Data publikacji:

Kostka brukowa: aranżacje

Ludzkość od wielu tysięcy lat przy pomocy kostek brukowych zabezpiecza i umacnia drogi, ścieżki lub place. Stanowią one niezwykle uniwersalne rozwiązanie, które używane było praktycznie pod każdą szerokością geograficzną. Mimo dostępu do nowoczesnych materiałów budowlanych, kostki cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem i popularnością. Dziś spotykamy je na świeżo odnowionych ulicach lub skwerach, a także w otoczeniu domów jednorodzinnych. Radzimy, jak można zaaranżować przestrzeń z udziałem kostki brukowej.
kostka brukowa aranżacje
Kostka brukowa to materiał, który w ostatnich kilkunastu latach w otoczeniu naszych domów skutecznie zaczął wypierać niegdyś dominujące tam betonowe płyty chodnikowe, asfalt oraz różnego rodzaju tłuczeń. O wyborze tego materiału decyduje oczywiście bardzo wiele czynników, wymieńmy zatem najważniejsze z nich.
Kostki brukowe cechuje bardzo duża trwałość i długowieczność. Dobrze wykonany z nich podjazd do garażu albo ścieżka ogrodowa, w przeciwieństwie do betonowych płyt, wytrzyma przez długie lata nawet największe mrozy, upały i deszcze, bez znaczących zmian w wyglądzie. Powierzchnie wyłożone kostką można też łatwo naprawić np. po przeprowadzeniu w ziemi przewodów dla nowego systemu oświetlenia lub rur kanalizacyjnych.
Kostka jest też niezwykle wytrzymała i sprawdza się szczególnie dobrze na drogach dojazdowych do posesji, przy garażach albo miejscach parkingowych. Co więcej, w zależności od typu i rodzaju materiału, z jakiego została wykonana, jej cena nie musi być specjalnie zaporowa i jest porównywalna z wieloma konkurencyjnymi prefabrykatami wykonanymi z betonu, takimi jak płyty chodnikowe i ażurowe.
Dzięki swoim niewielkim rozmiarom tę samą kostkę brukową możemy użyć zarówno na ścieżce w ugodzie, jak i szerokim chodniku prowadzącym do drzwi domu. Co więcej, z łatwością możemy łączyć ze sobą jej różne rodzaje, charakteryzujące się innymi barwami lub teksturą. Nie można również zapomnieć o tym, że kostka to szlachetny materiał, który podwyższa znacząco estetykę otoczenia i często stanowi świetne tło dla elewacji domu lub kompozycji z roślin ogrodowych.

Aranżacje kostki brukowej przed domem – jak w pełni wykorzystać potencjał materiału?

Wybierając kostkę brukową na podwórko lub podjazd przed domem, zwracamy uwagę na kilka kwestii, które sprawią, że będzie ona świetnie komponować się z naszą posesją.

Materiał i faktura kostki brukowej

Na aranżację otoczenia domu niebagatelny wpływ będzie miał materiał, z jakiego wykonana została kostka. Produkty wykonane z betonu będą oczywiście bardzo źle komponować się z tradycyjnymi lub zabytkowymi domami, gryźć z ich tradycyjną elewacją oraz bardziej tradycyjnymi ogrodami. Znacznie lepiej sprawdzi się tutaj drobna kostka kamienna o ciekawej strukturze i nierównej powierzchni. Przy budynkach o nowoczesnej i minimalistycznej budowie świetnie sprawdzają się za to duże kostki o gładkiej powierzchni.

Kształt kostki brukowej

Zastanawiając się nad najlepszą kostką do położenia wokół domu, unikajmy z pewnością modeli o wymyślnych kształtach. Warto postawić przede wszystkim na modele prostokątne, kwadratowe lub trapezoidalne. Ułatwiają one wykonanie chodników i podjazdów, a także harmonizują otoczenie i pozostają neutralnym tłem dla reszty domu. Wymyślna kostka, przypominająca puzzle, będzie wprowadzała estetyczny chaos i wizualnie zmniejszała powierzchnię chodnika lub podjazdu. Ma to fatalny efekt zwłaszcza na niewielkich działkach.

Kolor kostki brukowej

Kolor kostki to niezwykle ważna kwestia, które wpłynie na wygląd całej działki. Pamiętajmy w tym przypadku o kilku zasadach. Na podjeździe do garażu, miejscach parkingowych lub przy budynkach gospodarczych nie powinno stosować się kostek w jasnych kolorach. Prędzej czy później pokryje się ona bowiem trudnymi do usunięcia zabrudzeniami, które będzie bardzo trudno doczyścić, zwłaszcza kiedy materiał ma gładką powierzchnię. Ograniczmy się więc do korzystania z ciemniejszych modeli.
Chodnik składający się z kostek w kilku barwach może być bardzo interesującym pomysłem – wiele zależy tutaj od fantazji właściciela domu oraz ułożonych wzorów. Pamiętajmy jednak, że tego typu powierzchnie najlepiej wyglądają w otoczeniu nowoczesnych domów. W przypadku budynków w tradycyjnych stylach ograniczamy się najczęściej do dwóch kolorów kostki. Jeden z nich używany jest np. do eleganckiego wyznaczania bocznych linii chodnika lub oddziela podjazdy od ścieżek.
Barwę używanej kostki brukowej warto też dopasować do fasady budynku i jego dachu. W przypadku jasnych domów świetnie sprawdzą się kontrastujące z nimi ciemniejsze modele i odwrotnie.

Sposób ułożenia kostki brukowej

Warto w tym miejscu zastanowić się też nad szerokością fug pomiędzy pojedynczymi kostkami. W większości wypadków inwestorzy decydują się na gęste ułożenie materiału, zapewniające równą i gładką powierzchnię. W tej kwestii można jednak poeksperymentować. Bardzo często ścieżki w ogrodach wykłada się kostką, pomiędzy którą zostawia się więcej miejsca, pozwalając rozwinąć się tam trawie. Ciekawy efekt można też uzyskać, jeżeli szerokie spoiny wypełnia żwir lub tłuczeń w kolorze kontrastującym z barwą kostki. O powierzchnię taką trzeba jednak regularnie dbać, usuwają chwasty oraz uzupełniając ubytki w wypełnieniu.
Zdjęcie: Envato Elements