Data publikacji:

Koza z płaszczem wodnym: wady i zalety

Trudno wyobrazić sobie współczesny dom rodzinny bez źródła ogrzewania. Zapewnienie optymalnego komfortu cieplnego dla wszystkich domowników to podstawowa wartość, która przekłada się bezpośrednio na komfort życia codziennego. W wielu domach źródłem ciepła są piece, jednak ich duża różnorodność sprawia, że wiele osób nie wie, jaki piec do swojego domu wybrać.
koza z płaszczem wodnym
Dobrym wyborem, który sprawdza się w milionach gospodarstw domowych, jest piec koza z płaszczem wodnym. Na taki wybór decyduje się coraz więcej osób. Piec koza z płaszczem wodnym to bez wątpienia jedna z najciekawszych propozycji spośród nowoczesnych rozwiązań grzewczych. Kluczową zaletą tego typu pieca jest wygląd i styl tradycyjnego paleniska we własnym domu, który dodatkowo pozwala zaoszczędzić sporo środków w trakcie trwania sezonu grzewczego.
Co wyróżnia taki piec? Czy warto w niego zainwestować? Jak działa koza z płaszczem wodnym oraz, co najważniejsze, czy taki kominek wolnostojący z płaszczem wodnym to bezpieczny wybór do domu? Takie oraz wiele innych pytań często zadają osoby stojące przed wyborem odpowiedniego pieca do swojego domu. Aby poznać odpowiedzi na te pytania, warto zapoznać się z poniższym artykułem, który szczegółowo opisuje funkcjonalność takiego pieca.

Piec koza z płaszczem wodnym – jak działa?

Koza z płaszczem wodnym to obecnie jeden z najczęściej wybieranych pieców wolnostojących, jednak nadal wiele osób zastanawia się, jak właściwie działa taki kominek. Zasada działania pieca wolnostojącego jest prosta, przez co sama obsługa takiego kominka jest łatwa i intuicyjna. Montaż takiego pieca również nie jest skomplikowany, dzięki czemu na piec tego typu decyduje się coraz więcej osób budujących lub remontujących swoje domy. Do montażu pieca typu koza niezbędny jest jedynie komin, a pozostałe wymagania montażowe dotyczą miejsca na piec kominkowy.
Chociaż piec koza znany jest już od dawna, to prawdą jest, że obecnie dostępne w sklepach piece tego typu w niewielkim stopniu przypominają pierwotne modele takich kominków. Nowoczesne piece kominkowe są nie tylko wydajne oraz bezpieczne, ale także estetyczne. Dostępny szeroki wybór kominków tego typu pozwala na dopasowanie modelu do swojego wnętrza w taki sposób, aby piec był zarówno źródłem ciepła w domu, jak i stylowym dodatkiem pasującym do wnętrza. Piec koza z płaszczem wodnym posiada specjalnie zaprojektowany panel wodny, który jest odpowiedzialny za zapewnienie ciepłej wody w instalacji centralnego ogrzewania domu rodzinnego.
Jak działa koza z płaszczem wodnym? Czynnikiem grzewczym w tego typu piecach jest woda, która otacza miejsce paleniska. Do podgrzania tej wody wykorzystuje się spaliny, które są wynikiem spalania drewna w piecu. Nagromadzone ciepło jest rozprowadzane dzięki odpowiedniej instalacji zwanej odbiornikiem, a podgrzana woda rozchodzi się do zamontowanych grzejników lub do ogrzewania podłogowego.

Koza z płaszczem wodnym a bezpieczeństwo. Czy taki piec w domu jest bezpieczny?

Wiele osób, które stoją przed wyborem idealnego systemu grzewczego do swojego domu, ma wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa posiadania pieca tego typu w swoim domu. Obawy te, chociaż są uzasadnione, w obecnych czasach nie powinny nikogo martwić. Dostępne dziś piece typu koza z płaszczem wodnym niemal całkowicie różnią się od starych modeli kominków.
Podstawą bezpieczeństwa jest dobry montaż pieca oraz jego prawidłowe użytkowanie. Bezpieczeństwo pieca typu koza jest wspomagane przez kilka różnych elementów, takich jak:
  • zbiornik wyrównawczy, który równoważy ciśnienie wody w układzie pieca;
  • zawór bezpieczeństwa do 2 lub 3 barów – w przypadku osiągnięcia wyższego ciśnienia niż wskazano, zawór otworzy się, a nagromadzona woda zostanie odprowadzona instalacją do kanalizacji;
  • zawór bezpieczeństwa termicznego – ta funkcja ma na celu zabezpieczenie wody w instalacji w taki sposób, aby nie doszło do jej zagotowania;
  • system zabezpieczająco-ładujący – służy do podnoszenia temperatury powrotu wody w układzie centralnego ogrzewania, co przekłada się na znaczne przyśpieszenie w osiągnięciu wysokiej temperatury w płaszczu wodnym, a to z kolei umożliwia prawidłową pracę całego kominka. Zimna woda, która mogłaby powrócić do układu instalacji, powoduje kondensację, czyli pojawienie się wody na ścianach wkładu, co doprowadza do korozji płaszcza wodnego.
  • Piec kominkowy z płaszczem wodnym – o czym pamiętać podczas wyboru takiego pieca?

    Chociaż wiele osób, które zdecydowały się na wybór kozy z płaszczem wodnym, największą uwagę przykłada do wyglądu takiego kominka, to prawdą jest, że aspekt wizualny nie jest najważniejszy. Na co zwrócić uwagę podczas wybierania takiego pieca?
  • Wielkość komory spalania ma bezpośredni wpływ na moc całego kominka, dlatego im większa komora, tym większa moc pieca. Warto pamiętać, aby moc pieca dopasować do wymagań energetycznych budynku, w którym piec ma zostać zamontowany.
  • Wnętrze paleniska powinno być wypełnione materiałem, który przyczynia się do podnoszenia temperatury spalania. Z tego względu najlepszym rozwiązaniem jest wybór pieca z paleniskiem wyłożonym ceramiką.
  • Czyszczenie pieca z nagromadzonej sadzy to niezwykle ważny proces, który z pewnością przyczynia się do kondycji całego pieca. Wybierając kominek z płaszczem wodnym, najlepiej zdecydować się na taki model, który umożliwia swobodne czyszczenie płaszcza wodnego z nagromadzonej sadzy i innych zanieczyszczeń. Nagromadzona w piecu sadza działa na zasadzie izolatora, który nie przekazuje do wody nagromadzonego ciepła.
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Patrycja Wojas
    Patrycja Wojas

    Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!