Data publikacji:

Kuchnia z oknem na wprost: aranżacje

Kuchnia z oknem na wprost daje ogromne możliwości aranżacyjne i funkcjonalne. Nawet jeśli pomieszczenie jest niewielkie nie trzeba wówczas aż tak obawiać się o jego optyczne pomniejszenie. Okno umożliwia hodowanie w domu ziół, szybkie pozbycie się zapachów lub wilgoci po gotowaniu oraz dostarcza więcej światła w przestrzeń kuchenną. Dowiedz się, jak może zostać urządzona mała kuchnia z oknem na środku.
kuchnia z oknem na wprost

Wąska kuchnia z oknem na wprost – jak urządzić?

Nawet wąska lub mała kuchnia z oknem na wprost jest bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem niezależnie od tego, czy planujemy jej zabudowę w domu, czy też w bloku. Aranżacja pomieszczenia w dużej mierze zależna jest od sposobu ułożenia okna – spotkać można okna horyzontalne lub niewielkie okna nad blatem. W małych kuchniach stosunkowo rzadko zdarza się, że pojawiają się drzwi balkonowe czy okna narożne. Jak można urządzić małą kuchnię z oknem?

Zabudowa okna w kuchni – czy to dobry pomysł?

Jednym z najczęściej wykorzystywanych w nowoczesnej architekturze wnętrz sposobów na okno w kuchni jest jego zabudowa. Sprawdza się w sytuacjach, gdy okno jest małe lub wąskie, ale długie. Wówczas zyskujemy ogromną ilość miejsca, ponieważ szafki kuchenne można umieścić pod blatem oraz nad oknem, a jednocześnie nie ryzykujemy, że pomniejszymy lub przytłoczymy pomieszczenie.
Zabudowa sprawia, że kuchnia prezentuje się spójnie i estetycznie, a dzięki zamówieniu mebli na wymiar można pozwolić sobie na dowolne rozwiązania w zakresie połysku frontów, kolorów czy wzorów. Tańszą alternatywą dla tego rodzaju zestawu mebli jest skorzystanie z kuchni modułowych, jednak prawdopodobnie o wiele ciężej będzie wówczas dopasować umeblowanie tak, by idealnie współgrało z oknem.

Mała kuchnia z oknem na środku oraz strefą jadalnianą

Jeżeli pomieszczenie kuchenne jest małych lub średnich rozmiarów, ale ma kwadratowy lub prostokątny kształt, można sobie pozwolić na wykonanie w strefy jadalnianej w kuchni. Wówczas stół warto umieścić właśnie przy oknie, by korzystać z naturalnego światła i ograniczać zużywanie energii elektrycznej. Będzie to też doskonałe miejsce na spotkania z przyjaciółkami podczas pieczenia czy poranne wypicie kawy. Przy stole można zamontować wąską ławeczkę z miękkim obiciem lub zdecydować się na nienadmiernie masywne krzesła.

Kuchnia z oknem na wprost a blat kuchenny połączony z parapetem

Najbardziej uwielbianym przez większość osób rozwiązaniem na zaaranżowanie okna w kuchni jest połączenie blatu z parapetem. Zyskujemy wtedy o wiele więcej przestrzeni roboczej oświetlonej naturalnym światłem, a pod blatem może znaleźć się zabudowa. Architekci dość często zalecają wycięcie w tym miejscu w blacie otworu na zlewozmywak. Wówczas trzeba jednak zwrócić uwagę na to, by bateria kuchenna nie uniemożliwiała otwierania okna.
Warto wiedzieć również, że prawdopodobnie okno przy zlewie będzie brudzić się szybciej, a jego mycie może być odrobinę utrudnione niż w innych częściach domu. Należy pamiętać też o tym, że umieszczenie przy oknie miejsca roboczego lub zlewu jest świetnym pomysłem, ale płyta indukcyjna w tej części kuchni nie sprawdzi się już tak dobrze.

Czy montować osłonę okna w kuchni?

Jeśli okno znajduje się pomiędzy zabudową kuchenną, montowanie na nim dodatkowych osłon jest całkowicie zbędne. Jeżeli jednak okno wychodzi na ruchliwą ulicę lub mieszkamy w gęstej zabudowie jednorodzinnej, można rozważyć przykładowo:
  • rolety rzymskie – które są lekkie i proste w obsłudze, co umożliwi sterowanie nimi nawet w kuchni. Oprócz tego można je prać, co jest istotnym parametrem, ponieważ w kuchni nierzadko mamy do czynienia z tłustymi oparami. Zamówienie rolet rzymskich na wymiar zagwarantuje ich doskonałe dopasowanie;
  • żaluzje poziome – to świetny wybór zwłaszcza do nowoczesnych przestrzeniach. Z łatwością można dopasować je do pozostałych elementów wystroju wnętrza, a żeby wyczyścić produkt, wystarczy przetrzeć go wilgotną szmatką. Kupując żaluzje, trzeba zwrócić uwagę na materiał, z którego będą wykonane. Jeśli planujemy osłony drewniane, należy sprawdzić, czy są dedykowane łazienkom i kuchniom, ponieważ żeby posłużyły długo w niezmienionym stanie, muszą być zaimpregnowane;
  • zasłony – które sprawdzą się we wnętrzach rustykalnych, prowansalskich i klasycznych. Wykonane nawet z najcięższych materiałów nie przytłoczą kuchni, a będą doskonałym dodatkiem wnętrzarskim.
  • Jaki styl wnętrzarski wybrać do kuchni?

    Obecnie najczęściej wybieranym stylem wnętrzarskim do kuchni jest nowoczesny. Charakteryzuje się matowymi lub mocno połyskliwymi frontami, minimalizmem, prostą konstrukcją mebli oraz ewentualnie geometrycznymi dodatkami. To wyjątkowo uniwersalny styl aranżacyjny, który odpowiada większości konsumentów. Wykorzystuje się w nim kolory takie jak biel, beż, czerń czy odcienie szarości. Bardziej przytulną alternatywą dla stylu nowoczesnego może być skandynawski, cechujący się dużą ilością bieli połączonej z drewnem oraz niewielką ilością puszystych dodatków, takich jak poduszki na ławeczce obok stołu.
    Dla osób, które preferują odrobinę luźniejsze wnętrza, idealny będzie styl industrialny lub loftowy. Tutaj sprawdzi się ceglana ścianka, metalowe dodatki, beton, a na ścianach – biel lub grafit. Małe kuchnie świetnie współgrają także ze stylem rustykalnym. Takie pomieszczenie zaopatrzymy w postarzane meble, zasłony, drewno oraz suszone kwiaty. Na całkowicie przeciwległym biegunie znajduje się styl glamour, który łączy przepych i bogate zdobienia z elegancją. Jego charakterystyczną cechą będą kryształowe żyrandole, sztukaterie i ogrom dekoracji. Styl glamour można ograć w bieli lub w czerni, jednak w małych kuchniach zaleca się postawienie na jasną kolorystykę.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Patrycja Wojas
    Patrycja Wojas

    Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!