Data publikacji:

Kuchnia 8 m2 – aranżacje. Jak urządzić kuchnię 8 m2?

Właśnie jesteście na etapie urządzania waszego wymarzonego M, ale waszą zmorę stanowi kuchnia 8 m2? Aranżacje tak niewielkiej przestrzeni mogą przysporzyć wielu problemów. Zwłaszcza jeśli mówimy o kuchni, gdzie ma znaleźć się wiele sprzętów, blat roboczy do gotowania, a nierzadko i stół do jedzenia. Ale bez obaw – na każdą małą przestrzeń można znaleźć kilka patentów, dzięki którym urządzicie ją stylowo i wygodnie. I właśnie o tym jest poniższy poradnik. Zapraszamy do lektury!
kuchnia 8m2

Kuchnia 8 m2 – aranżacje. O czym musicie pamiętać, urządzając tak małą kuchnię

Wasza kuchnia ma 8 m2? Aranżacja tak małej przestrzeni będzie wymagać nietypowych rozwiązań, trików, a także kilku kompromisów. Poniżej podpowiadamy, na co koniecznie zwrócić uwagę, jeśli musicie urządzić małą 8-metrową kuchnię.

Okno w małej kuchni? Zróbcie pod nim zlew

Jeśli wasza mała kuchnia jest oddzielnym pomieszczeniem w bloku, to z pewnością znajdzie się w niej okno. Co prawda, wpuszcza ono światło i wtedy przestrzeń staje się jaśniejsza, a także optycznie większa, ale też taka wnęka kuchenna w małej kuchni zaburzy cały ciąg. Na szczęście jest na to patent – pod oknem zróbcie zlew.
Wykorzystacie przestrzeń, która i tak zazwyczaj pozostaje pusta. Grzejnik należy wtedy przenieść na inną ścianę. Można nawet powiesić go wyżej, jeśli nie ma innego wyjścia. Takie rozwiązanie jest też bardzo przyjemne – w końcu kto nie chciałby zmywać naczyń z widokiem?

Stawiaj na jasne kolory

Małe kuchnie mają to do siebie, że bywają dość ciemne. Dlatego unikajcie aranżacji z ciemnymi płytkami lub szafkami kuchennymi. Stawiajcie na kolory jasne, a jeśli lubicie ciemne odcienie, to zdecydujcie się na takie akcenty, np. blat lub tekstylia.

Zabudowa na wymiar

W małej kuchni liczy się to, aby wykorzystać każdy, nawet najmniejszy, centymetr przestrzeni. To z kolei umożliwi wyłącznie zabudowa kuchenna na wymiar, sięgająca od samej podłogi aż po sam sufit. Co prawda, zamówienie zabudowy kuchennej na wymiar wiąże się z dużymi kosztami, ale czasem warto zainwestować. Zwłaszcza że remont kuchni przeprowadza się raz na 10 lat – a czasem nawet rzadziej!
Dzięki zabudowie stworzycie dużo szafek do przechowywania. Ponadto wykorzystacie nietypowe małe wnęki, np. obok lodówki, która do niczego się nie przydaje – dobry projektant zrobi tam chociażby półki na wino. Pomysłów może być naprawdę wiele. A przy tym będzie szalenie funkcjonalnie :)

Składany stolik i krzesła

W waszej małej kuchni musi znaleźć się stolik do jedzenia? Nie oszukujmy się – w tak małych przestrzeniach możecie liczyć na stolik, który zmieści maksymalnie dwie osoby. Dodatkowo warto, aby był on składany. Pomyślcie chociażby o stolikach, gdzie do ściany przykręcony jest sam blat. Po jedzeniu wystarczy go złożyć i stapia się on ze ścianą. Funkcjonalne, prawa? Do tego składane krzesła i gotowe. Jak widać, mini jadalnia w małej kuchni też jest możliwa!

Unikajcie dużych sprzętów na blacie

W małej kuchni przestrzeń robocza na blacie będzie niewielka. Dlatego tak istotne jest, aby dodatkowo jej nie zabierać, np. dużymi sprzętami, takimi jak mikrofalówka. Z takich sprzętów dodatkowych w mniejszych kuchniach lepiej zrezygnować. Możecie też umieścić je w pionie, jeden pod drugim. O tym piszemy więcej poniżej.

Sprzęty w pionie

Nie zajmujcie dolnych szafek kuchennych kuchenką czy piekarnikiem. Wykorzystajcie do tego pion powyżej blatu. Coraz więcej osób decyduje się na płytę grzewczą na blacie, a ze względu na oszczędność miejsca piekarnik przenosi w pion szafek kuchennych. To świetne i praktyczne rozwiązanie. Niestety możliwe wyłącznie w kuchniach zaprojektowanych na zamówienie.

Pamiętajcie o ciągu kuchennym

Mała kuchnia to jedno, ale ciąg kuchenny powinien zostać w niej zachowany. Czym takim jest właściwie ciąg kuchenny? To odpowiednie ułożenie sprzętów i miejsca do gotowania znajdującego się w kuchni.
Zasada jest następująca – lodówka powinna być oddalona od zlewu na odległość 120–210 cm. To samo dotyczy zlewu i płyty grzewczej – te również powinny być od siebie w takiej odległości. Z kolei lodówka powinna być oddalona od płyty grzewczej na odległość 120–270 cm.
Jak zachować ten ciąg w małej kuchni? Stworzyć tzw. trójkąt roboczy. Jeśli wasze szafki i blat kuchenny układają się w kształt litery U, to wtedy każdy ze sprzętów powinien być na innej części blatu. Przykładowo zlew pod oknem, lodówka po prawej stronie na początku blatu, a płyta gazowa po lewej stronie mniej więcej w połowie szafek kuchennych.
Jeśli wasza kuchnia musi znajdować się na jednej ścianie, to zlew przedzielcie od płyty grzewczej przynajmniej dwiema szafkami 60 cm, czyli właśnie w odległości 120 cm. Lodówkę możecie z kolei ustawić we wnęce na ścianie naprzeciw. Ewentualnie na tej samej ścianie w odległości przynajmniej 120 cm od zlewu lub płyty.

Aranżacja kuchni 8 m2 – przykładowe pomysły i inspiracje

Szukacie inspiracji na urządzenie małej kuchni 8 m2? Zerknijcie do poniższej galerii. Znajdziecie w niej garść praktycznych pomysłów, które możecie wykorzystać u siebie. Jednocześnie przekonacie się, że mała kuchnia może być urządzona jednocześnie stylowo i wygodnie.
A wy, jakie macie patenty na urządzenie małej kuchni? Mamy nadzieję, że nasze pomysły i inspiracje przydadzą się wam podczas aranżacji i że dzięki nim stworzycie funkcjonalną przestrzeń.
Pamiętajcie też, że wszystkie niezbędne sprzęty, meble i akcesoria do urządzenia kuchni znajdziecie na Ceneo.pl. Dzięki opiniom setek użytkowników wybierzecie to, co najlepsze, a dzięki porównywarce kupicie wszystko w najkorzystniejszej cenie.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.