Data modyfikacji:

Krzewy do ogrodu. Jakie wybrać i jak o nie dbać?

Krzewy do ogrodu to nieodłączny element stylizacji naszych przydomowych skrawków zieleni. Jeśli chcesz, żeby twoja działka prezentowała się naprawdę efektownie, zobacz, na jakie krzewy ogrodowe kwitnące i liściaste warto postawić oraz poznaj ich podstawowe wymagania.
krzewy do ogrodu

Krzewy ogrodowe liściaste

  • Trzmielina
  • Bukszpan
  • Berberys
Trzmielina – to rodzaj krzewu o drobnych i pięknie wybarwionych liściach. W sprzedaży znajdziesz szereg różnych gatunków, które różnią się kolorami, wię c na bazie samej trzmieliny możesz stworzyć piękne ogrodowe kompozycje. To jeden z tych krzewów do ogrodu, który może mieć nie tylko pokrój krzaczasty, ale wsparty na podporze,  np. pergoli czy płocie, będzie się efektownie piąć ku górze.

Najlepszym miejscem do uprawy trzmieliny będzie słoneczna czę ść ogrodu, ale roślina poradzi sobie również w częściowo zacienionym miejscu. Warto za to zadbać o podłoże – trzmielina najlepiej rośnie na żyznej,  próchniczej glebie. Do tego dochodzi jeszcze regularne podlewanie, zwłaszcza jeśli posadzisz sadzonkę w miejscu eksponowanym na słońce.

Bukszpan – charakteryzuje się intensywnie zielonymi liśćmi oraz dużą odpornością na cięcie. To wszystko sprawia, że bukszpany często są sadzone w roli roślin żywopłotowych lub formowanych – łatwo można im nadać bardzo efektowny kształt. Co ważne, jeśli szukasz wieloletnich krzewów do ogrodu, które dodatkowo będą pięknie wyglądać zimą, warto postawić właśnie na bukszpan. Roślina poza sezonem nie traci intensywnie zielonych liści. 

Bukszpan zalicza się do krzewów do ogrodu, które są bardzo wytrzymałe – w zasadzie roślinę możesz posadzić na każdym stanowisku, niezależnie od stopnia nasłonecznienia. Aby krzew rósł szybko i bujnie się krzewił, warto przed posadzeniem użyźnić nieco glebę,  np. dodając do niej naturalny kompost.  Do obowiązkowych zabiegów pielęgnacyjnych w przypadku bukszpanu należy też zaliczyć systematyczne podlewanie  oraz przycinanie – nożyce ogrodowe powinny pójść w ruch w tym przypadku przynajmniej dwa razy w roku, co przełoży się na jeszcze lepsze krzewienie.
Berberys – to kolejny popularny krzew do ogrodu , dostępny w różnych ciekawych wariantach kolorystycznych. Szczególnie popularne są berberysy o ciemnych,  purpurowych liściach, które świetnie prezentują się na tle roślin zielonych. Berberys nie tylko pięknie się prezentuje, ale przede wszystkim jest szalenie wytrzymały i łatwy w uprawie.

Najlepszym stanowiskiem dla berberysów jest miejsce słoneczne lub częściowo zacienione. To jeden z tych krzewów ogrodowych, który świetnie znosi okresową suszę oraz niskie temperatury. Bardzo ważne jest natomiast regularne cięcie – zabieg ten trzeba zawsze powtórzyć po zimie, aby pozbyć się suchych pędów i pobudzić roślinę do wzrostu.

Przeczytaj, jaka piła spalinowa sprawdzi się w pracach w ogrodzie

Krzewy ogrodowe kwitnące

  • Lilak
  • Forsycja
  • Migdałek
  • Kalina
  • Hortensja

Lilak – wielu z nas popularnie nazywa ten krzew ogrodowy bzem. To jedna z najbardziej dekoracyjnych roślin ogrodowych, którą wyróżniają pięknie wybarwione i przede wszystkim intensywnie pachnące kwiaty. Okres kwitnienia rośliny przypada na niemal całą wiosnę, wię c przez długi czas stanowi wyjątkową ozdobę ogrodu.

Aby krzew bujnie pokrywał się kwiatami, najlepiej wybrać dla niego słoneczne stanowisko, ale roślina poradzi sobie też w nieco bardziej zacienionym miejscu. Gleba, do której trafi lilak przed posadzeniem, powinna zostać wzbogacona nawozem. Na początku okresu kwitnienia warto dodatkowo zasilić podłoże nawozem bogatym w fosfor. W lecie trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu, zwłaszcza w przypadku nowych sadzonek.
 

Forsycja – to charakterystyczny krzew ogrodowy, który w okresie kwitnienia, czyli wczesną wiosną, gęsto obsypuje się intensywnie żółtymi kwiatami.

Forsycja należy do tych krzewów ogrodowych kwitnących, które wymagają systematycznego podlewania, zwłaszcza w okresie wysokich temperatur – roślina jest wrażliwa na przesuszenie. Co więcej, stanowisko dla krzewu powinno być słoneczne, ale jednocześnie osłonięte przed przeciągami, ponieważ zbyt silny wiatr nie sprzyja rozwojowi rośliny. Ponadto na początku wiosny konieczne jest solidne cięcie, które pozwoli utrzymać dobry pokrój krzewu i pobudzi roślinę do wzrostu.
 

Migdałek – czyli migdałowiec trójklapowy, chociaż kwitnie bardzo krótko, jego dekoracyjne kwiaty są na tyle piękne, że jest to jeden z najpopularniejszych krzewów ogrodowych kwitnących. A jakby tego było mało, w parze z dekoracyjnym wyglądem idzie w tym przypadku także bardzo łatwa uprawa – migdałek nie jest wymagający, więc to jeden z tych krzewów do ogrodu, z którymi poradzi sobie nawet początkujący ogrodnik.

Dla sadzonki migdałka wybierz miejsce dobrze nasłonecznione i osłonięte przed wiatrem. Ziemia w tym miejscu powinna być lekka i żyzna. Pamiętaj również o regularnym podlewaniu. Aby uzyskać piękne kwitnienie migdałka w kolejnym roku, tuż po zeschnięciu kwiatostanów należy przyciąć gałązki krzewu o nawet 1/3.

Kalina – charakteryzuje się gęstym ulistnieniem i kulistymi,  białymi kwiatostanami. Szczególnie efektownie wygląda sadzona w większych skupiskach,  np. w zestawieniu z lilakiem o innym kolorze kwiatów.

Najlepiej kalina kwitnie na stanowisku słonecznym, jednak jeśli posadzisz ją w półcieniu, również będzie mieć dobre warunki do wzrostu. Gleba pod sadzonkę powinna być bogata w składniki odżywcze, więc zanim roślina trafi do gruntu, wymieszaj ziemię z naturalnym kompostem. Bardzo ważnym elementem pielęgnacji tego krzewu ogrodowego jest systematyczne podlewanie, bo kalina jest wrażliwa na suszę,  oraz zasilanie podłoża za pomocą nawozu.

Hortensja – to jeden z tych krzewów ogrodowych, które z pewnością warto posadzić na swojej działce. Ciekawie uformowane i pięknie wybarwione kuliste kwiatostany zdobią krzew przez większą część sezonu, a co więcej, nawet po zeschnięciu wyglądają bardzo dekoracyjnie.

Najlepszym stanowiskiem dla hortensji będzie miejsce słoneczne i ciepłe. Podłoże powinno być żyzne i wilgotne, dlatego regularne podlewanie musi na stałe zagościć wśród twoich codziennych obowiązków, zwłaszcza w trakcie upałów. Wiosną warto zasilić podłoże wieloskładnikowym nawozem, co przełoży się na lepsze kwitnienie krzewu.