Data publikacji:

Kosodrzewina – pielęgnacja, odmiany, wymagania, jaka ziemia

Kosodrzewina, czyli sosna górska, to roślina, którą możesz mieć w swoim ogrodzie. Bo kto raz wwąchał się w orzeźwiający zapach górskiego olejku eterycznego unoszącego się ze złamanej gałązki, ten na zawsze zapragnie mieć go blisko siebie. Poznaj najbardziej polecane odmiany sosny górskiej oraz zobacz, jak wygląda uprawa kosodrzewiny w ogrodzie. Kosodrzewina – pielęgnacja, odmiany, wymagania, jaka ziemia.
Kosodrzewina

Kosodrzewina – odmiany, które sprawdzą się w ogrodzie

Sosna górska świetnie wygląda w ogrodach skalnych i wrzosowiskowych. Spotkasz ją również w parkach. Co więc trudnego, by mieć kosodrzewinę pod kuchennym oknem? :) Kosodrzewina dobrze się prezentuje na rabatach w kompozycjach z innymi iglakami w ogrodzie. Łącz ją również z trawami ozdobnymi sadzonymi na rabacie żwirowej.
Wymieniamy polecane odmiany sosny górskiej. Znajdź dla nich miejsce w swoim ogrodzie.
  1. Sosna górska Winter Gold – jest odmianą kosodrzewiny, która zimą ożywi ogród swoją jaskrawą barwą. Jak to, by ogród „kwitł” zimą? Kiedy temperatura spada, sosna zmienia zabarwienie igieł na jasnozłoty, a wiosną, podczas startu wegetacji, igły ponownie stają się zielone. Jest to karłowa, krzaczasta forma sosny górskiej o powolnym wzroście. Po 10 latach osiąga do 1 m wysokości i do 1,5 m średnicy.
  2. Sosna górska Mops – najpopularniejsza odmiana kosodrzewiny. Jest to roślina o zwartym, regularnym, kulistym pokroju. Po 10 latach uprawy sosna górska Mops osiąga średnicę 0,7 m, dorastając do 1,5 wysokości.
  3. Sosna górska Pal Maleter – przybiera kształt stożka, by po 10 latach dorosnąć do 1 m wysokości, przy 0,6 m szerokości. W okresie zimowym końcówki igieł stają się kremowobiałe, kontrastując z resztą rośliny.
  4. Sosna górska Gnom – pędy tej odmiany sosny górskiej są bardzo gęste, a igły długie, ciemnozielone, błyszczące, ułożone na pędzie promieniście. Po 10 latach osiąga 1 m średnicy.

Kosodrzewina – uprawa. Czy uprawa kosodrzewiny jest czasochłonna?

Nie. Z uprawą sosny górskiej nie będziesz mieć większych problemów. Roślina rzadko choruje na choroby grzybowe, jest także odporna na mróz. Preferuje słoneczne stanowiska. Niestraszna jej susza. Stawia dzielnie opór zanieczyszczeniom środowiska. Rozmnaża się z nasion, które obficie obradza. Sosna górska dobrze toleruje cięcie. Nie boi się też silnych wiatrów.
Kosodrzewina – jaka ziemia się sprawdzi? Kosodrzewina rośnie dobrze zarówno na suchych, piaszczystych glebach, torfowiskach, jak i na glebach żyznych, próchniczych.
Jakie wymagania ma kosodrzewina, by dobrze się rozwijać? Kosodrzewina jest rośliną światłożądną i o ile delikatny półcień nie będzie dla niej problemem, to już w cieniu może mieć kłopoty. Taka jest kosodrzewina. Wymagania niewygórowane, więc rozważ jej zasadzenie w swoim ogrodzie.

Kosodrzewina – przesadzanie i sadzenie

Od tego zaczniemy – kosodrzewina jest w Polsce objęta ochroną. Z tego względu rośliny do posadzenia w ogrodzie kupuj w szkółce lub sklepach ogrodniczych, a nie pozyskuj ich ze stanu naturalnego!
Kiedy sadzić kosodrzewinę? Termin sadzenia sosny górskiej w donicach lub pojemnikach zależy od momentu rozmarznięcia gruntu. Przy zimach, jakie w ostatnich latach są w Polsce, roślinę można sadzić przez cały okres wegetacyjny. Wiele odmian karłowych kosodrzewiny z powodzeniem będziesz uprawiać w doniczkach na balkonach i tarasach.
Kiedy przesadzać kosodrzewinę? Sosnę górską najlepiej przesadzać wczesną wiosną lub na przełomie sierpnia i września.

Kosodrzewina – jaka ziemia?

Podłoże powinno być przepuszczalne, najlepiej z drenażem. Sosna górska nie ma szczególnych wymagań w stosunku do gleby i stanowiska. Jest to roślina o ogromnych zdolnościach przystosowawczych.

Kwitnienie sosny górskiej – kosodrzewina kwitnienie

Sosna górska kwitnie w czerwcu. Kwiaty męskie są żółte lub czerwono-żółte. Kwiaty żeńskie są fioletowe, walcowate. Wyglądają jak siedzące małe szyszki. Kosodrzewina zaczyna obradzać nawet przed 10. rokiem życia.
Jak wyglądają szyszki sosny górskiej kosodrzewiny? Szyszki kosodrzewiny są ciemnobrązowe. Nasiona wypadają z nich na trzecią wiosnę po kwitnieniu.

Kosodrzewina – pielęgnacja. Czyli co robić, by kosodrzewina „piękniała”?

  1. Podlewanie kosodrzewiny – roślina jest odporna na suszę, więc z konewką wokół niej raczej się nie nachodzisz. Jednak pamiętaj, że regularnego podlewania wymagają rośliny świeżo posadzone, zwłaszcza w suche i upalne lato.
  1. Nawożenie kosodrzewiny sosny górskiej – nawożenie nawozem wieloskładnikowym zintensyfikuje wybarwienie igieł i zwiększa odporność na choroby grzybowe. W okresie od 2 do 3 lat po posadzeniu kosodrzewina potrzebuje nawożenia wiosennego raz w roku.
  2. Przycinanie kosodrzewiny – najlepszy czas na zabieg cięcia kosówki do marzec i kwiecień. Co jakiś czas latem możesz wykonać cięcie korygujące, by usunąć pojedyncze gałązki. To, co cieszy ogrodników, to fakt, że drzewko nie wymaga cięcia każdego roku.
  3. Czym przycinać kosodrzewinę? Sekatorem. Więc raz na dwa, trzy lata skracaj młode przyrosty o połowę. 
  4. Czy kosodrzewina gubi igły, chorując? Tak. To zjawisko jest możliwe. Niektóre sosny górskie atakowane są przez groźne choroby grzybowe, które powodują opadanie igieł. Zjawisko to występuje zwłaszcza, gdy sosny są nisko zaszczepione i igły dotykają podłoża. Szczepienie odmian na pniu o wysokości minimum 30 cm poprawia zdrowotność roślin.
Sosna górska kosodrzewina nie jest wymagającą rośliną i świetnie radzi sobie w niemal każdych warunkach. Powodzenia przy uprawie kosówki w twoim ogrodzie, na tarasie lub balkonie.
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.