Data publikacji:

Kuchnia z półwyspem - aranżacje. Pomysły i inspiracje

Kuchnia z półwyspem sprawdzi się zwłaszcza w małych mieszkaniach, gdyż wydłuża blat kuchenny, zwiększa liczbę szafek oraz pozwala wygospodarować przestrzeń do siedzenia i spożywania codziennych posiłków. Półwysep jest praktyczniejszy niż lada, a dzięki okapowi wyspowemu można na nim umieścić również płytę grzewczą. W kuchni z półwyspem, nawet przy niewielkim wnętrzu, będziemy mogli zachować zasadę trójkąta roboczego. Półwysep tworzy też wizualną przegrodę, wydzielając przestrzeń kuchni w przypadku mieszkań z aneksem kuchennym. Oto kilka pomysłów aranżacji kuchni z półwyspem.
Kuchnia z półwyspem

Nowoczesna kuchnia z półwyspem

Półwysep jest alternatywą dla wyspy kuchennej w przypadku mniejszych wnętrz, będzie więc pełnić podobne funkcje jak wyspa. Powinien być stylistycznie spójny z zresztą kuchni, ale przede wszystkim spełniać konkretne zadania, gdyż tylko wtedy będzie wyglądać dobrze. W nowoczesnym wnętrzu półwysep może z powodzeniem stanowić miejsce na płytę grzejną, nad którą znajdzie się masywny wyspowy okap ze stali nierdzewnej. Jeśli jednak intensywnie użytkujemy kuchnię, koniecznie trzeba zadbać, aby okap miał w tym miejscu wydajne połączenie z systemem kominowym oraz pracował możliwie cicho.
Niektóre koncepcje proponują nawet umieszczenie na półwyspie zlewozmywaka, jednak wydaje się to mało praktycznym rozwiązaniem, po pierwsze dlatego, że zwykle stanowi on najmniej estetyczne miejsce w kuchni, a po drugie, doprowadzenie wody i podłączenie do kanalizacji będzie stanowić dodatkowe wyzwanie. Pamiętajmy, że nowoczesność to nie tylko modny wygląd, ale też ergonomia i praktyczność. W kuchni należy zachować zasadę tzw. trójkąta roboczego, czyli umieszczenia trzech kluczowych stref – kuchenki, zlewu oraz lodówki – w układzie trójkąta. Zatem takie rozplanowanie najłatwiej uzyskać jest we wnętrzu w formie podkowy, co w przypadku aneksów kuchennych pozwala nam osiągnąć właśnie półwysep.
Półwysep szczególnie eksponuje blat, a jego krawędzie wręcz wchodzą w przestrzeń salonu, dlatego powinien być wykonany z wysokiej jakości materiału, który rzeczywiście chcemy pokazać. Obecnie renesans w wystroju kuchni przeżywa naturalne drewno. Łącząc blat roboczy z naturalnego, twardego drewna, np. buku lub jesionu, z płytą indukcyjną, uzyskamy minimalistyczny, nowoczesny styl, a jednocześnie wygodną przestrzeń do przygotowywania posiłków. Jasny, drewniany blat będzie świetnie komponować się z frontami meblowymi w odcieniu antracytowej szarości, ewentualnie delikatnych nut błękitu, oliwki lub mięty, albo błyszczącej bieli.

Kuchnia z półwyspem i jadalnia

Jeśli dodatkowo poszerzymy blat do wymiarów 90 – 120 cm, możemy od strony kuchni schować pod nim szafki, zaś od strony salonu wsunąć pod niego krzesła, aby uzyskać również praktyczny stół kuchenny do serwowania posiłków. Dzięki temu nawet mała kuchnia może zyskać funkcję jadalni. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, gdyż przenoszenie jedzenia i naczyń do salonu przy codziennych posiłkach jest uciążliwe, a wolnostojący stół kuchenny wymaga dużo więcej przestrzeni.
Jeśli chcemy nieco schować powierzchnię do gotowania – zwłaszcza gdy intensywnie użytkujemy kuchnię – można podwyższyć blat od strony salonu w formie lady i zamiast krzeseł postawić hokery. Całości dopełni odpowiednie oświetlenie, najlepiej w postaci dwóch lub trzech wiszących lamp lub podłużnej lampy LED w minimalistycznej oprawie. Jest to dużo nowocześniejsze i lżejsze wizualnie rozwiązanie niż stosowane dawniej oświetlenie lady w formie zintegrowanego topu z halogenami.
Przy większych kuchniach istnieje też możliwość oświetlenia części roboczej oddzielnie, wyłącznie światłem z okapu, wymaga to jednak zakupu odpowiednio dużego modelu, który swoim zasięgiem obejmuje całą część roboczą półwyspu. Wtedy strefa jadalna może być wyposażona w osobne lampy, które stworzą poczucie odrębnej przestrzeni. Jeśli natomiast aranżujemy niewielką kuchnię i łączymy część roboczą półwyspu z ladą, dobrym rozwiązaniem oświetlenia przestrzeni roboczej poniżej lady będzie listwa LED. Dzięki niej będzie można korzystać z kuchenki nie włączając świateł na suficie.
Również krzesła kuchenne powinny być świadomie dobraną częścią aranżacji, gdyż będą najbardziej widocznym elementem od strony salonu. Warto wybrać pasujące do minimalistycznej stylistyki krzesła drewniano-metalowe lub całkowicie białe krzesła z niskim oparciem, które będą łatwe w odsuwaniu i lekkie wizualnie. Jeśli zdecydujemy się na ladę i hokery, unikajmy typowo barowych modeli, gdyż mogą sprawić, że kuchnia straci swój przerzutny charakter.

Biała kuchnia z półwyspem

Białe fronty meblowe są popularne od kilku lat i chyba na dłużej pozostaną jednym ze standardów wykańczania kuchni. Tworzą wrażenie czystości i przytulności, a w małych wnętrzach optycznie powiększają przestrzeń. Kuchnia w białym kolorze może mieć zarówno stylistykę nowoczesną, z gładkimi i błyszczącymi frontami z laminatu bez okuć, jak i rustykalną z frezowanymi frontami z naturalnego drewna, lakierowanego na biało z mosiężnymi uchwytami. Półwysep świetnie sprawdzi się w każdej z tych aranżacji.
Biel dobrze komponuje się z naturalnym drewnem, szarościami i stalą nierdzewną. Dlatego półwysep z białych szafek można nakryć drewnianym blatem, dodatkowo wprowadzając aplikacje drewniane w ściankę boczną stanowiącą czoło półwyspu. Można na niej umieścić efektowną szafkę na wino albo nieco podwyższoną strefę na rośliny, np. zioła do wykorzystania w kuchni. Jeśli chodzi o elementy metalowe, takie jak np. okap czy lampy, to dobrze sprawdzi się minimalistyczna stal nierdzewna albo wprowadzająca ciepły klimat miedź. Ciekawym rozwiązaniem jest też metal pomalowany na biało oraz szkło. Unikajmy natomiast plastiku oraz intensywnych kolorów.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo