Krzewy ogrodowe kwitnące
- Lilak
- Forsycja
- Migdałek
- Kalina
- Hortensja
Lilak – wielu z nas popularnie nazywa ten krzew ogrodowy bzem. To jedna z najbardziej dekoracyjnych roślin ogrodowych, którą wyróżniają pięknie wybarwione i przede wszystkim intensywnie pachnące kwiaty. Okres kwitnienia rośliny przypada na niemal całą wiosnę, wię c przez długi czas stanowi wyjątkową ozdobę ogrodu.
Aby krzew bujnie pokrywał się kwiatami, najlepiej wybrać dla niego słoneczne stanowisko, ale roślina poradzi sobie też w nieco bardziej zacienionym miejscu. Gleba, do której trafi lilak przed posadzeniem, powinna zostać wzbogacona nawozem. Na początku okresu kwitnienia warto dodatkowo zasilić podłoże nawozem bogatym w fosfor. W lecie trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu, zwłaszcza w przypadku nowych sadzonek.
Forsycja – to charakterystyczny krzew ogrodowy, który w okresie kwitnienia, czyli wczesną wiosną, gęsto obsypuje się intensywnie żółtymi kwiatami.
Forsycja należy do tych krzewów ogrodowych kwitnących, które wymagają systematycznego podlewania, zwłaszcza w okresie wysokich temperatur – roślina jest wrażliwa na przesuszenie. Co więcej, stanowisko dla krzewu powinno być słoneczne, ale jednocześnie osłonięte przed przeciągami, ponieważ zbyt silny wiatr nie sprzyja rozwojowi rośliny. Ponadto na początku wiosny konieczne jest solidne cięcie, które pozwoli utrzymać dobry pokrój krzewu i pobudzi roślinę do wzrostu.
Migdałek – czyli migdałowiec trójklapowy, chociaż kwitnie bardzo krótko, jego dekoracyjne kwiaty są na tyle piękne, że jest to jeden z najpopularniejszych krzewów ogrodowych kwitnących. A jakby tego było mało, w parze z dekoracyjnym wyglądem idzie w tym przypadku także bardzo łatwa uprawa – migdałek nie jest wymagający, więc to jeden z tych krzewów do ogrodu, z którymi poradzi sobie nawet początkujący ogrodnik.
Dla sadzonki migdałka wybierz miejsce dobrze nasłonecznione i osłonięte przed wiatrem. Ziemia w tym miejscu powinna być lekka i żyzna. Pamiętaj również o regularnym podlewaniu. Aby uzyskać piękne kwitnienie migdałka w kolejnym roku, tuż po zeschnięciu kwiatostanów należy przyciąć gałązki krzewu o nawet 1/3.
Kalina – charakteryzuje się gęstym ulistnieniem i kulistymi, białymi kwiatostanami. Szczególnie efektownie wygląda sadzona w większych skupiskach, np. w zestawieniu z lilakiem o innym kolorze kwiatów.
Najlepiej kalina kwitnie na stanowisku słonecznym, jednak jeśli posadzisz ją w półcieniu, również będzie mieć dobre warunki do wzrostu. Gleba pod sadzonkę powinna być bogata w składniki odżywcze, więc zanim roślina trafi do gruntu, wymieszaj ziemię z naturalnym kompostem. Bardzo ważnym elementem pielęgnacji tego krzewu ogrodowego jest systematyczne podlewanie, bo kalina jest wrażliwa na suszę, oraz zasilanie podłoża za pomocą nawozu.
Hortensja – to jeden z tych krzewów ogrodowych, które z pewnością warto posadzić na swojej działce. Ciekawie uformowane i pięknie wybarwione kuliste kwiatostany zdobią krzew przez większą część sezonu, a co więcej, nawet po zeschnięciu wyglądają bardzo dekoracyjnie.
Najlepszym stanowiskiem dla hortensji będzie miejsce słoneczne i ciepłe. Podłoże powinno być żyzne i wilgotne, dlatego regularne podlewanie musi na stałe zagościć wśród twoich codziennych obowiązków, zwłaszcza w trakcie upałów. Wiosną warto zasilić podłoże wieloskładnikowym nawozem, co przełoży się na lepsze kwitnienie krzewu.