Data publikacji:

Krokus: pielęgnacja, uprawa, kwitnienie

Żaden inny kwiat nie kojarzy się z nadejściem wiosny, jak krokus. Wówczas imponujące dywany z pięknych fioletowych kwiatów zdobią łąki, górskie doliny, a także osiedlowe trawniki. Krokusy mogą stać się również świetnymi ozdobami twojego przydomowego ogrodu, a także parapetu.
Krokus
Nic nie jest lepszym zwiastunem pojawienia się wiosny niż kolorowe kwiaty zdobiące łąki i trawniki. Wraz z początkiem marca wypatrujemy ich tęsknie. W gronie roślin, które są niechybnymi oznakami nadejścia nowej pory roku, najsłynniejszą pozostaje krokus. Czy wiesz, że jego pięknem możesz cieszyć się także w zaciszu własnego ogrodu? Podpowiadamy, jak pielęgnować krokusy, by raz zasadzone zdobiły twój zieleniec przez wiele sezonów.

Krokus – kwiat o wyjątkowym znaczeniu

Krokus (szafran) to roślina wieloletnia, którą spotkać można przede wszystkim w rejonach górskich na terenie Europy – najczęściej w Alpach oraz Tatrach. Najczęściej kojarzony jest ze słynną Doliną Chochołowską. Krokusy występują jednak również i w innych częściach świata, na przykład w zachodniej Azji.
Kwiaty te znane były już w czasach starożytnych, kiedy kojarzono je z czystością i szlachetnością. Prawdopodobnie starożytni Grecy używali krokusów jako ozdób, jak również składników pachnideł oraz dekoracji stołów.

Dziś krokusy kojarzone są przede wszystkim jako symbol wiosny, ponieważ to właśnie wraz z jej nadejściem ukazują swoje prawdziwe piękno. Roślina, dzięki stosunkowo niskim wymaganiom, stała się bardzo powszechna, dlatego spotkać można ją w miejskich parkach, na skwerkach, a nawet osiedlowych trawnikach.

Krokus – odmiany

Krokus to roślina o długich i wąskich listkach oraz płatkach, które układają się w kształt kielicha. Najczęściej występuje w postaci fioletowej, jednak znane są również inne wersje kolorystyczne – żółte, białe czy wielobarwne.
Ciekawostką jest to, że azjatycka odmiana krokusa – szafran siewny – wykorzystywana jest do produkcji najdroższej przyprawy świata. Szafran pozyskiwany jest z pręcików tej rośliny.

Krokus – uprawa. Jak hodować krokusy?

Jeśli masz własny ogródek, możesz ozdobić go za pomocą pięknych krokusów. Kwiaty te są łatwe w uprawie; można wręcz uznać, że rozwijają się samodzielnie, bez ingerencji człowieka.

Krokus – jaka ziemia? Jak sadzić krokusy?

Krokusy to kwiaty wieloletnie, które dobrze znoszą skrajne temperatury i trudne warunki. Trzeba jednak pamiętać, że preferują wilgoć. Gleba do sadzenia krokusów powinna być żyzna i wilgotna, bogata w próchnicę, o kwaśnym odczynie.
Krokusy najlepiej kupować w postaci cebulek. Należy sadzić je na głębokości około 10 cm, umieszczając czubkiem ku górze, a następnie obficie zasypując ziemią. Odstępy pomiędzy cebulkami powinny wynosić mniej więcej 10 cm. Do sadzenia cebulek krokusów wybierz półcieniste lub nasłonecznione stanowisko.

Kiedy sadzić krokusy?

Najlepszym miesiącem na wysiew cebulek jest wrzesień. Ważne, aby krokusy zostały zasadzone na około miesiąc przed pierwszymi przymrozkami. Dzięki temu wczesną wiosną twój ogródek zostanie przyozdobiony pięknymi kwiatami.
Choć krokusy dobrze znoszą niskie temperatury, po zasadzeniu cebulek warto przykryć je cienką warstwą ściółki, która zabezpieczy je przed silnymi mrozami. Dzięki temu zyskasz pewność, że rośliny będą rozwijać się prawidłowo.

Krokus – pielęgnacja i podlewanie

Bezpośrednio po zasadzeniu, cebulki krokusów należy obficie podlać wodą. Polska jesień jest z reguły deszczowa, dlatego z następnych podlewań można bez obaw zrezygnować. Wyjątkiem jest sytuacja, w której pogoda okaże się bardzo sucha. Wówczas krokusy należy od czasu do czasu podlać odstaną, miękką wodą.

Nawożenie krokusów

Jak już wiesz, krokus to roślina samowystarczalna. W odpowiedniej glebie na pewno będzie rozwijać się prawidłowo, a specjalne nawozy nie są mu niezbędne. Nie zaszkodzi jednak zasilić rośliny w substancje odżywcze bezpośrednio po zasadzeniu. Wybierz nawóz do roślin kwitnących lub uniwersalny.

Krokus – kwitnienie

Krokusy zaczynają kwitnąć nawet z początkiem marca, co uzależnione jest od warunków atmosferycznych. Pogodna aura, rosnące temperatury oraz zwiększona ilość światła słonecznego pobudzają te rośliny do wzrostu. Kwiaty obumierają z początkiem maja: wtedy wystarczy ściąć je sekatorem lub po prostu skosić.
Po przekwitnięciu, cebulki krokusa przejdą w stan wegetacji i uraczą cię pięknymi kwiatami za rok. Warto dodać, że roślina ta bardzo szybko się rozmnaża, dlatego każdej wiosny będziesz podziwiać większą liczbę kolorowych krokusów w swoim ogrodzie.

Uprawa krokusów w domu

Nawet jeśli nie masz swojego ogrodu, możesz cieszyć się pięknem wiosennych krokusów. Stosując dokładnie te same zasady, co w przypadku wysiewu do gruntu, możesz zasadzić cebulki w dużych donicach. W domu krokusy powinny zajmować słoneczne stanowisko oddalone od źródeł ciepła. Pamiętaj, aby regularnie je nawadniać – krokus w domu wymaga wilgotnej gleby. Nie doprowadź jednak do przelania roślin.
Niestety, krokusy wysiewane do donic mogą zakwitnąć tylko raz, po czym obumierają. Ilość substancji odżywczych w glebie z donicy jest bowiem zbyt ograniczona.

Krokus – symbol wiosny

Kolorowe krokusy wczesną wiosną będą najlepszymi ozdobami twojego ogrodu, a także parapetu. Rośliny te nie mają wygórowanych wymagań, dlatego każdy poradzi sobie z ich uprawą. Pamiętaj o odpowiednim czasie wysiewu cebulek oraz ich intensywnym nawadnianiu. W praktyce wystarczy, by wraz z nadejściem marca móc cieszyć się urokiem krokusów.