Data publikacji:

Kuchnia dąb sonoma – jaki blat dobrać?

Kolor dąb sonoma jest bardzo uniwersalny, a przy tym elegancki i praktyczny. Bardzo dobrze sprawdza się we wszystkich pomieszczeniach i jest wprost stworzony do mebli kuchennych. Prezentuje się naprawdę dobrze zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrzach. Sprawdza się w zamkniętych kuchniach, ale także w salonach z aneksem, w których można zastosować ten kolor w całym pomieszczeniu. Wiesz już, że w twoim wymarzonym mieszkaniu znajdzie się kuchnia dąb sonoma? Jaki blat będzie wyglądał najlepiej w jej towarzystwie?
Modern stylish Scandinavian kitchen interior with kitchen accessories.

Meble dąb sonoma – jaki to kolor?

Dąb sonoma to niezwykle popularne wykończenie mebli, ponieważ bardzo dobrze oddaje naturalny wygląd drewna poprzez perfekcyjne odwzorowanie słojów i sęków. Wyróżnia się przyjemną dla oka, beżową barwą. Jest odcieniem jasnym i neutralnym, dlatego tak dobrze komponuje się z bardzo różnymi elementami wystroju. Możesz zestawić go z ciemnymi lub jasnymi ścianami i elementami dekoracyjnymi w rozmaitych kolorach, za każdym razem zaprezentuje się pięknie i stylowo. Chociaż jest tak uniwersalny, są błędy, których nie powinno się popełniać, aranżując wnętrze, które wypełnią meble w tym odcieniu. W związku z tym, jeśli w twoim mieszkaniu znajdzie się kuchnia dąb sonoma, jaki blat powinieneś do nich dopasować, żeby nie zepsuć efektu?

Kuchnia dąb sonoma – jaki blat do niej dobrać?

Odcień dąb sonoma posiada charakterystyczne sęki i słoje, dzięki którym okleina przypomina prawdziwe drewno. Dodają mu niezwykłego uroku, jednak to właśnie z ich powodu dla niektórych osób problemem okazuje się jaki blat do mebli dąb sonoma dopasować. Żeby meble kuchenne imitujące drewno wyglądały dobrze, powinno się do nich dobrać jednolity blat. Jeśli zdecydowałbyś się na drewniany, efekt mógłby być daleki od oczekiwanego. Gdyby był w innym odcieniu drewna niż fronty, rezultatem byłby wizualny chaos. W przypadku, gdy dąb sonoma w kuchni znalazłby się zarówno na szafkach, jak i blacie, wnętrze byłoby niezwykle monotonne.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest zaplanowanie w kuchni frontów szafek w różnych kolorach. Przykładem takiej aranżacji może być kuchnia, w której górny rząd szafek wykończony jest w odcieniu dąb sonoma, a dolny w jednolitej barwie, która z nim kontrastuje lub go uzupełnia. W takiej sytuacji nie ma już wątpliwości jaki kolor blatu dobrać do mebli dąb sonoma, ponieważ odcienie się przeplatają – dolne fronty będą gładkie, a górne oraz blat drewnopodobne. Pomysłów na tego typu ciekawe aranżacje nie brakuje. W dębie mogą być wykończone jedynie blat i boki szafek lub przestrzeń między górnymi i dolnymi rzędami mebli.

Jaki blat do kuchni dąb sonoma – jasny czy ciemny?

Jeśli lubisz najprostsze rozwiązania, spodobają ci się wnętrza, w których meble kuchenne to w całości dąb sonoma. Jaki blat dobrać do nich w takiej sytuacji? Świetnie będzie wyglądał kolor ciemnoszary o dość jednolitej strukturze. Warto jednak pamiętać, że blat roboczy nie powinien być całkowicie gładki. Powody są prozaiczne i czysto praktyczne, byłyby na nim widoczne wszelkie uszkodzenia, rysy oraz zabrudzenia, szczególnie jeśli jest wykończony w ciemnym kolorze, który tak dobrze wygląda w zestawieniu z odcieniem dąb sonoma. Ciemna przestrzeń robocza doda całości charakteru, przełamując monotonię drewnianych mebli. Świetnie sprawdzi się na przykład granit.
Marzy ci się lekka kuchnia dąb sonoma i rozważasz, na jaki blat powinieneś się zdecydować w takiej sytuacji? Odpowiedź jest prosta – wprost idealna będzie biel. Jasne barwy sprawią, że drewniane meble nie będą wydawały się tak ciężkie i toporne, dlatego biały blat roboczy to świetny pomysł do małych i słabo oświetlonych wnętrz, a także do kuchni urządzonych w stylu nowoczesnym. Biel można również wprowadzić do kuchni dąb sonoma w szerszym zakresie. Jaki blat wybrać, to jedno, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by biała była także część frontów lub stół kuchenny i krzesła. Umiejętne łączenie tego nieskazitelnego koloru z drewnem gwarantuje spektakularne efekty.
Porównując jasne i ciemne blaty, wiele osób oprócz estetyką kieruje się także aspektami praktycznymi. Nic dziwnego, przestrzeń robocza jest używana codziennie, dlatego musi być odporna, by była w stanie jak najdłużej ustrzec się przed uszkodzeniami. Na jasnych blatach zdecydowanie mniej widać wszelkie rysy i zabrudzenia, z drugiej jednak strony istnieje ryzyko ich przebarwienia. W gruncie rzeczy, z praktycznego punktu widzenia, ważniejsza od koloru jest jakość wykonania. Tani laminat zniszczy się szybko, bez względu na barwę, podczas gdy kamień lub konglomerat długo utrzymają nieskazitelny wygląd, szczególnie jeśli będziesz o nie odpowiednio dbać.

Kuchnia w odcieniu dąb sonoma – czy warto?

Jasne drewnopodobne odcienie mebli to jeden z najlepszych sposobów na stworzenie przytulnego i pełnego ciepła wnętrza. Wydaje się, że obecnie dominują kuchnie chłodne, sterylne i surowe, jednak nie brakuje wielbicieli efektu, jaki zapewnia wykorzystanie drewna, zwłaszcza że może ono służyć jedynie jako element ocieplający całość aranżacji. W zależności od tego, czy marzysz o bardzo nowoczesnej przestrzeni, czy chcesz, by nawiązywała do klasyki, możesz bardzo różnie urządzić kuchnię w odcieniu dąb sonoma. To, jaki blat wybierzesz, zależy właśnie od tego, jakiego efektu oczekujesz. Jedno jest pewne, kuchnia i jadalnia w kolorze beżowego drewna staną się miejscami, w których chce się spędzać czas w gronie rodzinnym. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku, gdy z kuchnią połączony jest z salon i meble są widoczne w czasie codziennego wypoczynku.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym