Data publikacji:

Kuchnia kaflowa w nowoczesnej kuchni: inspiracje

Kuchnia kaflowa to bardzo popularny i rozpoznawalny element każdego domu kilkadziesiąt lat temu. Z pewnością wielu z nas kojarzy się z kuchnią babci, na której równocześnie przygotowuje obiad i ogrzewa dom. Od pewnego czasu kuchnie kaflowe przeżywają powrót do aranżacji wnętrz. Jak zamienić staroświecką kuchnię kaflową w nowoczesny i praktyczny element w naszej kuchni?   
kuchnia kaflowa z piekarnikiem

Kuchnia kaflowa – rodzaje

Kuchnia kaflowa jest bez dwóch zdań urządzeniem wielofunkcyjnym, w zależności od tego, jak ją skonstruujemy, może zawierać piekarnik, piec chlebowy czy piec do pizzy. Dobrym pomysłem jest również odnowienie starej kuchni kaflowej i zrobienie jej we własnym stylu. 
Jest kilka rodzajów pieców kaflowych, między innymi narożny, wolnostojący, dwufajerkowy, czterofajerkowy, z ławą z możliwością podgrzewania lub ławą zimną oraz tak jak wyżej opisane – z piekarnikiem czy piecem.  

Kuchnia kaflowa – przeznaczenie

Kuchnia kaflowa z piekarnikiem to najczęściej spotykany rodzaj pieca w dawnych kuchniach. Była nie tylko elementem ogrzewającym budynek, ale również funkcjonalnym, dzięki któremu gotowano potrawy. Budowa kuchni kaflowej z piekarnikiem, jak sama nazwa mówi, stworzona jest z kafli, ale nie tylko. Wbrew pozorom ich konstrukcja nie jest taka prosta i wymaga fachowej ręki.  
Kolejną widywaną już chyba tylko w serialach i filmach kuchnią jest ta z płaszczem wodnym. Kuchnie kaflowe z płaszczem wodnym cechowała przede wszystkim praktyczność oraz elegancki wygląd. Teraz nasz wybór może paść na ten rodzaj ze względu na wzmożoną potrzebę ochrony środowiska. Przy pomocy zupełnie naturalnych materiałów w jednym czasie można ugotować obiad i zagrzać dom.  
Bardzo pożądanym w dzisiejszych czasach sprzętem jest piec do wypiekania chleba – to rozwiązanie również może spełnić kuchnia kaflowa z wbudowanym piecem chlebowym. Zarówno smak, jak i zapach unoszący się w mieszkaniu jest niepowtarzalny. Dodatkowo przy kuchni kaflowej na drewno zyskujemy niezwykły klimat.

Zalety posiadania kuchni kaflowej

Nietuzinkowy i oryginalny klimat. Oczywiście nie do każdej aranżacji wnętrz będzie pasować piec kaflowy, jednak zawsze można spróbować go dopasować. Możemy na przykład dobrać ciekawy kolor lub motyw kafelków czy pomalować je na pasujący według nas odcień.   
Poza walorami wizualnymi trzeba przyznać, że przy niewielkim wkładzie materiału kuchnia kaflowa potrafi bardzo długo utrzymywać ciepło. Kończąc dokładanie do pieca, możemy być pewni, że utrzyma dodatnią temperaturę jeszcze przez co najmniej kilka godzin.   
Jeszcze jednym plusem jest funkcjonalność. Budując taką kuchnię, można pomyśleć o piecu chlebowym, piecu do pizzy czy piekarniku, a poza tym o płycie grzewczej, dzięki której można będzie przyrządzać i podgrzewać dania.  

Pomysły na aranżacje wnętrz z kuchnią kaflową

Jeśli już posiadasz taki sprzęt w domu i chcesz, żeby twoja stara kuchnia kaflowa zyskała drugie życie, to nic prostszego. Jest wiele sposób na to, aby odmienić wygląd starego pieca kaflowego. Dawniej kuchnie kaflowe były budowane bardzo duże, w dzisiejszych czasach, gdy chcemy, aby w kuchni znalazła się duża lodówka, zmywarka oraz inne sprzęty AGD, najzwyczajniej nie ma dla niej miejsca, dlatego z pomocą może przyjść fachowiec, który skutecznie zmniejszy rozmiar naszej kuchni kaflowej do pożądanej przez nas wielkości. Przy okazji może wzbogacić ją o piec do chleba czy do pizzy.   
Z kuchnią kaflową można eksperymentować pod względem wizualnym i kolorystycznym. Kafelki, z których jest zbudowana, z łatwością można przemalować na taki kolor, jaki będzie pasował do naszego wnętrza przy pomocy odpowiedniej farby. Jest to doskonały sposób na zachowanie kuchni kaflowej i dopasowanie jej do nowej przestrzeni.  
Nowoczesne kuchnie kaflowe dają nam ogromny wybór – mogą być wbudowane w ścianę, wolnostojące, małe, duże, wyłącznie z funkcją ogrzewania. Dodatkowo można wybrać rodzaj materiału, jakim chcemy palić: drewno, węgiel czy brykiet.     

Konstrukcja pieca kaflowego

Konstruując piec kaflowy, należy zwrócić uwagę na materiały, które powinny być jak najlepszej jakości, przede wszystkim ceramika musi być odporna na działanie ciepła. Poza tym, że ceramika jest trwała, daje bardzo dobry efekt wizualny i wykończeniowy. Tworząc taką kuchnię od podstaw, możemy zrobić ją w takim stylu, jaki tylko nam się podoba. Dla przykładu, można postawić na wyakcentowanie jej jako najważniejszego elementu w pomieszczeniu, dodając koloru kafelkom lub nietuzinkowej budowie. Może zostać zestawiona z nowoczesnymi meblami, dzięki temu uzyskamy ciekawy kontrast.
Jeśli jesteśmy fanami eksperymentowania, na rynku dostępnych jest wiele kafelków o błyszczącym lub matowym wykończeniu, które stworzą niepowtarzalny element z kuchni kaflowej.

Budowa kuchni kaflowej

Pamiętajmy, że kuchnia kaflowa powinna zostać postawiona przez profesjonalnego zduna. To musi być bardzo precyzyjna konstrukcja, ponieważ jedna drobna pomyłka i piec trzeba będzie stawiać od początku.
Ceny kuchni kaflowej mogą w tym momencie zwalać z nóg, ponieważ zaczynają się od 20 tysięcy złotych.  
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!