podlewania, po tym okresie można nawadnianie wykonywać rzadziej, na przykład raz na 2 tygodnie.
Istotna jest temperatura dla kordyliny w uprawie w warunkach domowych. Jest to roślina ciepłolubna, powinna mieć więc zapewnione około 20–24 stopnie Celsjusza (jedynie kordylina australijska woli kilka stopni na termometrze mniej). Przy dobrej pogodzie roślinę można wystawiać na balkon czy ogród, by złapała tam więcej słońca, należy jednak pamiętać, że nie może to być czas „ostrych” promieni.
Jaka ziemia dla kordyliny będzie najlepsza? Tego typu roślina dobrze będzie się rozwijała w podłożu przeznaczonym dla palm. Gleba powinna być świeża i dobrze przepuszczalna, próchnicza, o pH obojętnym lub kwaśnym. Można wykorzystywać substrat torfowy. Młode kordyliny warto przesadzać co roku, a starsze okazy raz na około 3–4 lata.

Kordylina – pielęgnacja

Kordylina w pielęgnacji nie jest trudna czy wymagająca. Chcąc, by stanowiła ciekawą ozdobę nowoczesnego wnętrza, należy pamiętać o regularnym nawożeniu, które powinno być wykonywane w okresie od marca do sierpnia, co 2–3 tygodnie. Najlepiej jest korzystać z płynnych nawozów, które można wygodnie stosować razem z wodą podczas podlewania rośliny. Odpowiednie będą środki przeznaczone do nawożenia palm.
Kordylina od połowy jesieni powinna mieć zapewniony stan spoczynku. Potrzebuje wówczas niższej temperatury (około 10 stopni Celsjusza) i bardziej oszczędnego podlewania. W tym czasie nie należy używać nawozów. Warto pamiętać, że pomieszczenia, w których znajdują się kordyliny, dobrze jest wietrzyć. Ważną informacją dla właścicieli zwierząt domowych jest fakt, że kordylina może być dla nich niebezpieczna, dlatego powinna stać w miejscu niedostępnym dla psów czy kotów.
W pielęgnacji kordyliny warto zwracać uwagę, czy roślina nie jest atakowana przez grzyby, które mogą się do niej dostać razem z nowym podłożem. Można to rozpoznać przez żółknięcie liści czy pojawienie się na nich plam. W najgorszym przypadku zarażoną chorobą grzybiczą roślinę trzeba niestety wyrzucić, a przy wczesnym wykryciu problemu należy stosować specjalistyczne preparaty grzybobójcze.

Kordylina – kwitnienie

U kordyliny nie ma kwitnienia w klasycznej postaci. Może to wystąpić, jednak raczej u starszych okazów, które czasami ukazują drobne i jasne, niepozorne kwiaty przypominające gwiazdki zebrane w wiechy.
Kordylina w uprawie i pielęgnacji jest niewymagająca, należy do roślin, które wiele zniosą, dlatego jest chętnie wybierana do różnego rodzaju wnętrz publicznych (jak gabinety lekarskie czy galerie handlowe). Poleca się ją też osobom, które stawiają swoje pierwsze kroki w świecie roślin domowych, przez co mogą popełniać błędy w pielęgnacji i uprawie.
Rita Turbiarz
Rita Turbiarz

Chętnie piszę o tematach związanych ze zdrowiem, aktywnością fizyczną, dbaniem o dom i ogród oraz o ciekawych książkach, filmach i grach (dla dużych i małych), chociaż spod mojego pióra wychodzi o wiele więcej. Gdy już oderwę się od klawiatury, to ćwiczę jogę, staram się coraz lepiej poznawać roślinną kuchnię i marzę o własnym psiaku – może kiedyś!